0
Goertosing

Test isplativosti dizel vs. plin

Recommended Posts

Ja bi ga dekretom zabranio (osim za grijanje i upaljače)

Danas sam jednog s gu??tom okino, curio je na sve strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FSI i PlIN pa malo benz pa malo plin....

Ja bi se klonio takve kombinacije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ja isto ne bih nikada isao na tu kombinaciju. Mislim da je plin najbolje ugradivati u starije benzince, po mogucnosti atmosferske i to velikog obujma i snage. Primjerice u BMW 330Ci (prosla generacija) A ovo FSI + plin ili TFSI + plin, mi definitivno ne zvuci pouzdano. Jer uz ugradnju plina vjerojatnost pojave kvara na motoru se dodatno povecava. Tako da bi i to trebalo uzeti u obzir, sto je naravno nemoguce, a pogotovo bi trebalo uzeti u obzir ocekivano povecanje cijene plina i to kontinuirano u iducih par godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:huh: čitam, čitam, čitam i nigdje nisam vidio da je itko spomenuo onaj kraj sa prodajom vozila. Koliko će te dobiti prodajom auta sa dieselskim agregatom, a koliko sa benzinskim?! Iako je ugrađen plin. A?

Kolika mi je onda računica?! Na?? mentalitet naroda je takav da su jo?? uvijek tra??eniji i cijenjeniji dizli.

Da je plin tako isplativ po ovoj računici je , ali sa druge strane i sam proizvođač nije glup. Da je to ba?? tako dobro i isplativo, već bi tvornički bila postavljena plinska instalacija i sam proizvođač bi si uzeo tu lovu.

 

Ima malih korekcija u tvojon računici, jer nisi u obzir uzeo zapreminu motora, nego cjenu i performanse, ??to se uoće ne mo??e uspoređivati.

neka je 2.0TDI i 2.0FSI ili TFSI. Odmah ti se povećava potro??nja benzinca, ??to opet povlači sve sa sobom.

Sad se točno ne sjećam, ali u jednom na??em magazinu je bila tabela sa proračunima diesel/benzin-plin/vodik/gorive ćelije i ostala goriva, i ispalo je da na godinu sa svim davanjima benzin-plin jeftiniji za samo 600-900kn godi??nje od diesela.

No, svakom svoje...al ja sam i dalje uz diesel. :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da ovdje postoje predrasude, ali ko nije probao, ne zna... Imam doma diesela i benzinca na plin, pa cu evo navesti primjere autiju iz vlastitog iskustva:

 

Cijena ugradnje plinskog sistema: 10400kn

 

Volvo v70 2.4T

Potrosnja u prosjeku 11l plina, dakle 37 kn - 100 km

 

Peugeot 406 HDI

Potrosnja u prosjeku 8l diesela, dakle 56 kn - 100 km

 

Pa krenimo redom:

 

Volvo 1000km 370kn, 10000km 3700kn

Peugeot 1000km 560 kn, 10000km 5600kn

 

Znaci na 10000km usteda je oko 3000 kn, dakle u 30000km isplati se plinska instalacija, sto je u mom slucaju bilo isplaceno vec nakon 6mj

 

Servis za Volvo benzinac je skoro pa duplo jeftiniji nego za Peugeot diesel s tim da servis plina nakon 15000km kosta 300kn sta je prava sitnica u odnosu na servis motora...

 

Razlika u ta dva auta je sto je Peugeot jako dobar auto i udoban auto, ali isto tako je prava drlja nasprem Volva koji ima 2.4 turbo motor sa 5 cilindara koji je dosta velik potrosac, auto koji je klasa vise od Peugeota, ima full opremu i vec nakon 6mj ili 30000km mi je postao jeftinji od Peugeota po prijedenom kilometru...

 

E sad, ako cemo gledat istu klasu Peugeotu, naveo bi primjer Volva S40 sa 1.8 4 cilindarskim benzinskim motorom od 122ks koji u prosjeku trosi oko 8L plina...

 

Dalje Vam je sve jasno koliko bi se prije takav auto poceo isplacivati, barem u mojem slucaju gdje se godisnje radi oko 70000 km.

 

Dakle, ko radi veliku kilometrazu i auto mu sluzi za poslovne shvrhe, plin se isplati jako brzo i puno je jeftinija voznja nego sa recimo dieselom iste jacine i klase... Naveo sam vam primjere, pa prosudite sami... ko ne vjeruje nek se ubije ili ne znam sta...

 

PS: auto za moj gust ce naravno biti na benzin i to onaj od 105 oktana :) nisam ni ja tolko bas lud za plinom, ali samo sam realan i vec ako koristim auto svaki dan i treba mi za od tocke a to tocke b ili c gledam da ustedim neku kunu, a svi znamo da nam situacija u rvackoj nije bas bajna i ne mogu se razbacivati sa benzinom :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma sve to stoji...ali ko mu j*** mater. pa ja sam kupio auto, a ne on mene. :bleh

svog sam volva dizla vozio na jestivo bučino ulje, samo je bilo sranje jer je litra ulja bila 1.5x skuplja od diesela, pa sam se samo malo vozikao. Najbolje nemat auto, onda nikako ne tro??i?? ni plin, ni benzin ni dizlo.... ma sjedi i :vozi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest grabik
Vidim da ovdje postoje predrasude, ali ko nije probao, ne zna... Imam doma diesela i benzinca na plin, pa cu evo navesti primjere autiju iz vlastitog iskustva:

 

Cijena ugradnje plinskog sistema: 10400kn

 

Volvo v70 2.4T

Potrosnja u prosjeku 11l plina, dakle 37 kn - 100 km

 

Peugeot 406 HDI

Potrosnja u prosjeku 8l diesela, dakle 56 kn - 100 km

 

Pa krenimo redom:

 

Volvo 1000km 370kn, 10000km 3700kn

Peugeot 1000km 560 kn, 10000km 5600kn

 

Znaci na 10000km usteda je oko 3000 kn, dakle u 30000km isplati se plinska instalacija, sto je u mom slucaju bilo isplaceno vec nakon 6mj

 

Servis za Volvo benzinac je skoro pa duplo jeftiniji nego za Peugeot diesel s tim da servis plina nakon 15000km kosta 300kn sta je prava sitnica u odnosu na servis motora...

 

Razlika u ta dva auta je sto je Peugeot jako dobar auto i udoban auto, ali isto tako je prava drlja nasprem Volva koji ima 2.4 turbo motor sa 5 cilindara koji je dosta velik potrosac, auto koji je klasa vise od Peugeota, ima full opremu i vec nakon 6mj ili 30000km mi je postao jeftinji od Peugeota po prijedenom kilometru...

 

E sad, ako cemo gledat istu klasu Peugeotu, naveo bi primjer Volva S40 sa 1.8 4 cilindarskim benzinskim motorom od 122ks koji u prosjeku trosi oko 8L plina...

 

Dalje Vam je sve jasno koliko bi se prije takav auto poceo isplacivati, barem u mojem slucaju gdje se godisnje radi oko 70000 km.

 

Dakle, ko radi veliku kilometrazu i auto mu sluzi za poslovne shvrhe, plin se isplati jako brzo i puno je jeftinija voznja nego sa recimo dieselom iste jacine i klase... Naveo sam vam primjere, pa prosudite sami... ko ne vjeruje nek se ubije ili ne znam sta...

 

PS: auto za moj gust ce naravno biti na benzin i to onaj od 105 oktana :) nisam ni ja tolko bas lud za plinom, ali samo sam realan i vec ako koristim auto svaki dan i treba mi za od tocke a to tocke b ili c gledam da ustedim neku kunu, a svi znamo da nam situacija u rvackoj nije bas bajna i ne mogu se razbacivati sa benzinom :angry:

 

 

Nesto u tvojoj racunici mi nije jasno benzinac sa turbom VS dizel sa turbom,

dizel od 1,9l zapremine trosi 8l

benzinac od 2,4l zapremine trosi 11l , taj benzinac od 200ks ne pije manje od 20l ako dizel u istim uslovima popije 8l ,i jos onda povecaj potrosnju plina za 25% jer mu je toliko kaloricna snaga manja od benzina.

 

Da ne ulazim dalje u tvoj proracun jer je na pocetku lose postavljen.

Drugo plinasi ako je broj obrtaja veci od 4000 o/min prelaze na benzin isto kad je motor hladan, znaci kod starta racunaj nekoliko kilometara na plinu. Nisi rekao koliko je nominalni broj obrtaja tvog 5 cilindrasa volva. Trece ako nemas benzina u rezervoaru neces auto sa plinom pomaknuti sa mjesta a ti potrosnju benzina nisi naveo u svojoj racunici.

Nemam nista plotiv plina ali da je to toliko superiorno i sigurno proizvodjaci bi ga ugradjivali tvornicki. Plin je bio hit isto tamo ranih 80 ali za kratko. Drugo nisi rekoao koliko je velicina rezervoara sa plinom koliko je meni poznato odavde gdje ja zivim ne mozes sa punim rezervoarm plina (skoda 1,4l , 130-140km/h) otici do Zagreba i nazad jer pitanje da li ces putem naci plin i ako nadjes da li toce( da li im je cisterna prazna ili u kvaru) a sa dizelom sa tankom mozes otici odavde do mora i nazad.

 

Koliko je meni poznato jedini pravi plinski motori , motori koji su tvornicki napravljeni da rade na plin se koriste u viljuskarima i trose cisti propan koji nije bas tako jeftin i u usporedbi sa benzinom su cak mozda i skuplji.

 

Da se razumjemo ne tvrdim da plin nije jeftinije gorivo momentalno , ali nosi i dosta nedostataka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zivis moj zivot, vozis moj auto i znas... u pravu si...

 

1) Upravo taj Volvo mi je trosio jucer 9.5l plina na putu prema Slavonskom Brodu, nikad, ali bas nikad auto nije trosio u prosjeku iznad 14.5... 20l trosi trenutno pri voznji od 220 km/h :)

 

2) Moj proracun je postavljen nabrzinu da svi shvate, ako hoces, potrudit cu se i napraviti ga kako se, spada, ali sve se svodi na isto...

 

3) Ne sjecam se kad sam zadnji put nalio benzin u svoj rezervar, ali naci cu racun, jer je auto na firmu i svaki R1 racun je spremljen

 

4) Svaki dan radim veliku kilometrazu sa autom i nikad nisam ostao bez plina, ne kuzim... evo ti primjer.. Zivim u Ivanic Gradu, cesto putujem u Rovinj... Mogu tocit plin na Jezevu, Ravnoj gori, Vratima Jadrana i na jedno 2 crpke u Rovinju... ne znam na koju foru bi ostao bez plina

 

5) Nisam ni ja nigdje rekao da plin nema nedostataka, (mada ih ja nisam hvala bogu imao) ali prijatelju, sa takvim autom ja se vozim na plin ispod pola kune po km

 

Daj mi bilo kojeg dizela te klase, tih performansi pa cemo racunat :)

 

Meni je racunica kristalno jasna...

 

 

 

 

E da i prodajem tog Peugeota, jer kupujem jos jednog benzinca i ugradujem plin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

joj, ajmo se svađat. nek vozi ko ??ta 'oće...nek ide na kore od banana ako ide.

ja imam svoju računicu....samo za lovu od ugradnje plina ja tankam i vozam se 2 godine, a pored toga plinari moraju platiti 3ipo-4 kune po litri ili kili plina i jo?? dotankavat benzin u rezervar...a ja se jo?? uvijek vozikam samo za onu lovu od ugradnje + jo?? prodam dizla skuplje neg benzinca s plinom. Vozi brate.

 

burazov pro??li volvo V70 2.3T pri brzini od 240km/h loče cca 30L, imam negdje i sliku cockpita pri toj brzini... :vozi

Share this post


Link to post
Share on other sites

2derWolf...

 

Istinu si reko, ima i tu nesto...

 

Ali ako vec tako gledas, dizelasa u startu platis vise, taman tolko kolko kosta ugradnja plina... i eto, vec se jeftinije vozis, sta se tice prodaje, pitaj vlasnike salona rabljenih automobila dali se povecala ili smanjila prodaja dizel vozila :)

 

Cijena plina je 3.35 i svugdje je istina :)

 

Benzina se jako malo potrosi !!!

 

Ja se vozim... evo u 6mj preko 30000km :)

 

 

 

2.3T je T5 motor... drugi motor, druga getriba, drugo sve... Slikat cu ti sutra potrosnju pri 200

Edited by |M_7|

Share this post


Link to post
Share on other sites

znao sam da će?? spomenuti koliko je benzinac jeftiniji toliko nadoplati?? za plin.

 

Evo recimo novi Passat

 

2.0TSI Highline oprema ko??ta 251.807,52 kn-----automatik je 270tkn

2.0PTDI Highline oprema ko??ta 248.144,68 kn

 

Dva ista auta, iste zapremine motora iste opreme, oba sa prednjim pogonom i ručnim mjenjačem...di je tu razlika, jo?? je benzinac skuplji?! :mah

 

uzmi i Jettu

 

2.0TSI Sportline oprema 207 i jo?? ne??to sitno kuna

2.0TDI Sportline oprema 198 i jo?? ne??to sitno kunića.... :da

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe dao si si truda... :palci ali, ista je samo oprema a normalno da je taj benzinac skuplji kad nudi benzinski turbo motor od 200ks, nasprem turbo dizelasa od 140 ks :)

 

Passat sa benzinskim FSI motorom od 150 ks kosta 237.129,07 kn :) eto tu ti je razlika

 

No, mislim da ovo prelazi sve granice!

 

Zakljucak... Tko prelazi puno km, plin mu je i vise nego isplativ, onaj kome auto sluzi do ducana, nek vozi i dalje na benzin ili dizel :)

Edited by |M_7|

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest grabik
Zivis moj zivot, vozis moj auto i znas... u pravu si...

 

1) Upravo taj Volvo mi je trosio jucer 9.5l plina na putu prema Slavonskom Brodu, nikad, ali bas nikad auto nije trosio u prosjeku iznad 14.5... 20l trosi trenutno pri voznji od 220 km/h :)

 

Cekamo slike :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema frke, neki su i vidjeli uzivo, tako da :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@M_7: Turbo i na jednom i na drugom, sve isto osim konja...fer je...nije samo zbog konja skuplji....no dobro

 

evo iskop'o slike...

 

polazak

V0001.jpg

 

??ok od 33 litre

V0002.jpg

 

i na kraju opet tankaj...regu je buraz imao super

V0003.jpg

 

 

A ovo je moja prva pila...dizlo..GLT je bila najveća oprema...ko??a, klima, sve na struju...ma jojjjj, boli glava.

Volvo_front.jpg

Volvo_back.jpg

:mah

Share this post


Link to post
Share on other sites

R dolazi u moju garazu :) ali nakon keca :zivio:zivio

 

Na takvom autu zaboravis potrosnju, to su stvarno strojevi, a ovo za 33 litre nije cudno za tu brzinu i 245 ks:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
R dolazi u moju garazu :) ali nakon keca :zivio:zivio

 

Na takvom autu zaboravis potrosnju, to su stvarno strojevi, a ovo za 33 litre nije cudno za tu brzinu i 245 ks:)

 

...33 lite,ufffff pa jeftinije bi bilo vozit tenk! :palci

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je trenutna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TRENUTNA!!!! U trenutku nam je ispraznila rezervar :lol:

Ma dobar je, samo skupo za odr??avat. Sad ti moj buraz tegli pe??oa k'o i ti....ne ba?? ko tvoj, al je pug. :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koliko je meni poznato jedini pravi plinski motori , motori koji su tvornicki napravljeni da rade na plin se koriste u viljuskarima i trose cisti propan koji nije bas tako jeftin i u usporedbi sa benzinom su cak mozda i skuplji.

 

Da se razumjemo ne tvrdim da plin nije jeftinije gorivo momentalno , ali nosi i dosta nedostataka.

 

ne bi se slo??io. Subaru ima ili je imao u legacy verziju LPG tako da... :palci

Ima jo?? auti koji se nude sa plinom.

 

Po ovoj računici stoji da je benzin + plin isplativiji. Ali ja isto stojim iza toga da kad bi već uzimao novi auto onda bi uzeo dizlo, a plin ostavio za starije potro??ače... Ipak kod prodaje vi??e je na cijeni dizela??.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest grabik
ne bi se slo??io. Subaru ima ili je imao u legacy verziju LPG tako da... :palci

Ima jo?? auti koji se nude sa plinom.

 

Po ovoj računici stoji da je benzin + plin isplativiji. Ali ja isto stojim iza toga da kad bi već uzimao novi auto onda bi uzeo dizlo, a plin ostavio za starije potro??ače... Ipak kod prodaje vi??e je na cijeni dizela??.

 

Bio na Subarovom web sajtu i nisam nasao nista, daj neki link.

To je zadnja firma po mom misljenju koja bi proizvodila auto na plin,

radio sam prije vani i kako su tamo vece place, tako sam poznavao desetak decki koji su sav novac koji su zaradili trosili na kupovinu kola sa sto vise konja, pa se tako osim nekih japanaca sa nekoliko turbina i V6 motora napumpanih golfova i ostalih automobila, pojavio i jedan subaru koga su "silovali" petnaestak dana , vozili ga oko firme kao nenormalni, auto je siktao i proizvodio zvuk kod saltanja brzina kao da se otvara rezervoar kompresora i zrak puca. Dok mu motor nije eksplodirao :D . Poslije sam cuo da su im za popravku motora trazili 17000eura. A kasnije i gledao na tv-u da su njihovi automobili daleko najskuplji za odrzavanje , godisnje treba oko 2000eura , tako je barem receno jer su ih opasno kritikovali zbog toga ali takodje da su i rjetki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bio na Subarovom web sajtu i nisam nasao nista, daj neki link.

To je zadnja firma po mom misljenju koja bi proizvodila auto na plin,

radio sam prije vani i kako su tamo vece place, tako sam poznavao desetak decki koji su sav novac koji su zaradili trosili na kupovinu kola sa sto vise konja, pa se tako osim nekih japanaca sa nekoliko turbina i V6 motora napumpanih golfova i ostalih automobila, pojavio i jedan subaru koga su "silovali" petnaestak dana , vozili ga oko firme kao nenormalni, auto je siktao i proizvodio zvuk kod saltanja brzina kao da se otvara rezervoar kompresora i zrak puca. Dok mu motor nije eksplodirao :D . Poslije sam cuo da su im za popravku motora trazili 17000eura. A kasnije i gledao na tv-u da su njihovi automobili daleko najskuplji za odrzavanje , godisnje treba oko 2000eura , tako je barem receno jer su ih opasno kritikovali zbog toga ali takodje da su i rjetki.

subaru ti ima najbolji plinski sustav koji je ikad neka tvornica razvila za svoj auto. Ralog znaju i djeca u vrtiću - ne rade dizelske agregate pa im je lpg alternativa - tj razvili su prošle godine svoj prvi dizel koji je naravno kao isvi njihovi motori BOXER - ujedno i prvi boxer dizel na svijetu.

 

Plinska instalacija je u ponudi za sve motore (mislim da nije za ove 1.5 i manje al nisam siguran)...

 

to siktanje ti inače proizvdi blow off ventil - svi tubo benzinci ga imaju, sam se na svima ne čuje. - Ak treba raspišem se čemu i služi...

 

Inače subaruovi motori u 2007 godini proglašeni su najboljima na svijetu

 

 

ubuduće prije nek kaj počneš pisat takve stvari znaj google is your friend :da

Edited by marin-82

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest grabik
subaru ti ima najbolji plinski sustav koji je ikad neka tvornica razvila za svoj auto. Ralog znaju i djeca u vrtiću - ne rade dizelske agregate pa im je lpg alternativa - tj razvili su pro??le godine svoj prvi dizel koji je naravno kao isvi njihovi motori BOXER - ujedno i prvi boxer dizel na svijetu.

 

Plinska instalacija je u ponudi za sve motore (mislim da nije za ove 1.5 i manje al nisam siguran)...

 

to siktanje ti inače proizvdi blow off ventil - svi tubo benzinci ga imaju, sam se na svima ne čuje. - Ak treba raspi??em se čemu i slu??i...

 

Inače subaruovi motori u 2007 godini progla??eni su najboljima na svijetu

ubuduće prije nek kaj počne?? pisat takve stvari znaj google is your friend :da

 

Nisi izgleda gore procitao recenicu da nisam nasao na subarovom sajtu nista o plinasima pa molim neki link a nisi ga dao koliko vidim gdje ima o subaru plinasima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako puno proizvodaca nudi aute sa tvornicki ugradenim plinom... :)

 

Evo danas sam slikao, ali se bas ne vidi... pri malo iznad 220 23.5L plina, stavim sliku poslije

Share this post


Link to post
Share on other sites
0