0
dombo

Cudan problem sa vibracijama

Recommended Posts

Imam jedan cudan problem sa B8 2.0tdi (150ks) 11/2014, koji nadam se nitko nije imao :) ali ako je netko imao ili slucajno zna sta bi moglo biti pomoglo bi :)

Raspisat cu se ispod tocno kako je sto bilo, a na kraju posta je skraceno u natuknicama :)

Prosle godine u zimu sam promijenio felge i gume (oboje novo)

felge: link
gume: link

Kad su stavili novi set prvo sto sam primjetio je da ima jako puno utega (otprilike 8-12 malih plocica cini mi se po 5g na svakoj felgi), pitao sam majstora (ATU njemacka) da li je normalno da na nove felge sa novim gumama mora ici toliko puno utega na sta je on rekao da je to normalno i da je to pokazano na balans masini (kada je majstor montirao gume nisam bio u radioni). 

Uzeo sam auto otisao se provozati i sve se cinilo ok, tada sam zaboravio zakazati optiku pa sam nakon 2 tjedna isao na optiku u istu tu firmu gdje sam i gume kupio i montirao. Nakon optike sam primjetio jedan dan da je auto poceo vibrirati na nekih 120km/h nista strasno, ali ja sam to osjetio (takoder volan je malkoc nakon optike bio pomjeren nije bas 100% u centru). Taj dan kad sam prvi puta osjetio vibracije je padala kisa pa sam pomislio da su to te nove gume na koje nisam navikao i da je to ok samo dok se naviknem.

Par dana poslije nije mi dao vrag mira i otisao sam u ATU reci im da auto vibrira na sto su rekli da ce provjerit, i stvarno svaki jedan kotac na balans masini pokazuje da nije dobro balansiran, ovaj puta sam stajao tamo i opet prakticki isti broj utega (eventualno 1-2 manje po felgi, ali i dalje oko 10 na svakoj felgi). Opet sam se provozao i da li je to bilo u mojoj glavi ili ne, ali kao da je malo "manje" vibrirao.

Zbog cijele ove situacije sa koronom nikako da se otvore radionice pa ne mogu staviti ljetne felge i kupiti ljetne gume pa da vidim da li ce i dalje vibrirati.

Raspisao sam se, ali ne mogu docekati da promijenim gume pa samo da pitam da li je netko imao slicnih iskustava i sto bi moglo biti da li je do felge/gume ili neki kvar na ovjesu, najgore je sto sada osjetim te neke vibracije i pri manjim brzinama vec od 30km/h nije to nista strasno, ali kao da osjetim da podvozje vibrira nekako cudno, kad vozim na autoputu brze takoder se osjeti, ali opet kao da nije konstanto isto nekad malo vise neka malo manje (vjerojatno ima i cesta utjecaja).

-----------------

Ukratko:

- 11/2019 kupio nove gume i nove felge (8-12 utega po 5g po felgi)
- nisam puno vozio, ali ono sto jesam nisam osjetio nikakve vibracije (ili ako sam i osjetio bilo je nove gume su pa dok se naviknem)
- 2 tjedna nakon, napravio sam optiku (volan vise nije 100% u centru, kao da je pobjego nekoliko centimetara u lijevo)
- sljedeci dan nakon optike po kisi osjetim vibracije po prvi puta
- 3 dana poslije odlazim u ATU (kazem da auto vibrira), nakon provjere svaka felga je krivo izbalansirana (ponovno balansirano sada 1-2 utega manje po felgi, ali i dalje 10-tak utega po 5g na svakoj felgi)
- nakon balansiranja mislim (ili mozda stvarno) da se vibriranje malo smanjilo, ali i dalje je tu
- vec na 30km/h osjetim da vibrira, ne osjetim na volanu, nego vise kao da podvozje vibrira (bas je tesko objasniti kako se osjeti :) ali su tu)

Moja pitanja:

- da li je moguce da i nakon 2 balansiranja (drugi puta sam vidio kako je balans masina pokazala 2x0) nije dobro balansirano?
- postoji li mogucnost da je problem nastao nakon optike zbog toga sto je sad volan pomaknut nekoliko centimetara lijevo?
- postoji li mogucnost da su diskovi "krivi" (za nekih 2-3k km bi trebao promijeniti prednje, ali prilikom kocenja nista ne osjetim) ?

Znam da je tesko ovako preko pisanog iskustva reci ista, ali mozda se netko nasao u slicnoj situaciji pa ima neku dobru dijagnozu.


 

Edited by dombo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni tvoji problemi pocinju nakon optike.

Zašto si radio optiku uopće?

Kažeš volan više nije u centru, ja mislim da volan mora biti u centru.

Probaj ponovo napraviti optiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
0