2 2
mirzaa

Touran 1.6 tdi - rijetko ulje

Recommended Posts

Pozdrav,

jučer bio na zamjeni ulja i mehaničar kaze da je ulje bilo ultra rijetko. Razina je bila debelo iznad maximuma. On kaze da regeneracija DPF-a nije odrađivana kako treba i da se onda ta mjesavina nafte i ulja vraca u motor. E sad, kroz zadnjih godinu dana DPF regeneracija se upalila dva ili tri puta i svaki put je odrađena do kraja, vozio sam auto bez stajanja (koliko sam mogo s obzirom na promet i semafore) tako da ne znam zasto nije odrađena...

Što dalje? Jel netko imao slično iskustvo? Neki savjet?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, mirzaa said:

Pozdrav,

jučer bio na zamjeni ulja i mehaničar kaze da je ulje bilo ultra rijetko. Razina je bila debelo iznad maximuma. On kaze da regeneracija DPF-a nije odrađivana kako treba i da se onda ta mjesavina nafte i ulja vraca u motor. E sad, kroz zadnjih godinu dana DPF regeneracija se upalila dva ili tri puta i svaki put je odrađena do kraja, vozio sam auto bez stajanja (koliko sam mogo s obzirom na promet i semafore) tako da ne znam zasto nije odrađena...

Što dalje? Jel netko imao slično iskustvo? Neki savjet?

Sta ti znaci upaljena dva puta. Kako znas da se radio regen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upali se ona lampica koja označava da je u DPF regen modu. Izgleda ko lonac od auspuha sa točkicama :D

I onda se vozim i nakon nekog vremena se ugasi. tako je bilo dva puta u zadnjih godinu dana.

Edited by mirzaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ti se upali lampica vec je poprilicno zastopan 

Znaci da ne pazis bas na to kad ju odraduje.

Rijesenje je da pazis 

Ili da ga vadis van

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, mirzaa said:

a kako znam da odrađuje? nema indikatora nikakvog na dashboardu!?

Nema indikator 

Osjetit ces po smradu palezi iz auspuha, bucnijem radu, i vecim okretajima kao sto je kolega gore kazao. Ali moras skuziti razliku jer su okretaji povecani i kad je hladan motor onda ih digne radi brzeg zagrijavanja a upaljeno ti je npr grijanje kabine. ( vanjska temp niza od 5 stupnjeva)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugi put reci majstoru da ne priča priče nego Vcds u ruke i pogleda kakvih grešaka ima i koliko je zapunjen dpf.

Ulje sam provjeravaš ili ti je majstor rekao da je preko max?

Vjerojatno voziš puno kratkih relacija a to je smrt za dpf a vremenom i egr počne zezati i eto posla za majstore

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

majstor mi je rekao da je preko max. provjeravam i ja povremeno al evo zadnjih par mjeseci nisam... od sad pratim češće razinu ulja i povecane okretaje (kad je motor topao jer da, sad po zimi ujutro radi preko 1k okretaja dok se ne ugrije, al dok se ugrije ja sam klince ostavio u vrticu vec i stigao na posao....). vozimo dosta kratkih relacija pogotovo kroz radne dane, za vikend se zaletimo van grada pa je autocesta tu dva tri puta mjesečno do tipa karlovca i nazad.. a niš ako ce pošteno zaebavat ide van, skupa sa egr. samo ravna cijev i nešto eura sa strane na tehničkom 😕 kakva debilana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji motor je u pitanju? I ja vozim stalno po gradu kratke relacije i u ove tri godine koliko ga imam niti jednom mi se nije upalila kontrola za regeneraciju. Motor je 1.6 115ks. Regeneracija mi je malo ispod 1000 o/min, ler je na nekih 900o/min, a kad je grijanje nafrljeno onda je na 1100o/min.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

okretaji su na oko 1000 ali i cujes po zvuku, na oko 2000 okretaja ima dublju zvuk, jaci...  pripazi na to...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/11/2023 at 6:44 PM, morpheus said:

Koji motor je u pitanju? I ja vozim stalno po gradu kratke relacije i u ove tri godine koliko ga imam niti jednom mi se nije upalila kontrola za regeneraciju. Motor je 1.6 115ks. Regeneracija mi je malo ispod 1000 o/min, ler je na nekih 900o/min, a kad je grijanje nafrljeno onda je na 1100o/min.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

isti taj motor. evo danas smo isli u samobor i kad sam parkiro okretaji su se digli na malo iznad 1000. niš zaključo auto i išo na krafne...totalno glupo što nema nikakav indikator da se radi regen. jedino taj kad je vec zaštopan pa radi onu u vožnji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ti je indikacija,radi na iznad 1000 o/min

Imam golfa sa 1.6tdi i tourana sa 2.0tdi i u oba se skuzi kada radi regeneraciju,okretaji iznad 1000, malo dublji zvuk i drukčiji rad

I onda nastavis vozit par km da odradi do kraja (i nema problema kakve sad imas)

 

 

Edited by simest
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ježiga pun auto dječurlije pa ti njima objasni da dpf radi regen. na povratku sam otiso na obilaznicu...valjda ga je pokrenuo ponovno tada. ici cu na dijagnostiku ovaj tjedan pa vidit

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... 🤔

CAYC dizne od Siemensa su veliki problem i mogu ispuštati gorivo u ulje(popustili oringovi recimo) što dovodi do povećanja razine ulja... Loše izgaranje zbog istrošenih brizgaljki propušta gorivo u ulje, a znak toga je pretjerana DPF regeneracija... Raste nenormalno "soot level", lijepi se ko kad palite sirovo drvo i sad se taj katran (soot) nakuplja kao recimo na stijenke kotla(peći) za centralno grijanje 😁, a kad "soot" dostigne 60% pali se fiksna DPF lampica, a ako se nastavi nakupljati i dalje na 75% se pali treptajuča lampica i ide u "limp" mode ko recimo ja neki dan sa ženom 😂. Tako da su neki takve probleme riješili promjenom dizni... Dimi li crno možda?

Ili nedaj Bože druga varijanta kvara gdje se recimo antifriz mixa sa uljem: uglavnom pregori brtva glave motora(al mislim da bi znali da Vam je auto u nekom trenu "zakuhao"?), ako je žešće baca bijeli dim, "tvrda cijeva", a ako je sitno propuštanje  teško  ga detektirat bez testera ili neke druge "kreativne" metode.

Uglavnom  u tom slučaju recimo svakako ide strojna obrada glave, nova brtva glave, brtve ispušne i usisne grane, novi šarafi glave, gumice ventila, a možda i vodilice ispušnih ventila te također i čišćenje dosjeda i ventila od gareži,   brtva(ili brtvena masa) poklopca  ventila... Antifriz, set zupčastog sa Vaser pumpom ako je prešo više od 50%... Nebi bilo loše dok je sve poskidano i kompresiju izmjerit i naravno ako je loša možda rađe komplet drugu makinu uzet? 🤔 

Ma što reć? Problemi! Nedo Bog nikome! 

 

Edited by Špeksi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, mirzaa said:

isti taj motor. evo danas smo isli u samobor i kad sam parkiro okretaji su se digli na malo iznad 1000. niš zaključo auto i išo na krafne...totalno glupo što nema nikakav indikator da se radi regen. jedino taj kad je vec zaštopan pa radi onu u vožnji..

Naravno da je glupo. Imas indikaciju da ce ti nestat vode za pranje stakle, a nemas za nesto toliko vazno poput regeneracije.

Al razumijem i proizvodjace. Razlog je jer su vecina kupaca glupi i ne zele mislit o tom. Plus, ako jedan proizvodjac tu opciju stavi, a drugi ne, onda ce taj koji je stavio ispast retard.

BTW, ja sam recimo primjetio da mi gradske voznje uvijek regen odradi na 200km. Cak i autoceste! Nema razlike kao sto ljudi misle. Jedina razlika je ako je regen odradio na samoj autocesti. Onda bude oko 400 kilometara po gradu easy. Jer kad se radi regen, ECU ga prekida na prvo pustanje gasa ako je "dovoljno dobro" odradio spaljivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam negdje pročitao da ovi noviji motori (od 2017 na dalje) mogu raditi regeneraciju sa prekidima. Ako se regeneracija ne završi do kraja, nakon ponovnog paljenja samo nastavi gdje je stao. Ne započinje svaki put ispočetka. Nemam pojma. Ja stoga svaka dva tjedna ako sam ga davio po gradu izvezem na otvorenu cestu i propušem malo. Dal pomaže ne znam, al ne može štetit.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa po toj logici i moj bi trebo bit ok jer ga izvedem na autocestu 2-4 puta mjesečno...danas gledam ulje, proslo je 3 dana i ne znam dal sam lud al meni se čini da je otišlo preko max opet. slikam kasnije kad se ohladi i pogledam opet

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, mirzaa said:

pa po toj logici i moj bi trebo bit ok jer ga izvedem na autocestu 2-4 puta mjesečno...danas gledam ulje, proslo je 3 dana i ne znam dal sam lud al meni se čini da je otišlo preko max opet. slikam kasnije kad se ohladi i pogledam opet

Al ne mozes znat da ce ti pokrenut regen bas kad ti izidjes na autocestu.

Dobra taktika koja ce mozda nekad upalit ako je regen blizu, je da se u pod stisne par puta jer mi se cini da ECU onda brze skuzi da je ta razlika tlaka prije/poslije nepovoljna i onda ju pokrene. A babske voznje ta razlika moze bit i dalje ok.

3 hours ago, morpheus said:

Mislim da sam negdje pročitao da ovi noviji motori (od 2017 na dalje) mogu raditi regeneraciju sa prekidima. Ako se regeneracija ne završi do kraja, nakon ponovnog paljenja samo nastavi gdje je stao. Ne započinje svaki put ispočetka. Nemam pojma. Ja stoga svaka dva tjedna ako sam ga davio po gradu izvezem na otvorenu cestu i propušem malo. Dal pomaže ne znam, al ne može štetit.emoji848.png

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Mogu i ea 189 motori. Ako je treshold 10 necega. Ti ako si ju prekinuo na 15, on ce ti nastavit regen i nakon ciklusa gasenja auta, naravno.
Ali cim dodjes do 10, na prvo pustanje gasa, regen se prekida i smatra uspjesno zavrsenim. Dok ako nastavis vozit na autocesti bez pustanja gasa, on jednostavno nastavi spaljivat dok moze.

Probao sam ovo na autocesti. Cuvao gas, vozio sam 20 min i jos nije bio zavrsio. Drugi put isto po autocesti pustao sam gas samo na tren povremeno, i nakon 10ak min ju je ugasio.
I vidi, nakon tih 10min, opet nije mogao preko 200 proci gradske voznje. A nakon ovih 20min, mi je dosao do 400 - voznje sve po gradu. 

Sto mi je u konacnici ok. Ovo govori da VW gleda puno parametara pri odlucivanju kad ce ju pokrenut. Al tipa ako netko zivi u prigradskom dijelu, ima auto sa 200k+, to je doslovno mucenje auta u zdrav mozak jer nema sanse da se regen udradi kako treba. Uvijek se prekida i tako u nedogled.

A plus mi se ne svidja sto su agresivni sa pokrecanjem. Dakle auto ono stoji na -5, vozis 2 minute, a on pokrene regen i baca zivo gorivo tamo da ugrije sve na 650C. To je po mom nestrucnom misljenju preagresivna promjena temperature i ima vjerojatno znacajan utjecaj na zamor materijala na duze staze.

 

Edited by Garrett_

Share this post


Link to post
Share on other sites

turan je do 2014 cr motor?  Koliko km ima?  Klika li nekad pri kretanju uzbrdo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio na dijagnostici. zapunjenost je ispod 20g čađe. tlakovi normalni. ulje normalno, vjerojatno je bilo i prilikom izmjene al je cijevčica štangice zmazana pa se razmrlja ulje debelo iznad max oznake. lažna uzbuna izgleda da je sve ok.

hvala svima i isprike na pomutnji :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nista, barem sada znas kada radi regeneraciju i da je ne bi trebao zanemarivati 😀

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nesto ne valja tu. u tri dana dva puta je upalio regen. izneđu te dvije regeneracije nije napravio ni 100km gradske vožnje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2