0
robinjo_1989

PASSAT 101ks PD motor

Recommended Posts

majstori bok. zanima me stručni savjet u vezi ulja za PD motore... radi se o pasatu 101ks, do sad sam uvjek poštivo ono VW 505.01, a imam doma veču količinu kamionskog ulja VALVOLINA, neznam koja je gradacija.... pa me zanima dal bi šta bilo motoru ako stavim to kamionsko ulje i mjenjam ga svakih 5000km?????

 

Hvala!!!!!!!! :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka da koristiš ISKLJUČIVO propisano ulje, nebitan prozivođač, glavno da je 505.01 jer sam posvjedočio iz prve ruke da obično ulje nije dovoljno dobro jer u glavi se nalazi strujna letvica koja povezuje dizne i ako koristiš drugo ulje s vremenom se kondenzira vlaga i kontakti korodiraju..

 

Moj glas protiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemoj se zaje s tim...zbog pravog ulja neces propast a i vozit ces ae triput vise nego ta ideja a sto je najvaznije neces imat problema s motorom po tom pitanju

 

protiv +1 :D

Edited by Passat TDI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskoristi to ulje za neki drugi auto a u svoj postuj proizvodjaceve zelje.

 

Konkretno mene shel 5w30 kosta cca 260 kn 4 litre tako da kompletni servis ako radis sam izadje oko 600 kn sto nije tako puno dati za svakih 15tk. i riskirati s neadekvatnim uljem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi ti jos savjetovao ARAL-ovo ulje High tronic 5W-40 (505 01). Litra ti je 65.00 kn, nađes i jeftinije.

To ulje ti je bilo prvo ulje u motoru.

Moj primjer. Passat kupljen 2000, prvi sam vlasnik (do 2008 ga stari vozio,),isti motor ko i tvoj, trenutno imam 355 000 km. Nije vidio ni jedno ulje osim ovog, s tim uljem sam par puta produzio interval na 30 000 km, prezadovoljan sam. :palacg

Edited by Krokodil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo ne bi se složio da je Aral ulje bilo prvo u motoru jer sigurno nije... 95% first fill-a u to doba je neki fuchs 0w30.

Istina u to doba je VW imao deal sa Aralom kako danas imaju sa Castrolom, ali to je samo marketing. Također danas taj aral nije ništa bolji od ostatka top igrača u 505.01 uljima (rekao bi da je po recepturi čak neki prosjek i ništa više od toga) i stvar je osobne preferencije hoćeš li odabrati Castrol, Aral, Shell, Mobil, Motul, Total...

 

Prema gomili UOA napravljenih diljem svijeta u sve te PD motore starije od 2003 ide bez beda kamionsko ulje 5w40 sa normom API CI-4(+)... npr: Mobil delvac 1 5w40. Dapače, tamo gdje je lošija nafte čak je to i bolje rješenje od 505.01 jer su današnja sva ta ulja mid saps (ACEA C3) sa TBN-om <8 a ovo CI-4 ima preko 10.

Ako imaš ulje tog viskoziteta i norme stavi ga, a kupovat ga samo zato se debelo ne isplati jer primjerice konkretni mobil košta više od većine 505.01 ulja.

 

Također produžavat interval na 30kkm sa 505.01 uljem je jao majko... to ulje je pravljeno za max 15kkm/1g. Ako hoćeš više onda obavezno ide 506.01 (nikako ne 507.00)

Edited by BrDa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja bi ti jos savjetovao ARAL-ovo ulje High tronic 5W-40 (505 01). Litra ti je 65.00 kn, nađes i jeftinije.

To ulje ti je bilo prvo ulje u motoru.

Moj primjer. Passat kupljen 2000, prvi sam vlasnik (do 2008 ga stari vozio,),isti motor ko i tvoj, trenutno imam 355 000 km. Nije vidio ni jedno ulje osim ovog, s tim uljem sam par puta produzio interval na 30 000 km, prezadovoljan sam. :palacg

 

Objasni mi zašto je Aral prvo ulje a Castrol je kao preporuka VW-a što možemi i vidit na naljepnicama pa negdje i na čepu na poklopcu ventila....

 

Kao recimo kod Seata Repsol....

 

Čisto pitam jer neshvačam tu šemu ako je tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tom motoru JE bilo prvo ulje ARAL. I pri red. servisiranju do 06 ili 07 god.(nisam siguran 100%, provjeri negdje ako nisu prije ili poslije,l nije bitno :D) VW je tocio ARAL, a dalje su presli na Castrol. Od onda ja kupujem ARAL ( High Tronic) i uvijek ga stavljam.

A ovo sa intervalima, ja nisam primjetio nikakvu razliku ak promjenim ulje na 20 tkm ili na 30 tkm. Uvijek isto auto ide. I hvala bogu vec ima 355 tkm. :respekt

Share this post


Link to post
Share on other sites

castrol/repsol/shell (ovisi o kojem je autu iz koncerna rječ) je preporuka jos iz 90ih.... zato me čudi ovo s aralom....

 

na org vw-ovom ulju nažalost nepiše staje unutra...

 

Što se tiče intervala... 507.00 je longlife i neznam odakle sad da to nije za 30 tkm il 2god...

506.01 je Long Life 2 i ono ide recimo u Transportere/Caravelle..... dok ovaj 507 ide od PD-a s LL servisom preko PD-a s Dpf-om pa do TD-CR-a... Benzinci sejm...

Share this post


Link to post
Share on other sites
0