0
bundyboy

Centralno zaključavanje pumpa pitanje

Recommended Posts

Pozdrav,

naime kao što sam u drugoj temi već rekao, centralno zaključavanje mi ne radi na Golfu 3.

čitao sam malo, i došao sam do informacije da mogu sa multimetrom izmjeriti crnu i crvenu žicu na samom konektoru

spojenom na pumpu. i da naravno mora biti 12V, ako nije. onda je negdje prekid u žici.

e sada, mene zanima ako ima 12V, dali tada postoji neka metoda kako mogu testirati ispravnost samo pumpe ?

jer kada okrenem ključ u bravi, ništa se ne čuje da pumpa radi... a koliko sam shvatio trebalo bi se nešto čuti iz pumpe, nekakav zvuk

hvala

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, zašto samo otvaraš dodatne teme bezveze?

24 minutes ago, bundyboy said:

e sada, mene zanima ako ima 12V, dali tada postoji neka metoda kako mogu testirati ispravnost samo pumpe ?

Nakon što provjeriš da na konektoru imaš 12v možeš multimetrom provjeriti otpor koji pumpa pruža. Ako je beskonačan ili u mega omima pumpa je neispravna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. a na koliko da postavim multimetar ?

2M Omha, 200k Omha... koje će biti ok ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

update:

malo prije sam mjerio otpor, ali nisam 100% siguran dali je to ok.

znači namjestio sam na 2M Omha na multimetru.

i kao proba, dotaknuo sam pipalice međusobno, i tada je multimetar pokazao 1.

onda sam dotaknuo žice na konektoru, na kojima sam ranije izmjerio 12V

i na tim žicama pokazuje isto 1.

pa sam probao bilo koje druge dvije žice na konektoru, i tada pokazuje 0.

što to znači ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, multimetar ti kad spojis pipaljke međusobno mora pokazivat 0.0 do 0.8 (ovisi o kvaliteti pipaljki, ali svakako nešto sitno i manje od 1), na bilo kojem rasponu, a kad pipaljke nisu međusobno spojene mora pokazivat preko skale (neki prikazuju overload, neki OL, a neki na lijevo samo 1, bez decimalne točke).

Crnu spajaš na COM, a crvenu na Vohm. Raspon staviš na najmanje (200 ohma recimo) i ako ti pokazuje overload povećaš raspon dok ne pokaže neku vrijednost. Počekaš par sekundi da se mjerenje stabilizira. Ako dođeš do najvećeg raspona a još uvijek pokazuje overload, znači da je negdje prekid. Ili nisi dobro spojio pipaljke, ili je prekid u samoj pumpi (odnosno žici ako nju testiraš).

Drugo, nikad ne spajaš multimetar u mjerenju otpora na konektor koji bi na sebi mogao imati napon. Tako se sprži multimetar, pogotovo ovi jeftini koji nemaju baš adekvatnu zaštitu na ulazu. Ako te baš zanima otpor na kabelu, mjeriš s jednog kraja na drugi dok nema napona na njemu, ali to obično i nije potrebno ako dobivaš 12V najvjerojatnije je kabel isparavan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala vam što mi želite objasniti i pomoći 🙂

da, nisam u potpunosti stručan pa radim greške.

ponajprije bi rekao da moj multimetar nije profi, pa vjerojatno daje takve rezultate. 

znači kada se pipaljke međusobno dodirnu, meni prikazuje 1 bez decimalne točke.

što se tiče spajanja to sam dobro napravio, s tim da sam raspon stavio na najveće. - dali je greška ako odmah stavim na najveće radno područje ?

i još jedno početničko pitanje, ako ja želim izmjeriti otpor na pumpi, to znači da ja moram iskopčati kabel sa pumpe, i direktno sa pipaljkama

dodirnuti kontakt na pumpi ili kako se mjeri otpor na pumpi ?

hvala

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo oko mjerenja Ohm-a mu neće puno pomoći, ionako ne razumije materiju pa mu je to gubljenje vremena.

Ako imaš 12V DC na vodu (+/-) do kompresora, znači da je do njega, ako se njime hoćeš pozabaviti onda ga pokušaj rastaviti, pogledaj u kakvom je stanju i da li se nešto naoko vidi da je pregorjelo, zapeklo, da li se vide četkice, stator i rotor u kakvom su stanju, prvo ga moraš dobiti da se iole pokrene. To je DC motor, pogoni ga istosmjerna struja, uz to funkcija mu je da stvara pritisak, pa može biti da je problem u klipu (membrani) i/ili gumici, možda je zapekao, jer nešto mora brtviti da bi stvarao vakuum i radio ono što mu je i namjena oko centralnog zaključavanja.

Moj savjet je isti kao i onaj oko releja, nabavi si novi i testiraj, a ovim se možeš kasnije igrati i proučavati. Ti dijelovi su 30+, kad se to uzme u obzir onda je sve jasno, da je popravak čista lutrija, i ako nisi nabavio Kontakt sprej, vrijeme ti je da ga nabaviš, trebat će ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dodam, ništa se ne treba čuti na davanje kontakta, kakve to veze ima sa centralnom pumpom? Ona se samo aktivira prilikom zaključavanja/otključavanja auta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja nisam rekao da se pumpa treba čuti kod davanja kontakta... nego kod zaključavanja odnosno otključavanja.

a ja kada okrenem ključ u bravi, pumpa uopće ne reagira... a trebao bi se barem čuti nekakav zvuk iz pumpe

što znač da je možda pumpa neispravna, ili nešto ne štima u bravi od vrata.

i još jedna stvar, dali se kod golfa 3, isključivo zakljućava/otključava na vozačevoj strani, ili se može i na suvozačevoj ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je samo vozačka, iskreno, nisam nikad probao na suvozačkoj. A spusti li se tebi pipak? Zaključaju li se bar vozačeva vrata?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mara- said:

Mislim da je samo vozačka, iskreno, nisam nikad probao na suvozačkoj. A spusti li se tebi pipak? Zaključaju li se bar vozačeva vrata?

ne, nažalost. naručio sam ovo: https://www.aliexpress.com/item/1005005681918800.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.15.3cbf18028eOrjp

pa ako ne uspijem srediti bravu. mogu daljinskim kontrolirati zaključavanje/otključavanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, to je onda i fizički nešto neispravno sa bravom. Ključ očigledno ne okreće mehanizam unutra. Jer ključ i pipak rade isto. Rekao si da ti radi preko pipka. Znači nešto oko samog cilindra nije u redu. Moj ti je savjet da i to središ, jer ako zakaže centralno (kad ga središ), ostaćeš bez pristupa autu.

A link mi neće, ne znam o čemu se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam link dolje pa pokušaj sada otvoriti, inače on bi naručio neki Keyless Entry System 12V kao dolje na preslici zaslona. Nisam baš ljubitelj takvih igračaka, više volim original, ali njegov je auto, pa neka sam odlučuje.

* Car Remote Central Door Lock Keyless Control Kit Alarm System Remote Control - (10,57€)

Keyless-Entry-System-12-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12. 02. 2024. at 19:35, mara- said:

Hm, to je onda i fizički nešto neispravno sa bravom. Ključ očigledno ne okreće mehanizam unutra. Jer ključ i pipak rade isto. Rekao si da ti radi preko pipka. Znači nešto oko samog cilindra nije u redu. Moj ti je savjet da i to središ, jer ako zakaže centralno (kad ga središ), ostaćeš bez pristupa autu.

A link mi neće, ne znam o čemu se radi.

da, svakako ću morati srediti i fizički.

daj mi samo recite, dali centralno radi i sa suvozačeve strane isto ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej, izvini, ne posjećujem često forum. Radi kod mene centralno i sa suvozačeve brave, sva se vrata zaključaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, mara- said:

Hej, izvini, ne posjećujem često forum. Radi kod mene centralno i sa suvozačeve brave, sva se vrata zaključaju.

nema problema

hvala na odgovoru

naime još nisam ugradio ovaj set za daljinsko, jer ću pokušati prvo srediti ovako da bude ispravno

naime testirao sam pumpu

kada dotaknem plus akumulatora, onda čujem klikanje u vratima, pumpa ne radi

a kada dotaknem minus akumlatora, onda se pumpa uključi i radila je cca 10-ak sekundi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, čudno. Puno je 10 sekundi. To mi liči da ima negdje problem sa vakuumom, da pušta negdje. Jesi li probao poslije minus kleme da dotakneš plus? Jer ako je auto vidio sistem kao zaključan, neće se ponovo čuti pumpa kad joj daš signal da zaključa.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 08. 03. 2024. at 14:31, mara- said:

Hm, čudno. Puno je 10 sekundi. To mi liči da ima negdje problem sa vakuumom, da pušta negdje. Jesi li probao poslije minus kleme da dotakneš plus? Jer ako je auto vidio sistem kao zaključan, neće se ponovo čuti pumpa kad joj daš signal da zaključa.

uspio sam rješiti problem, kada sam kupio ovo:

Screenshot-3.png

i stavio unutra

sada sve radi normalno, zaključavanje i otključavanje

još bi volio postaviti ono daljinsko zaključavanje što sam kupio na aliexpressu

pa sam otvorio temu, jer bi trebao pomoć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
0