1 1
Perica Petar

1.9 TDI u 1.9TD, pretvorba

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Nakon dugo vremena, ponovno imam u vlasništvu VW, ali sad samo motor.

 

 

Imam Ladu Nivu i ugradio sam unutra VW 1.9TDI 90 ks motor (1Z).

 

 

Stvar je ovakva, elektroniku naravno nisam selio, pa sam stavio gore klasičnu bosch pumpu od 1.9D i turbinu od 1.9TD.

 

Sve to radi, motor pali na zub, sad po zimi prićekam grijaće par sekundi i opet pali na zub.

 

Jedino me muči to što ovaj TDI sa ovom kombinacijom pumpe i turbine ide dosta slabije od originalnog 1.9TDI 90ks, a koju litru više troši, pa me zanima u čemu je problem.

 

Prvo sam ga vozio bez turbine, zatim sam ubacio turbinu, ali nisam dodavao gorivo na Bosch pumpi, jer sutra idem na tehnički, pa će ovako lakše proći eko test, znači sa istom količinog goriva i sa turbinom ide cca 5% bolje nego bez turba.

 

 

Sad me zanima što napraviti: samo otvoriti gorivo na bosch pumpi ili trebam napraviti još neke izmjene na bosch pumpi.

 

Kako da to sve uskladim.

Naravno ne mora motor pucati od snage, jer radi se o Ladi koju svejedno ne vozim preko 100km/h, ali ono da solidno povuće, da sve normalno radi i da potrošnja bude pristojna.

Edited by Perica Petar

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem ti je u tome što 1.9tdi pumpa je elektronska i radi veći pritisak(ona ima 2 radna pritiska) od pumpe na 1.9 d/td....takav motor koji imaš ide slabije od 1.9 td orginal,tak da ili td stavi ili elektroniku od tdi-a pa ide pošteno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze taj auto ici super ..samo trebas pumpu od TD-a i dat je nekom boschisti da je nastela na stroju.

obavezno preseliti hidraulicnu glavu bosch pumpe sa tdija sa elementima i razvodnikom na tu pumpu td jer drukcije nece moc imat goriva za 90 ks

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze taj auto ici super ..samo trebas pumpu od TD-a i dat je nekom boschisti da je nastela na stroju.

obavezno preseliti hidraulicnu glavu bosch pumpe sa tdija sa elementima i razvodnikom na tu pumpu td jer drukcije nece moc imat goriva za 90 ks

Hvala na odgovorima,

 

Sutra ću probati na ovoj pumpi koju imam raspustiti gorivo, pa ću vidjeti kako će onda ići.

 

Jer ipak je taj motor u Ladi Nivi (nije za utrke), a ako nebude zadovoljavajuća potrošnja i snaga onda idem na zahvat pumpa TD u tdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas tu jos malo vise igranja,moras na onomu klizacu povecati hod kliznog prstena,pojacati oprugu gore od rev-limitera,staviti bregastu plocu od TDI-a... dosta zahebancije, Najbolja baza bospumpe za mTDI je od fiata ducata ili iveca staroga do 93 godine 2.5 td motor, sa 95 ks, tu imas 11 mm klip,lada bez problema ima preko 120 ps :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas tu jos malo vise igranja,moras na onomu klizacu povecati hod kliznog prstena,pojacati oprugu gore od rev-limitera,staviti bregastu plocu od TDI-a... dosta zahebancije, Najbolja baza bospumpe za mTDI je od fiata ducata ili iveca staroga do 93 godine 2.5 td motor, sa 95 ks, tu imas 11 mm klip,lada bez problema ima preko 120 ps :D

ima tu jos caka osim nabrojanih,ali njemu netreba preko 90ks :)

kad bolje promislim dovoljna bi bila pumpa od td ,dignut malo gorivo i vozi.

i bitna stvar koju sam zaboravio- smanjit tlak dizna sa 190 bara (toliko je na tdi) na 150 bara da to sa td pumpom radi kako triba i ima kolicinu goriva!!

Edited by Mexx

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima tu jos caka osim nabrojanih,ali njemu netreba preko 90ks :)

kad bolje promislim dovoljna bi bila pumpa od td ,dignut malo gorivo i vozi.

i bitna stvar koju sam zaboravio- smanjit tlak dizna sa 190 bara (toliko je na tdi) na 150 bara da to sa td pumpom radi kako triba i ima kolicinu goriva!!

Danas sam se malo igrao sa pumpom, dodao sam gorivo (dosta goriva), naštelao ler gas i sad to ide sasvim zadovoljavajuće. Prije sam kod normalne vožnje držao preko pola gasa, a je par cm dosta.

 

Još ću ju u petak malo istestirati, ali ako će potrošnja biti u nekim granicama normale onda ću ostaviti tak.

 

Neznam kolika je očekivana potrošnja za ovu moju kombinaciju ?

 

Danas sam ju napunio do vrha i poništio kilometražu, pa ću vidjeti.

 

Ovo s tlakom na diznama, to se moraju mijenjati dizne ili ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, ostavljas dizne od tdija samo daj nekome da ti smanji tlak na 150,a za potrosnju ti neznam

al ako si zadovoljan kako sada ide i ako ti potrosnja bude uredna nediraj nista..

sa pumpom od td.a bi dobio to da kad ukljuci turbina ,pumpa doda gorivo,al ako si sada zadovoljan snagom,ne bacaj novce

Edited by Mexx

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, ostavljas dizne od tdija samo daj nekome da ti smanji tlak na 150,a za potrosnju ti neznam

al ako si zadovoljan kako sada ide i ako ti potrosnja bude uredna nediraj nista..

sa pumpom od td.a bi dobio to da kad ukljuci turbina ,pumpa doda gorivo,al ako si sada zadovoljan snagom,ne bacaj novce

Hvala na savjetima,

 

Kako sam i napisao još ću ju malo istestirati, ali zadovoljan sam. To mi je auto za ići u vinograd, vožnju po zimi, i kraće relacije do 100km, tako da ako potrošnja bude normalna ja sam sasvim zadovoljan.

 

Inaće što se tiće paljenje moram ju pohvaliti, pali na zub, bez verglanja, znaći okreneš ključ i dum. Imam novog Jumpera 3.0, Dobla 1.9JTd.... ali Lada pali najbolje.

ne, ostavljas dizne od tdija samo daj nekome da ti smanji tlak na 150,a za potrosnju ti neznam

al ako si zadovoljan kako sada ide i ako ti potrosnja bude uredna nediraj nista..

sa pumpom od td.a bi dobio to da kad ukljuci turbina ,pumpa doda gorivo,al ako si sada zadovoljan snagom,ne bacaj novce

Ovo za dizne, znači to odem Bosch-isti, kako se to uopće podešava, dali je neka komplikacija, skidanje pumpe..... ili ne ?

 

I još jedno pitanje:

Kak da dobijem obrtaje, obrtomjer mi je od benzina, pa sad neznam kak da sa 1.9TDI sa alternatorom od 1.6D/td izvučem okretaje.

Edited by Perica Petar

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je inace pozitivna nuspojava kod ove kombinacije,ja imam jednoga u materinom kecu,akumulator crkaje,jedva okrene pola kruga,i cim prođe prva kompresija onn sastavi, evo sad,temperature oko 2-5 ujutro,on pali bez dima,a grijače nisam nikako skopčao,i pali na -16 pali :D (izlet na skijalište)
Samo skineš dizne i odeš kod boschiste, pumpu ne treba dirati.
Obrtaje ces tesko dobiti tu,najjednostavnije ti je neke externe,al posto je za vinograda auto,vjerujem da ti ne trebaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je inace pozitivna nuspojava kod ove kombinacije,ja imam jednoga u materinom kecu,akumulator crkaje,jedva okrene pola kruga,i cim prođe prva kompresija onn sastavi, evo sad,temperature oko 2-5 ujutro,on pali bez dima,a grijače nisam nikako skopčao,i pali na -16 pali :D (izlet na skijalište)

Samo skineš dizne i odeš kod boschiste, pumpu ne treba dirati.

Obrtaje ces tesko dobiti tu,najjednostavnije ti je neke externe,al posto je za vinograda auto,vjerujem da ti ne trebaju.

Ok, dizne ću onda tako riješiti.

 

Ma nisu mi okretaji previše bitni, ali kad već imam obrtomjer na instrument tabli pa da nešto i pokazuje.

Malo sam njuškao po raznim forumuma i naletio sam na: da treba izvući plus sa alternatora sa zadnjeg namotaja a prije one stabilizacije itd... ž

Na taj bi način valjda simulirao onaj izlaz W kakav imaju noviji alternatori, ovaj moje je od golfa 2.

 

Sad neznam dali je to točno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da to je tocno,al je problem sto kod benzinca urica radi sa drugacijim signalom,u biti sa okidanjem bombine kod lade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da to je tocno,al je problem sto kod benzinca urica radi sa drugacijim signalom,u biti sa okidanjem bombine kod lade.

 

Ma, dobro, neću se onda sa time ni zamarati - to mi uopće nije bitno.

 

Odlučio sam ostaviti ovu pumpu od 1.9 d (sa otvorenim gorivom).

 

Dali ću dobiti što sa ovim podešavanjem dizna sa 190 na 150 bara (manju potrošnju, veću snagu, mirniji rad) ?

 

Da znam dali mi se to isplati raditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A vidi,od te pumpe je jedino losija ona od 1.6 d, moj savjet ti je ili da minimalno uradis tu pumpu na tdi glavu(onaj gusani blok s kojeg idu crijeva na dizne), il uradis turbodizelovu pumpu, ili nađeš ovu pumpu od fiata,ona je u boschu napravljena za direktno ubrizgavanje. Ovako bas nema snage,bezveze prosipa gorivo,jako dimi kad daš puni gas,ako mu smanjiš gorivo da ne dimi,onda jedva radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry kaj upadam al pošto je ista tema pa tu pišem ....

 

evo ja spremam svoj 1.9 tdi 1Z stavljat u T4. i nabavil sam mu pumpu od iveca VER 294 (046 041 4054) sad još imam jednu dilemu turbo i dizne ....

 

 

dali uzeti turbo od 110ks (VNT15) ili da uzmem od 2.0tdi (GT1749V)

a i uloške dizni sam gledal od 0.216 ili 0.240

 

dajte neke komentare ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha vidiš ... nisam znal .. kaže da je isto samo je compressor wheel na vnt15 46mm a na gt1749 ima 49mm .... kaj to znači da može napravit veči tlak? odnosno da može više zraka izgurati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja sam planiral staviti aktuator od obicnog tdi.a na tu umjesto onih električnih?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam 100% siguran, al mislim da je to u biti isti turbo

 

Googlaj specifikacije pa vidi

 

imaš pravo ...

 

http://www.turbomaster.info/eng/applications/passenger_cars/volkswagen/

 

na ovom linku sam našel da ubiti AFN ima GT1749V dok je orginal od 1Z motora GT1544S

 

 

ima ko kakav savjet koji turbo stavit u kombinaciji sa 1Z motorom, i vecim diznama (0.240) koje su nedavno stigle ... ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

A vidi,od te pumpe je jedino losija ona od 1.6 d, moj savjet ti je ili da minimalno uradis tu pumpu na tdi glavu(onaj gusani blok s kojeg idu crijeva na dizne), il uradis turbodizelovu pumpu, ili nađeš ovu pumpu od fiata,ona je u boschu napravljena za direktno ubrizgavanje. Ovako bas nema snage,bezveze prosipa gorivo,jako dimi kad daš puni gas,ako mu smanjiš gorivo da ne dimi,onda jedva radi.

 

8nbjaf1gjzgj32lpi1.jpg

 

Kolega Matas složio pumpu.

 

U ponedjeljak, utorak ide na montažu u Ladu.

Edited by Perica Petar

Share this post


Link to post
Share on other sites

op op .... daj neke inf??? od cega je to pumpa? ili je sklapana iz više njih? :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 460 494 268 od 1.9 turbodizela sa razvodnikom, bregastim prstenom,oprugama i kompl hidr glavom sa tdi pumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je bilo malo vise vremena i bolje :) bi izgledala... iako najbitnije je da je slozena kvalitetno,ja uvijek tezim da i izgleda savrseno,ali to je onda 3x vise vremenski..iovako smo cijene tih reparacija spustili skroz, nebi bilo isplativo...

jednu sam poceo slagat za lika kojem je najbitnija urednost pod haubom,ko zna kad ce bit gotova :)

1932321_1423567074549810_960389051_n.jpg

 

 

a ovako ocistim svaku koja se radi

1618703_1423450521228132_191438377_n.jpg

Edited by Mexx

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1