0
Ivan

Ne radi klima

Recommended Posts

Od jučer mi ne radi klima.

Imam poluautomatsku klimu , ova sa slike:

93546281.th.jpg

Auto je Polo 9N , 1,9 TDI iz 2004g. Moram priznati da sam klimu do sada jako rijetko koristio čak i po ljeti. Samo kod dugih vožnji kao odlazak na more i to ali godišnje bi klimu intezivno koristio svega 2mj. Izvan sezone bi ju povremeno uključivao čisto da radi 10-tak min ako bi mi se prozori maglili i slično.

Dakle sve je bilo ok do jučer , u vožnji pritisnem gumb AC koji je zasvijetlio kao i obično ali čuo mi se neki čudan zvuk , kao neko zujanje u unutrašnjosti ali klima nije hladila. Ugasio sam ju i stao sa strane , podignem haubu i uključim klimu , kod motornog prostora nema promjene u zvuku ali kad uđem u auto čuje se opet zujanje i klima ne radi.

 

Nakon cca 3h sjeo sam opet u auto i od onda se više ne čuje ni zujanje ni ništa , radi samo ventilacija a kad klimu uključim svijetli normalno AC. Vani je bilo malo hladnije nego inače ali termometar mi je pokazivao vanjsku temperaturu od 16 stupnjeva tako da je klima morala raditi.

 

Kako je jučer bila nedjelja , a danas praznik tek sutra idem dogovoriti u servis pegled pa me zanima što može biti , koji su potencijalni problemi i troškovi?

Moram još napomenuti da sam prije 3g imao sudar gdje mi je zamjenjen hladnjak klime i napunjena plinom. Do sada je radila uobičajno.

 

Hvala na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od jučer mi ne radi klima.

Imam poluautomatsku klimu , ova sa slike:

93546281.th.jpg

Auto je Polo 9N , 1,9 TDI iz 2004g. Moram priznati da sam klimu do sada jako rijetko koristio čak i po ljeti. Samo kod dugih vožnji kao odlazak na more i to ali godišnje bi klimu intezivno koristio svega 2mj. Izvan sezone bi ju povremeno uključivao čisto da radi 10-tak min ako bi mi se prozori maglili i slično.

Dakle sve je bilo ok do jučer , u vožnji pritisnem gumb AC koji je zasvijetlio kao i obično ali čuo mi se neki čudan zvuk , kao neko zujanje u unutrašnjosti ali klima nije hladila. Ugasio sam ju i stao sa strane , podignem haubu i uključim klimu , kod motornog prostora nema promjene u zvuku ali kad uđem u auto čuje se opet zujanje i klima ne radi.

 

Nakon cca 3h sjeo sam opet u auto i od onda se više ne čuje ni zujanje ni ništa , radi samo ventilacija a kad klimu uključim svijetli normalno AC. Vani je bilo malo hladnije nego inače ali termometar mi je pokazivao vanjsku temperaturu od 16 stupnjeva tako da je klima morala raditi.

 

Kako je jučer bila nedjelja , a danas praznik tek sutra idem dogovoriti u servis pegled pa me zanima što može biti , koji su potencijalni problemi i troškovi?

Moram još napomenuti da sam prije 3g imao sudar gdje mi je zamjenjen hladnjak klime i napunjena plinom. Do sada je radila uobičajno.

 

Hvala na odgovorima.

 

Dosta čest pojava na fabiama i ibizama...2 stvari koje su znale zafrkavat , prva, zapekla se klapna motorića koj aregulirat toplo hladno (nezna kako da ti drukcije objasnim) nju moras pokrenuti putem vag -coma dakel da seona odljepi zbog duzeg stajanja i 2 stvar koja zna zafrkavat ti je "senzor sunaca" kako to zovu u ovlastenom servisu, naime on je zaduzen za temperaturu u kabini pa ako ima neka greska onda sezna blesirat sa vajnskim podacima...to znam jer je i mene mučio sličan problem...taj senzor ti je u zubaku MPC=189,00kn

Edited by Scorpion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ti je otisla spula kompresora klime(elektromagnetna spojka) ,javi kad odes kod majstora ak je to kaj sam naveo i veli ti da je popravak skuplji od 400-500 kn javi se !

Edited by IvanS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nebi bilo loše uštekat komp a i provjerit količinu plina u sistemu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nitko pogodio , hehe ali Autofreak bi bio najbliži rješenju. :D

Šalim se malo , zahvaljujem svima na odgovorima.

 

Danas sam ostavio auto u servisu. Na cijevima koja su spojena na hladnjak klime jedna je gumica propuštala plin pa je istekao plin van sustava. Gumica zamjenjena , plin napunjen - problem riješen. Javit će mi samo koliko love , računam na cca 300kn.

 

Dobro je da nije bio kompresor u pitanju ili nešto skuplje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da.. prvo se ušteka aparat pa onda se ušteka aparat za plin. Onda vidis koliko ima plina,stavi se boja i UV lampom se provjerava dal gdje istječe.

Ako je ovlasteni servis moglo bi biti oko 450kn (nebavim se cjenama al cca)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa da.. prvo se ušteka aparat pa onda se ušteka aparat za plin. Onda vidis koliko ima plina,stavi se boja i UV lampom se provjerava dal gdje istječe.

Ako je ovlasteni servis moglo bi biti oko 450kn (nebavim se cjenama al cca)

 

982,60kn jbt nisam mislio da će toliko koštati.

Kaže mi 2,5 sata posla , gumica koju su zamjenili košta 5,91kn ali su zbog nje morali sve skidati dolje , rastaviti cijeli prednji kraj. Auto je gotov i sve radi kako treba.

Jel to realna cijena ili se ipak može jeftinije proći?

Ako je sat rada 100 kn u servisu onda je rad cca 250kn , punjenje klime je cca 200kn i po meni ne bi smjelo biti više od 500kn max...

Ti Autofreak radiš u servisu , koliko je realno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je sat rada 180kuna (e neznam jel s il bez PDV-a) uostalom cijenik imas kod servisnog savjetnika koji te i primio. Skodin sat je nesto jeftiniji a Audijev je 220mislim....

 

Neznam koliko tu ima posla al vjerovatno je zbijeno pa eto ako su skidali kompl prednji kraj.... Mislim da je samo punjanje oko 450kn (valjda tu ide i kontrola i ciscenje sistema + s plinom ide i novo ulje u sistem)

 

Dobio si račun gdje sve piše a gumica kao gumica je najsporednija stvar u cjelom računu :)

Da,ja sam crnac u vw servisu (nemam veze s naplatama i papirologijom) dakle: crni nokti i modri prsti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako je 450kn punjenje klime...onda i nije pretjerano s obzirom da je ovlašteni servis. Bar sam siguran da su dobro napravili , ako nešto ne radi kako treba , uvijek mogu reklamirati. Autofreak , hvala ti puno na info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punjenje klime sam ja platio 350kn u Borovu kod jednog automehanicara,izvukao stari plin i ulje i

stavio novi plin i ulje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio sam ja danas račun kad sam išao po auto , punjenje klime je 244kn + 0,5h rada (122kn) = 366kn i to je ok ali naplatili su mi 2,5h rada za skidanje prednjeg kraja a sat rada im je 200kn + pdv.

Trebao sam im doći bez komplet prednjeg dijela jer ja ga rastavim i sastavim sam za sat vremena...

 

Možete lockat temu.

Problem je riješen , novčanik prazan. :fakjea

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
0