0
predatorGTIvr6

Golf V GTI - optika/špur

Recommended Posts

Pozdrav svvwima,

 

Imam pitanje u vezi zautra prednjeg kotača na GTI-u petici.

 

Naime udaril sam u rubnik s prednjom desnom stranuom i sad sam ja zamijenil prednu desnu vilicu, jer je "na oko" samo ona bila savinuta danas sam bil na špuru i otkril sam da mi kotač nije u centru blatobrana, tj. povučeni je malo unatrag, prema vratima, radi se o 7mm (gruba procjnea) e sad me zanima što još utječe na zatur kotača, kak da ga dobijem u centar. Da li je samo stvar u rukavcu ili još negdje. Siguran sam da je amortizer ravan 100%. ostalo ništa nije bilo oštećeno ni spona, ni ostale balans štange itd. I sad nakon špura auto mi vuče u lijevo.

 

Molil bi vas pomoč oko tog.

Hvala.

 

 

Lp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
provjeri da ti nije most otiso nazad :palacg

 

Nije most,most je na mjestu, nema vidljivih znakova da se zamaknul,a i da se zamaknul onda spur i na lijevoj strani nebi štimal.

špur na lijevoj strani je 100% na mjestu

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemora biti vidljivih znakova na mostu jer je u pitanju samo 7 mm a nisi s njim zakačio nego s vilicom, isto tako neznači ništa što je lijeva strana ispravna, letvu zakrene samo malo al moguće da štima s te strane, rukavac isto postoji mogućnost iako sumnjam da se povine prema vratima jer je tu jak, prije da će prema unutra otić

Share this post


Link to post
Share on other sites
nemora biti vidljivih znakova na mostu jer je u pitanju samo 7 mm a nisi s njim zakačio nego s vilicom, isto tako neznači ništa što je lijeva strana ispravna, letvu zakrene samo malo al moguće da štima s te strane, rukavac isto postoji mogućnost iako sumnjam da se povine prema vratima jer je tu jak, prije da će prema unutra otić

 

Pa po svim zakonima fizike,nemre samo jedna strana mosta biiti zamaknuta,da je otisel natrag s lijeve strane unazd otisel s desne unazad,otisel bi s desne naprijed. I sad ti znaj, nisi mi dal neki konkretni odgovor,nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spigao se je most ili dio sasije di je priserafljen i nemora znacit da je pomaknulo drugu stranu.

Ako je nagib u redu onda je rukavac ok.

Pregledaj vijke na mostu i vilici da nije koji spigan i pogledaj koliko se most da komletan pomaknuti jer ima stelanje pa ga je vjerovatno nabilo skroz natrag.

Metar u ruke i izmjeri polozaj mosta u odnosu nekih tocaka na zadnjem kraju npr vijaka di je zaserafljen zadnji most,a zatim izmjeri istu stvar samo dijagonale.

Tako ces saznat jeli spigan u podu ako je to ok i ako je vilica nova onda nema sta drugo biti nego most.

Share this post


Link to post
Share on other sites

glavcina ,to je bilo i frendu ,svasta smo probali prije,a nije bilo rezultata

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa po svim zakonima fizike,nemre samo jedna strana mosta biiti zamaknuta,da je otisel natrag s lijeve strane unazd otisel s desne unazad,otisel bi s desne naprijed. I sad ti znaj, nisi mi dal neki konkretni odgovor,nazalost.

 

 

dobro ako si sve nabrojao od ovjesa da nije, šta onda ti je još ostalo? moguće je da se povinuo na jednoj strani, a uostalom otkud znaš da ti s lijeve strane je trap nije bio krivi pa je sad došao k sebi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
glavcina ,to je bilo i frendu ,svasta smo probali prije,a nije bilo rezultata

U glavcini se dosta tesko spiga u smjeru naprijed natrag,vec se spiga na nacin da kotac ode u minus.

Uglavnom sve se da premjerit pa ako je kugla na vilici na mjestu (sta ne vjerujem da je)onda je glavcina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dobro ako si sve nabrojao od ovjesa da nije, šta onda ti je još ostalo? moguće je da se povinuo na jednoj strani, a uostalom otkud znaš da ti s lijeve strane je trap nije bio krivi pa je sad došao k sebi?

 

Kak znam, znam po tome jer sam bil na špuru i lijevu stranu uopče nije trebalo dirati.

Budem pogledal most, pošto kažete da se da štelati,pa onda javim,ali sumjam u most, prije je glavčina u pitanju ili rukavac

Hvala za san na informacijama

Share this post


Link to post
Share on other sites
a svejedno neka ju provjeri :)

 

 

Hvala, budem provjeril :palacg

Još mi je čudnije da je veča razlika kad su kotači u zraku, onda se baš na oko vidi da je desni bolje natrag pomaknuti, a dok je auto spušten ne vidi se tolko, baš dobro treba pogledati da bi se vidjelo da je pomaknuti unazad, i da, nakon špura mi vuče u lijevo, a nagibi i sve ostalo je 100% na mjestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
U glavcini se dosta tesko spiga u smjeru naprijed natrag,vec se spiga na nacin da kotac ode u minus.

Uglavnom sve se da premjerit pa ako je kugla na vilici na mjestu (sta ne vjerujem da je)onda je glavcina.

 

Kugla i vilica su nove, tak da su sigurno na mjestu, ali ipak, javim navečer rezultate mjerenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

može neko objasniti to štelanje mosta,neka slika bila bi poželjna,pregledal sam cijeli net inema nikakvo objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
može neko objasniti to štelanje mosta,neka slika bila bi poželjna,pregledal sam cijeli net inema nikakvo objasnjenje.

 

ako taj koji radi optiku ne zna za pomicanje mosta,onda ne zna ni optiku napravit.

promjeni mestra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kugla i vilica su nove, tak da su sigurno na mjestu, ali ipak, javim navečer rezultate mjerenja.

Kugla ti odreduje polozaj kotaca a posto kotac nije na mjestu nemoze biti ni kugla,ako je pak kugla na mjestu tj. ako su obje kugle jednako udaljene od npr vijaka zadnjeg mosta onda je po logici spigana glavcina.

 

 

Most se stela na vijcima kojima je prcvrscen za sasiju i vjerovatno se je od udarca pomaknuo natrag.

Stelanja ima malo ali kada pomaknes na mostu 1mm na kotacu ces dobiti barem duplo vise,pregledaj i vijke kojima je ucvrscen jer se i oni znaju popigati.

Stvar je ovakva kad udaris kotacem spiga se najcesce sve po malo ali posto je veliki krak to rezultira velikim pomakom kotaca a na komponentama ovjesa nema vidljivih tragova jer je to toliko malo da se nemoze primjetiti.

Najbitnije ti je premjeriti da vidis dali je dobila sasija (obavezno od vijka do vijka)kako bi utvrdio dali treba izvlaciti karoseriju,ako to stima a most i vilica su u redu onda se mora dati nastelati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ako taj koji radi optiku ne zna za pomicanje mosta,onda ne zna ni optiku napravit.

promjeni mestra

 

:respekt

 

Nema filozofije.... pomices dio mosta gdje ti treba znaci ako ti je ta strana navodnih 7mm natrag (ako to optika kaze) onda most gurnes na toj strani naprijed....

 

Udarac u jednu stranu nepomiče drugu sem ako je udareno bočno.....

 

 

Mjenjah x puta lafete i rukavce i često sam imao slucaj da je amortizer kriv..... znači za to vidit treba smaknut rukavac i pregledat amortizer po duzini dal je u bilo koju stranu kriv.... a jednom je bio kriv skroz u vrhu al to se vidjelo odmah gore u lezaju amortizera da jedna strana stoji u krivo

 

Inače ako optika nedaje da je zatur u banani onda netreba nista dirat jer x puta zna bit da tvornicki to sve nije u milimetar isto.... a uostalom novija optika i sama daje kako se to štela....

 

p.s očekuj da ce taj ležaj prvi prozujat,,, :palacg

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, evo sutra budem to sve premjeril i poštelal, pa onda opet na optiku da vidim rezultate.

 

Hvala još jednom svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo napokon riješen problem :)))))) Hvala Bogu i Vulkalu.

Ovjes na cijelom autu je bez greske, nista nije savinuto,problem je u "Majstoru" u Gummimpexu u Varaždinu, danas sam bil kod Vukala o na njihovoj optiki špur koji su napravili u vž-u nema veze z vezu, sad auto ide ravno ko strijela i jos mi je majstor rekel kad zamjenim gume, pošto su mi ove loše da ak bu kojim slucajem vukel na stranu,da dojdem i da mi bu složil besplatno. E to se zove usluga, svaka cast, k tome su jos 40% jeftiniji.

Preporucam Vulkal svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hvala, budem provjeril :palacg

Još mi je čudnije da je veča razlika kad su kotači u zraku, onda se baš na oko vidi da je desni bolje natrag pomaknuti, a dok je auto spušten ne vidi se tolko, baš dobro treba pogledati da bi se vidjelo da je pomaknuti unazad, i da, nakon špura mi vuče u lijevo, a nagibi i sve ostalo je 100% na mjestu.

 

Kaj se je ovaj kotac sam od sebe vratil na mjesto?

Spur se da napraviti bez obzira na to sta je kotac natrag ali to ne znaci da je sad dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kaj se je ovaj kotac sam od sebe vratil na mjesto?

Spur se da napraviti bez obzira na to sta je kotac natrag ali to ne znaci da je sad dobro.

 

Kotač sam ppomaknul na vilici, jedno 2-3mm, ali sam nakon tog svejedno išel na špur.

Kak ne znači da je dobro, pa vidiš da sam napisal da auto ide ravno kad se pusti volan ne vuče nikam, iako imam loše gume.

Neznam po čemu zaključuješ da sad ovo ne znači da je sad dobro ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kotač sam ppomaknul na vilici, jedno 2-3mm, ali sam nakon tog svejedno išel na špur.

Kak ne znači da je dobro, pa vidiš da sam napisal da auto ide ravno kad se pusti volan ne vuče nikam, iako imam loše gume.

Neznam po čemu zaključuješ da sad ovo ne znači da je sad dobro ?

kotači opće ne moraju bit na mjestu da bi se napravil špur i da bi auto išal ravno.

 

Na tak umjetno naštelanom špuru razlika se vidi kad ideš napravit puni krug u lijevu i puni krug u desnu stranu....

 

Ako se dijagonale kotača poklapaju u mm i auto ide ravno onda je sve ok....

Share this post


Link to post
Share on other sites
kotači opće ne moraju bit na mjestu da bi se napravil špur i da bi auto išal ravno.

Upravo to sam htio reci.

U jednom od prvih postova si pisao da je kotac vidljivo natrag i sad je odjednom sve dobro pa mi je bilo cudno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Upravo to sam htio reci.

U jednom od prvih postova si pisao da je kotac vidljivo natrag i sad je odjednom sve dobro pa mi je bilo cudno.

Na vilici sam pomakul 2mm naprijed, nije tolko kotač bil zamaknuti koloko je mene "majstor" uvjeril da je pomaknuti, evo danas sam ponovno sve premjeril i sve je u savrsenom stanju razmaki i diagonale se sve identicne na obadvije strane.

 

Evo hvala jos jednom svima na ovoj raspravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0