0
Guest zrdesing

Turbina slini ulje

Recommended Posts

Guest zrdesing

Pozdrav svima!

 

Primjetio sam da mi slini ulje na turbini, ali nisata jako te zbog toga (koliko se razumijem) mi lagano i gubi ulje (potrebno redovno nadosipavanje svakih 2 tjedna po pola litre). Pa kako si ja kontam da tamo ima neka brtva koja je ocito propisala. (Mozda se varam.)

 

Da li se moze ta brtva (ako je ona) kupiti u slobodnoj prodaji? Cijena? Da li se upustati u popravak? Da li se to moze srediti ovako kod kuce?

 

Jos nisam nista prckao po tome jer se prvo zelim posavjetovat sa ekspertima. Molim vas, ovlasteni servisi turbine ne dolaze u obzir jer su, ajmo tako reci, preskupi.

 

Hvala unaprijed!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da je bitniji razlog zasto dize gore ulje..meni je to radilo..uglavom u konacnici generalka je bila..

raspisat ce se netko malo bolje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta brtva ti je ubiti reparacija turbine. Mozda da pusta na koji lajtung od ulja (dovod i povrat) al potrosac ulja ti je turbina i vjerovatno dotrajali motor.

"Svako 2tjedna pola-litre" dakle potrosnuja ulja je pozamašna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ti je motor 100% ok, nema ti nikakvi dihtung koji mozes promjenuti sam reparacija ili druga.

Ne znam koliko pravis kilometara tjedno i dal trosi isto lagane i zesce voznje? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest zrdesing

Ovako..... Generalka je radjena prije malo vise od godinu i pol, izasla me oko nekih 6000 kn. Tako da mislim da nije u tom problem. Auto inace pali "na zub". Cuje se jedan okret alnasera, drugi je vec upalio. Tako da..... Mozda se varam. Koliko sam cuo da sama turbina se podmazuje uljem iz motora. Na samoj turbini se vidi masno od ulja. Da li trosi isto ulja laksom i zescom voznjom..... Tesko je reci. Ja ga vecinom normalno vozim. Nesjecam se kad sam zadnji put utero obrtaje u crveno. Moja je normalna voznja mijenjanje u visu brzinu u vecini slucajeva izmedju 3000 i 3500 o/min. Vise puta mijenjam oko 2500 nego sto ga uterivam preko 3500 o/min. Dnevno pravim oko 100 km. Svaka 2 tjedna tocno oko pola litre ulja sipam.

U principu mislim da generalka nije potrebna jer je cijele zime auto palio bez problema (zapravo je bio problemcic al nevezano s ovim, bosch pumpa je morala na reparaturu). Koliki je uopce zivotni vijek turbine ovakve? Moguce da je ona vec odradila svoje posto auto je vec pregazio blizu 450000 km.

Slini ulje isto motor na jednum mjestu s prednje strane ali neznam kako se zove taj dio i za to sto curi mi je reko na tehnickom pregledu da nije problem promjenit samo treba kupit drugi i s tim se dobiju i nove brtve. Do nedavno je slinio lagano na brtvi kartera, ali je stavljena nova, tako da tamo sigurno ne curi. Siguran sam jos da kad auto stoji ugasen, znaci u mirovanju, nema ni kapljice ulja ispod njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je motor ok onda je turbina problem. Sam navodiš tu kilometražu od 450000 km i sam si sebi odgovorio u čem je problem. Nema neki svoj životni vijek al definitivno ta kilometraža nije u njenom životnom vijeku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon 200 000 km-a svakoj turbini je loše i upitno joj je stanje, a tvoja je prošla i više nego duplo toliko tako da nema dileme u čemu je problem :)

Uglavnom provjeri si i sam stanje trubine - skini ono gumeno crijevo koje ide iz turbine u usisnu granu i vidjet ćeš da vrlo vjerojatno propušta ispušne plinove i baca ulje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baca ulje i nova turbina.. taj vod je uvjek zauljen tako da te to nezbunjuje. Naravno ne u velikim količinama...

To ulje je ubiti kondezacija uljnih para iz iberlaufa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest zrdesing

Hvala svima na odgovorima!

 

Znaci, bit ce da je ona odradila svoje. Da li se po tom pitanju turbine da napravit sta ili mi je najjednostavnije kupit drugu i ubacit? Kako se uopce krecu cijene turbine? Nove, polovne? Pitam nove, jer kad se kupuje polovni dio takvog tipa je "macak u vreci", jer nikad nisi siguran u kakvom je stanju ta polovna. Da li je mozda bolje nosit turbinu na reparaturu? Posto je bosch pumpu uvijek bolje odnijet na reparaturu nego uzimat polovnu (jer je polovna opet macak u vreci). Mislim da je sama turbina ispravna jer nakon reparature bosch pumpe motor je poceo vuci kako bi trebao. Oko 3000 okretaja se dogadja svojevrsna "eksplozija" snage, dosta osjetna, sto bi ja logicki zakljucio da se pri tim okretajima turbina zavrti svom snagom i pocne raditi kako treba. Zato pretpostavljam da je turbina jos u dobrom stanju.

 

 

P.S. Ovo su moja neka osobna uvjerenja o stvarima kako sad stoje. Nisam auto mehanicar da mogu sa sigurnoscu reci u cemu je kvar i sta tocno uzrokuje tu "eksploziju".

Share this post


Link to post
Share on other sites

reparatura u provjerenom servisu za to. Dobiješ garanciju i to je to. Nova,preskupa i dal se moze naci to neznam.

Turbina bi trebala drukat i prije 3000 o/min

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest zrdesing

Inace auto mi je u zadnje vrijeme uzasno lijen do nekih ~2000 o/min i ondatek pocinje lagano vuci. U principu..... U prvoj krenem bez gasa (da se samo pokrene sa mjesta), sa serijskim gumama (185/65/14), normalno vuce do 3000 o/min i onda dobije eksploziju da se osjeti kako provrti lagano pogonske tockove. Da li je to normalno za ovu masinu? Jos napominjem da je nakon reparature bosch pumpe motor pri 3000 o/min bio jako treso da je "zujala" kontrolna tabla, ali sada se to sve poslozilo. Valjda treba da se pumpa "privikne" na motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

do 2000 je ljen,da..... dalje bi trebao linearno ubrzavat...

Share this post


Link to post
Share on other sites
0