0
Guest Razarac

Problem sa rikverc kamerom

Recommended Posts

Guest Razarac

Spojio sam rikverc kameru na dvije žice od rikverc lampice (tako kad ubacim u rikverc da kamera dobije struju i upali se), dam kontakt na ključu i sve 5.

Fenomenalna kolor slika na radiu :).

 

Međutim kada UPALIM auto slike se nekako zdupla i suzi (do polovice ekrana je jedna slika a od polovice ekrana počinje druga ista ta slika), postane negledljiva i sva se nekako sitno treska:(

Ponovno kad ugasim auto slika je za 5.

 

U čemu tu može biti problem ?

Šta sad raditi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da to moraš spojit prek releja jer može bit da ti napon na štop šalteru varira ak si samo od njega direktno potegnul na kameru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj stavit neki kvalitetniiji chinch kabel.... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je zato sto ima modul za svijetla-kontrolu neispravnosti zarulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Razarac
to je zato sto ima modul za svijetla-kontrolu neispravnosti zarulja.

Probao sam sa kvalitetnijim chinch kablom i ništa se bitno nije dogodilo.

Definitivno je nešta sa strujom - naponom.

Da direktno sam spojio na žice od štop lampe a i auto ima taj modul za kontrolu neispravnosti žarulje.

Mislim da bi riješenje problema bilo sa nekakvim "stabilizatorom 12V napona" da bi tako kamera konstantno dobivala 12V bio auto upaljen ili ne.

Zna li tko gdje bi se takav "stabilizator napona" mogao kupiti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj prvo direk na rikverc salter, on bi trebao imat 12v. ako ima nades tu zicu u kabini i spojis unutra i sve ok

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Razarac

Evo izmjerio sam napon.

Stalno je 11,70 V bez obzira dali je auto upaljen ili ne.

Šta mi to sada znači ?

Bio sam siguran da je velika oscilacija u naponu ali ispalo je da nije :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj provuć direktno + i- od akua do kamere, pa onda probaj... bar da vidiš dali je do tog vraga za ispravnost žarulje....

11.7 je prenizak napon za upaljen auto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno je 11.7V nizaknapon,

Prvo izmjeri napon na samom akumulatoru (izgaseno vozilo cca 12,5V, upaljeno od 13-14V ovisno o naponu punjenja), dalje, kao stabilizator ti može poslužiti bilo kakav kondezator sa naponom do 16V, drugo postoji mogućnost elektro magnetnih valova kada je upanjeno vozilo (alternator, klima motor i anlaser to stvaraju) tu ti ne pomažu cinch kabeli koji nemaju dovoljni zaštitu protiv el. magnetnig valova, a rješenje je coax kabel.

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam kupio radio s kojim sam dobio kameru, napajanje za kameru sam spoio na rikverc svijetlo di dolazi signal rikverc šaltera kad se prebaci u rikverc, al onda ima podešavnja na radiu dal oču sliku suženu, proširenu itd...

 

Možda ti nevalja kabl između radia i kamere, probaj ga promjniti! :palacg

Edited by spoky

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Razarac

Uh Uh Uh

Evo ovako.

Kameru sam spojio na rikverc svijetlo. I tamo mi je napon 11,70V konstantno bez obzira dal je auto upaljen ili ne.

U međuvremenu sam se sjetio da sam sa radio dobio i neke kablove za koje u početku nisam znao čemu služe :( i među njima našao jedan kabel za "revers camera"

To je cca 20cm kabel (crvena i crna žica) koji na svakom kraju ima obilježeno di treba spojiti (positiv +,negariv - ,positiv +camera,negativ -camera) a

na sredini tog kabla je u gumi-plastiku zamotano nešta valjkasto ( pretpostavljam da je to kondenzator ili neš slično za stabilizaciju napona).

Na izlazu iz toga kabla koji sam dobio sa radiom i spojio na rikverc svijetlo imam 11,0V kad je auto ugašen i 13,7V kad je upaljen.

 

Sada je situacija ovakva:

Dok dam kontakt na ključu i ubacim u rikverc slika je za 5 :)

Međutim čim upalim auto slika se kvari. Sada nakon ugradnje "onoga" 20cm kabla slika je gledljiva, i samo jedna je (nije više dupla slika), ali

sada se po cijelom ekranu pojavljuju tamno sive vodoravne crte širine 0,50cm.

 

Na akumulatoru sam izmjerio 12,6V ugašen auto, 14,50V dok je auto upaljen.

 

Probao sam u međuvremenu spojiti i sa stvarno kvalitetnim chinch kablom kameru sa radiom i slika je bila "nešto" svjetlija (bolje se je vidjela bijela boja) ali

sve skupa ništa značajno bar ne toliko značajno da dam 100kn za taj chinch kabel.

 

Čini mi se da je onih 13,70 na ulazu u kameru dok je auto upaljen previše. U uputstvima od kamere je Power supply DC12V +-10%.

Zna li tko gdje bi se mogao nači kvalitetniji "stabilizator napona" za 12V ?

Gledao sam u Chipoteci i tamo nemaju :( ili me neša drugo zeza ? :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd' kada uhvatiš vremena pokušaj inprovizirati sljedeće:

- Spoji napajanje kamere sa zasebnim kabelom direktno sa akumulatora,

- Nabavi negdje kabel coax ili još bolje RG 59 B/U 5m, isti ti košta 2-3 kune u trgovini po metru,

- Onaj "valjkasti komad kako ga zoveš" ti služi da eliminiraš RF smetnje za koje sam već prije govorio (moraš ga postaviti),

- Vijuganje slike na kameri može biti zbog niskog ali i previsokog napona kao što je kod tebe.

Dakle, sve ovo uradi i nadam se da ćeš prepoznati problem.

 

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0