2 2
dzoni

AFS problem svjetala u zavojima

Recommended Posts

Pozdrav,

Prije mjesec dana pocela mi se javljati ova greska:

IMG_20200205_114128.jpg.41df703cd1dfd78a

 

A na instrument tabli javlja AFS kvar za svjetla u zavojima. Greska se nekad pali u voznji a nekada ne, u zadnje vrijeme sve cesce se pali i to bas u krivinama. Automatsku nivelaciju svjetala pri paljeju vozila uradi uredno, kad uradim test preko dijagnositke od npr 10 puta  9 prodje uredno a, jedanput javi gresku. Zna li neko sta bi mogoa biti problem? Vozilo je VW CC 2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pise ti sta je problem, modul afs-a na desnoj strani. Na faru je

Poslano sa mog FNE-NX9 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

on se nalazi negdje do balast? malo mi je cudno da je komplet modul problem vjerovatno onda ni nivelacija ne bi radila..

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas motorice koji su ujedno i modul za nivelaciju, valjda ti jedan sporadicno malo zapinje prijavljuje gresku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nivelacija nema veze s tim. Motorici za nivelaciju su na ovjesu. Taj modul izgleda slicno kao balast od xenona. Nebi triba bit skup,jednom sam to minja al je bmw bio u pitanju. Nekih 50ak € za oba fara,promjenio sam u paru odmah iako je samo jedan bio krepao

 

Edit: imam cc-a..zakretanje svitala i cornering light su radili,a nivelacija ne jer mi bio krepao motoric na zadnjoj osovini

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

zasto onda izbacuje gresku za ovaj motoric, a ne gresku za AFS modul? Nema mi nikakve logike da je modul onda ne bi nista radilo na AFS-u, vise mi lici kao da motoric nekad zapne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam,mozda se samo malo hrdje uhvatilo na steker od modula. A motoric nivelacije vrlo lako provjeris. Odstekas onaj dio koji je na ovjesu i onda ako se rukom nemoze pomicat u banani je.

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sve vise mi i lici da je ipak modul da u odredjenom trenutku gubi kontakt, a motoric da je ispravan. je li neko imao slican problem i moze li se rijesiti bez drugog modula jer se mora skinut branik i far da bi se dosao do modula pa da ne skidam dzaba.... Jedno vrijeme sam bio iskljucio AFS na instument satu u nadi da tada nece izbacivati gresku, i nije, sve to jucer dakle pokazuje gresku bez obzira sto je AFS za krivine iskljucen... Malo mi je cudna greska sto javlja mehanicki kvar, a ne da je problem u signalu ili short signal....

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/14/2023 at 6:12 PM, PeSti0018 said:

Nivelacija nema veze s tim. Motorici za nivelaciju su na ovjesu. Taj modul izgleda slicno kao balast od xenona. Nebi triba bit skup,jednom sam to minja al je bmw bio u pitanju. Nekih 50ak € za oba fara,promjenio sam u paru odmah iako je samo jedan bio krepao

 

Edit: imam cc-a..zakretanje svitala i cornering light su radili,a nivelacija ne jer mi bio krepao motoric na zadnjoj osovini

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Motorici na ovjesu su jedno, motorici i modul u faru su drugo. Da preko motorica/senzora na ovjesu dobiva info kad dignuti a kad spustiti farove. Svaki od tih djelova moze krepati. I koliko znam, nije tako rijetko da krepa bas dio u faru koji podize i spusta lecu.

 

Edited by projektilski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je pitanje jesu li motorici u faru ili modul AFS? Da li motorice za nivelaciju te iste koristi i za zakretanje svjetala u krivinama? 

Edited by dzoni

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2