0
Perkan

Turbo help

Recommended Posts

Turbina mi je poludila zadnjih dana.

Problem je taj da mi nabija prejak pritisak, strah me uopće stisnit auto da se ne razleti.

Prije par dana vozim i stisnem ga i turbo nabije toliki pritisak da mi je spalo crijevo sa turbine tamo na spoju di je ??elna (pogledaj sliku), tad nisam gledao koliki je pritisak bio, al to mi se dogodilo 2 puta u zadnjih par dana. Ka??e mi majstor da mi je pukao neki mali plastični nosač ??to dr??i tu cijev od turbine prije onog spajanja na plastičnu cijev...

Jučer stisnem gas u 2. malo i kad je pritisak skočio do 2(!!!) bara pustio sam gas, čuka pokazuje 2 bara max. , a ja vjerujem da je pritisak bio i veći.

Da napomenem auto ide normalno kao i prije i ne čuje se ni??ta u turbini da stenje, radi sve ok...

 

Pa da pitam, jel ta turbina pred raspadom ili...

 

Sorry na du??em postu...

post-776-1168952965.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je 110KS motor. Možda su ti se zablokirala VGT krilca, pa su stalno zatvorena i fila ti prevelik pritisak na višim okretajima. Probaj sa rukom pomicati štangicu na turbini. Ako nejde, treba ju skinut i očistit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest overboost

pa jel ti bar auto bolje ide kad ti nabije toliki pritisa, pa to bi trbalo letit..... :fakjea ....al sad ću ja doć pa će se turbo smirit malo....(??ala).... :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav Westgate. VGT turbine nemaju Westgate. Jedino ako je 90KS motor, jerbo on nema VGT turbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To je 110KS motor. Mo??da su ti se zablokirala VGT krilca, pa su stalno zatvorena i fila ti prevelik pritisak na vi??im okretajima. Probaj sa rukom pomicati ??tangicu na turbini. Ako nejde, treba ju skinut i očistit.

 

 

110 ks + cip (Tiborov)

Jel to kad se za??tekaju krilca bude veliki pritisak samo na vi??im okretajima ili...?

Meni je na svakakvim okretajima jak pritisak sada, kad god stisnem pritisak ode u crveno (preko 1.5 bara)

Edited by Perkan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Markic
Kakav Westgate. VGT turbine nemaju Westgate. Jedino ako je 90KS motor, jerbo on nema VGT turbo.

 

kaj se ljuti?? odmah kume, nisam se sjetio da je 110ks, mislio sam da je 90ks :huh:

 

nemaju, da, po??to su krilca zakretna i stvore pritisak koji se stvara na klasičnim turbinama wastegateom

Share this post


Link to post
Share on other sites
kaj se ljutiš odmah kume, nisam se sjetio da je 110ks, mislio sam da je 90ks :huh:
Pa ne ljutim se samo vršim ispravak netočnog navoda :D

 

110 ks + cip (Tiborov)

Jel to kad se zaštekaju krilca bude veliki pritisak samo na višim okretajima ili...?

Meni je na svakakvim okretajima jak pritisak sada, kad god stisnem pritisak ode u crveno (preko 1.5 bara)

Pa ovako ti to funkcionira. Na niskim okretajim da bi se smanjila turbo rupa, vakuum zakrene krica koja stvore manji volumen oko pera koja se vrte unutar turbine. Što su viši okretaji, veći je pritisak i vakuum se smanjuje i krilca se polako odmiču da bi bio konstantan pritisak. Jer preveliki pritisak i prebrza vrtnnja osovine u turbu sjebu turbo. Na visokim okretajima su krilca skroz otvorena jer je pritisak onakav kakav je zadan u sotware-u.

 

Recimo da ti je sjeban vakuum što je meni jedamput bilo, krilca bi bila skroz otvorena i imao bi turbo rupu do jedno 3000 o/min i tek bi onda auto počo vuć jel se stvorila dovoljna brzina ispušnih plinova koji pogone turbo i onda se dobiva dovoljan pritisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kaj se ljuti?? odmah kume, nisam se sjetio da je 110ks, mislio sam da je 90ks :huh:

 

nemaju, da, po??to su krilca zakretna i stvore pritisak koji se stvara na klasičnim turbinama wastegateom

wastegate ne stvara pritisak, nego funkcionira kao ventil koji odvodi ispusne plinove i tako stabilizira boost, kao sto mu i ime govori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok vidit ću sa mejstorom jel se za??tekalo, a ??ta ako nije? U čemu onda mo??e biti problem? A ako je, jel to problem skinuti i očistiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nije za??tekalo, onda ti se ne??to dogadja sa vakuumom jel je non stop potegnuta ??tangica.

Joj negdje sam imao link kako je frajer očistio turbo sam. Budem potra??io.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ako nije za??tekalo, onda ti se ne??to dogadja sa vakuumom jel je non stop potegnuta ??tangica.

Joj negdje sam imao link kako je frajer očistio turbo sam. Budem potra??io.

 

 

 

Imao sam i ja taj link, al ne treba?? tra??it, hvala.

Ne bih ja to sam radio jer će biti vi??ak dijelova, a i nemam gdje radit.

A jel zna?? ??ta bi moglo biti sa vakumom, ak nije turbo. Ba?? mi je neki blesav problem taj.

Ak rikne turbina prodat će?? mi ti svoju vnt17 i dobro, :bleh:rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Markic

Instead of having the exhaust gases (or pressure) bypass the turbine wheel (hince the name-wastegate) when the desired boost is made, the vanes are closed creating boost (high pressure) and as you reach the desired speed/or boost, the vanes open so you don't overboost and the pressure is lowered. So in theory the vanes are the "wastegate." So if you were to compare the two, you could say a wastgate 'fails' by sticking open or leaking (not fully sealing when it's closed). A VNT 'fails' by the vanes sticking in the fully closed/open position. My old '89 CSX 324 would do this sometimes, idicating that the turbo was in need of a rebuild. If you've ever taken one apart, you'll see about a billion tons of carbon build up in the exhaust section. LOL That usually causes the vanes to stick. Cleaning them off with brake cleaner an adding a light coat of oil usually does the trick.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da Markić, najvjerovatnije da se za??tekalo, otići ću ovih dana kod mehe da vidim za či??čenje. A moram jo?? i na servis, a tek imao registraciju, auto guta pare da je to nenormalno...ne mo??e?? nasmagat...doslovno rupa bez dna...jebga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se za??tekalo znam razlog. Starom je auto u nekakvom kvaru pa vozi moj, a on ima 58 godina i znate kako voze ljudi tih godina, jelte...

100% ga je vozio stalno ispod 2k okretaja...

 

 

Sa tdiclub.com:

Your freakin nuts! Driving a TDI with a VNT15 Turbo like that will jam the guide vanes, doubt me? Keep doing that and you will be replacing your turbo at about 40-50,000 miles along with the rest of the engine! Why you say? Jammed rings since you never allow the engine to get on boost.

 

NEVER I repeat NEVER shift ANY TDI like that.

 

When do you shift a TDI you ask? Here is your answer:

-When cold at 2,500 rpm minimum

-When the engine is warm 3,000 rpm minimum

 

Trying to lug a TDI that is designed to operate in the 2,000-5,100 rpm range below 2,000 rpm is suicide for your turbo and intake tract.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest biciklist

kak moze bit previse :D 2bara taman loooooool

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest josip_dm

Bit ce da je mozda Vakumski regulator turbine..

 

Meni se to dogodilo na Trojki i onda je za par dana opet sve bilo normalno...

 

Ako ides na kompjuterske dijagnostike, svaki komp ce ti napisat drugu gresku...

 

Pozz! :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesam ti ja jos prije nekoliko mjeseci rekao da imas problem. Moze bit sve ovo gore navedeno plus provjeri ono crijevo sta ti ide iz usisne grane na ECU da mjeri pritisak, tj. na njega si spojio tu cuku za pritisak. Mozda ti negdje pusta izmedju spoja do ECU-a pa ECU misli da je pritisak mali i drzi turbinu otvorenom. Znaci trebo bi napravit dijagnostiku da li i ECU ocitava toliki pritisak. Ako je to u redu, cudi me kako to da se turbina ne baci u "safe mod" pri tolikom tlaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ako je to u redu, cudi me kako to da se turbina ne baci u "safe mod" pri tolikom tlaku.

I to je zanimljivo. A mozda mu je oti??ao senzor pritiska (MAP senzor), pa komp misli da je mali pritisak i dr??i krilca zatvorena full da se dobije pritisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest v.d.

zaglavio mu je turbo , uobičajna stvar na tdiiiima 110ks . samo ponekad nema pomoći dok ne odfura?? turbo na reparaturu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio danas kod mehe i ka??e da mi se zaglavio turbo da ne bih uopće imao pritiska i auto ne bi i??ao 120. Ma nemam pojma, uglavnom idem u petak opet pa ćemo vidit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije se zaglavio turbo nego samo vgt mehanizam

Share this post


Link to post
Share on other sites
nije se zaglavio turbo nego samo vgt mehanizam

 

 

 

Ma da, to sam i mislio ali sam krivo rekao. I njemu sam rekao turbina, al sam mislio na krilca. A valjda će diagnostika otkriti kvar, ako ne onda ćemo skinuti turbinu i očistit, ako i to ne pomogne onda će u Savu... :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, samo reci di si ga bacio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ok, samo reci di si ga bacio :D

 

Fog budi drug,ti će?? znati di je a ja imam kamion s dizalicom... :palci

Share this post


Link to post
Share on other sites
0