0
pero002

pojačalo-problem

Recommended Posts

zato je i meni joke uvalio tocno takvo pojacalo, nije znao kud bi s njim :D

aj sva sreca ja nemam problema sa pregrijavanjem iako sam malo pojacao nakon sto mi ga je joke nastelao i za moje potrebe sasvim mi se solidno cuje

 

 

Ma nisam ja tebi ništa uvalio, jebo vas pederluk :rotfl

 

4-kanalca za tu cijenu ne možeš nać.... nije ni tak loše pojačalo za početak :bravo

 

A što se tiče grijanja meni se Opus ugrije da ne možeš ruku držat na njemu, po 2-3 sata ga slušam na Max i nikad nije otišlo u protect :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako imas dual cone woofer, znači s 2 zavojnice po 4 Oma, a ako ti je pojačalo stabilno na 2 oma, probaj obje zavojnice spojit paralelno tako da ćeš imati 2 oma na pojačalu, ..... mozda tim riješiš problem ( neću sad obnjašnjavat zašto)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle , koliko mogu predpostaviti po ovome , gornji dio si spojio na trosistemce a donji dio je za sub.

 

Ako je tako , onda kreni ovako:

 

Na gornjem redu , gdje su spojeni trosistemci , gain možeš slobodno podesiti i malo jače ako imaš potrebe jer koliko vidim sada ti je na cca 45% , možeš bez problema do 70-75%. X-over stavi na HPF jer nema potrebe da ti na tim trosistemcima idu sve frekvencije (FULL) , pogledaj na specifikaciji trosistemaca od koliko Hz mogu svirati , npr ako piše da idu od 60-20000Hz , HPF stavi na cca 70-80Hz , dakle malo više od onoga što piše na specifikaciji.

 

Kako imaš sub , njega ćeš koristiti samo za niske frekvencije jer nema potrebe da opterećuješ pojačalo da daje visoke frekvencije koje sub ionako neće dobro odsvirati.

 

Na donjem redu gdje ti je sub spojen X-over ti dobro stoji na LPF ali trebaš gumb LPF koji ti sada stoji na 300Hz okrenuti u lijevo na cca 70-80Hz. Bass EQ ti stoji na 10dB pojačavanja bassa što je puno. To ti umjetno pojačava bass i opterećuje pojačalo , daje nedefiniran i muljav bass. Gain je koliko vidim na skoro 80% , ajd može proći ali više od toga nemoj ići.

 

Ti možeš staviti trosistemce recimo da sviraju od 120Hz pa na više , a sub staviš da ide do 120Hz.

Možeš i preklapati frekvencije pa staviš sub do 120Hz a trosistemce staviš da ne idu ispod recimo 90Hz , onda će ti raspon od cca 90 - 120Hz svirati sve.

Malo se poigraj s time kako ti odgovara , po ukusu.

 

Bit kvalitetnog sistema je da sub svira što niže frekvencije a to opet ovidi koliko ti tvoji trosistemci mogu nisko ići...

 

Vezano za frekvencije reza , to si podesi po vlastitom sluhu kako ti paše. Ja sam sebi podesio kako sam ti gore napisao.

 

Kad ovo napraviš probaj onda malo pojačati pa reci kako ti se čuje i jel se pregrijava. :palacg

 

Daj malo info od HU-a? Koji model? Koliku imaš skalu za glasnoću (do kojeg broja)?

 

Slobodno me drugi ispraviti ako mislite drugačije. :respekt

Share this post


Link to post
Share on other sites

hu je lg, skalu mogu posvisit do 40 a ako odem iznad dvadest onda se odmah pregrijava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slab kabel od akomulatora do pojačala -zato se pregrijava-stavi 25-30 # pa nećeš imati problema sa pregrijavanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

štel sam počet pametovat ali su wild i joke sve rekli u prvim postovima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ako imas dual cone woofer, znači s 2 zavojnice po 4 Oma, a ako ti je pojačalo stabilno na 2 oma, probaj obje zavojnice spojit paralelno tako da ćeš imati 2 oma na pojačalu, ..... mozda tim riješiš problem ( neću sad obnjašnjavat zašto)

 

 

ajde mi reci kako bi riješio problem da pojačalo umjesto na 4 ohma ganja na 2ohma u bridgu,aj molim te reci zašto i objasni kak bi on time riješio problem,bolje da nisi niš napisao nego takvu glupost,kao prvo,ako pojačalo ganjaš na 4ohma u bridgu ono je tada pod manjim opterećenjem što rezultira time da se pojačalo manje grije i ima u većini slučajeva bolju kontrolu te time i sub ima bolju kontrolu,a ako ga pak ganjaš na 2ohma onda ga duplo bolje uiskorištavaš,dobivaš veću snagu,ali time je pojačalo veoma opterećeno i puno prije se zagrije,optereti svejedno i ode u protect...ukratko mislim da se u ovoj temi nema više kaj pisati,pero002 pročitaj par pametnih odgovora i doći ćeš do zaključka da nebi bilo loše staviti nove deblje kablove od akua do pojačala,staviti neke distance ispod pojačala,da nije baš na podu,time zrak struji i ispod pojačala i više se hladi,sve ostalo su više manje puste priče,a ako ćeš već nešto još štelati na pojačalu,onda naštelaj na kanalu gdje ti je woofer LPF i stavi 80Hz,a tamo gdje su ti trosistemci stavi HPF na 80Hz i to je cijela mudrolija,gain za woofer stavi na pola za početak pa onda mrvicu pojačaj,znači malo više od 1/2,nadam se da sam ti uspio napisati sve kaj te zanima bez nekakvog filozofiranja,možeš i na PM ako ti negdje još nešto zapne

 

 

 

btw "Medo" spor si :fakjea

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo imao sam sličnih problema kao ti isto mi je pojačalo prekidalo često kad slušam malo glasnije i rastavio sam napajanje od pc-a i stavio vent, kad sam ga šarafio na policu stavio sam još 3-4 matice pa pojačalo na njih da bude ima zraka sa svih strana.. probaj ovako kao ja i vidjet ćeš da ti neće više prekidat..

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... pa ako bi bilo na 2 ohma a ne na 4 pojačalo bi moglo isporučit jaču struju ... istina, al gain mu nebi trebao biti niti na pola da dobije struju na zvučnik veću ud max. gain na 4 oma, tj, s manjim gainom na 2 oma bi zvučnik svirao jače nego s većim gainom na 4 oma....... snači probati spojiti na paralelu i ponovo poštelati pojačalo...........

 

.........ZADOVOLJAN

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol2 mislim da ne razumiješ rad pojačala,čim ti njemu smanjiš otpor,tim više opteretiš pojačalo,bez obzira na gain koliko je pojačan,pojačalo se samim time više tereti,daje veću snagu,a sve skupa rezultira bržim pregrijavanjem i ulaženjem u protect

 

da ti najslikovitije objasnim onak laički,da moraš napraviti 50km,dal bi ti bilo lakše brzo hodati ili bi ti bilo lakše kad bi imao 100kg na ramenima ali da sporije hodaš?vjerojatno bi na pol puta pao na pod...eto toliko :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se nadovežem, od prije par dana počeo me mučiti isti problem, macovo pojačalo identično mi je bacalo u protect, vjerojatno kad se pregrijalo. nakon nekog vremena woofer se sam palio, ali sasd se više ne pali, na pojačalu sad čim upalim radio odmah svijeti crvena žaruljica protect... znači li to da je otišlo u k..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

možda ti je woofer prdnuo,probaj ga negdje drugdje spojiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

probao sam ga ištekati, i zvučnike isto tako, i opet je u protect modu.. najvjerojatnije je pregorjelo. sutra ću znati

Share this post


Link to post
Share on other sites

a kad ištekaš činčeve jel isto ostane u protectu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da... glupo pojačalo... :D sutra idem na more, i sad mi ono izgori..

Share this post


Link to post
Share on other sites
da... glupo pojačalo... :D sutra idem na more, i sad mi ono izgori..

 

ma nije smjelo izgoriti....vidi da ti negdje zice ne diraju...sa šasijom... ili tak nesto.. mislim na zice od kanala...tak je bilo kod lege.. mucili smo se..ko budale.. i onda to vidjeli..a ak je riknilo... koliko trazis za njega...???

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam pojma, odnio sam ga na popravak, budem vidio dal se isplati popravljat

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vidim puno znalaca...a kaj je onaj osigurač na pojačalu,u paketu sam dobila jedno rezervno,znači to može pregorit a uslijed čega?

Share this post


Link to post
Share on other sites
e vidim puno znalaca...a kaj je onaj osigurač na pojačalu,u paketu sam dobila jedno rezervno,znači to može pregorit a uslijed čega?

 

 

koliko ja znam pregori usljed kratkog spoja... ja bi reko da je to nesto ko osigurac na hu... ili ko osigurac.. na + koje ide na pojačalo... znaci stiti od kratkog spoja da ti ne crkne pojačalo...ak ti se brikaju zice..ono - i+ ili ak nesto sama krivo spojis...

 

 

ma najbolje da probas pa ces vidjeti... :rotfl :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj,svejedno imas jedan viska..pa da ga ne izgubis..bolje da ga odmah stavis..:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
probaj,svejedno imas jedan viska..pa da ga ne izgubis..bolje da ga odmah stavis..:D

 

 

POTPIS :lol2

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha hvala na odgovoru al ipak nebi isprobavala ak ipak poludim i probam javim vam haha

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Zeus
haha hvala na odgovoru al ipak nebi isprobavala ak ipak poludim i probam javim vam haha

 

Osigurac ti moze pregoriti usljed kratkog spoja da zamijenis plus i minus samo pazi jer pojacalo ima dva plusa jedan je stali a jedan je sto ti ide sa HU to da ti nebi cijelo vrijeme pojacalo radilo i vuklo struju. Pojacalo ima jos par osiguraca unutar njega na ulazima i izlazim zato probaj spajati nista nemozes pogrijesiti

Share this post


Link to post
Share on other sites
Osigurac ti moze pregoriti usljed kratkog spoja da zamijenis plus i minus samo pazi jer pojacalo ima dva plusa jedan je stali a jedan je sto ti ide sa HU to da ti nebi cijelo vrijeme pojacalo radilo i vuklo struju. Pojacalo ima jos par osiguraca unutar njega na ulazima i izlazim zato probaj spajati nista nemozes pogrijesiti

 

 

:rotfl:lol2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Osigurac ti moze pregoriti usljed kratkog spoja da zamijenis plus i minus samo pazi jer pojacalo ima dva plusa jedan je stali a jedan je sto ti ide sa HU to da ti nebi cijelo vrijeme pojacalo radilo i vuklo struju. Pojacalo ima jos par osiguraca unutar njega na ulazima i izlazim zato probaj spajati nista nemozes pogrijesiti

 

 

hehe nebi rekla da ja nemrem nekaj pokvarit to još nisu izmislili,netrebam niš spajat samo me zanimalo za kaj služi osigurač na njemu :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
0