1 1
Y0le

Golf 6 1.6 tdi (nekad) čudan zvuk motora

Recommended Posts

Ako kazaljka od okretaja skakuće, vjerojatno su dizne, tako je meni bilo...

Inače, mislim da nije dobro da hladan motor siluješ dodavanjem punog gasa itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mirage, puno hvala na odgovoru. I sam sam pretpostavljao da je problem u brizgaljkama, a sad sam siguran da je.

 

Svjestan sam lošeg djelovanja jakog gasa na hladan motor, ali nikako ga ne mogu upaliti ukoliko ne dodam gas.

 

Još jednom hvala i lijep pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne pricamo o istoj generaciji dizni.

2.0tdi je PD. barem ovaj o kojem pricamo.BKP kod motora.

1.6 tdi je common rail.

klasican problem s kojim se susrecm skoro svaki dan jer repariram dizne,kako pd tako i common rail, je kliktanje tih motora na leru zbog povisenog predubrizgavanja siemens injektora.

koliko košta kod tebe reparacija PD dizni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

 

na Golfu 6 1.6 TDI znao se ćuti zvuk poput struganja kad je motor na radnoj temperaturi dok se auto ne kreće npr. dok čekam zeleno na semaforu jer inače od buke gibanja se ne može ćuti. U ovlaštenom servisu si mi rekli da je to do remena kao da neka masa se nakupi na remenu i to se čuje, te da se kvar rješava zamjenom remena.

 

poz, jel ti se to cuje kao neko zujanje u intervalima, npr zum-zum-zum, i do kojeg remena? posto sam mjenjo remenje na autu i dalje je isti problem :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

poz, jel ti se to cuje kao neko zujanje u intervalima, npr zum-zum-zum, i do kojeg remena? posto sam mjenjo remenje na autu i dalje je isti problem :o

Pozdrav,

 

Čuje se u intervalima baš kako ste naveli. Rekli su mi da je to mikroremen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Čuje se u intervalima baš kako ste naveli. Rekli su mi da je to mikroremen.

 

Kod mene na Caddy-u 2011. god (1.6 TDI 102 konja) isto je bio zvuk zum-zum-zum.

 

skidanjem mikro-remena zvuk je ostao.

 

Zamijenili zupčasti (remen, vodena pumpa, natezač) i zvuk je nestao. Naravno, odmah smo zamijenili i mikro-remen i njegov natezač

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Golf 2009 1.6 TDI 105 ks ima taj isti zvuk kao na videu koji je priložen na početku teme. Vjerujem da će nestati kad se promjeni zatezač remena.

 

Dosta mi je čudan taj 1.6 motor. Stalno nekakvi zvukovi. Nekad kad pustim gas on kao da koči, a najcudnije je to što kad ga agresivno vozim nekih 100 - 150 km, pali crvenu lampicu ulja. Provjerim razinu ulja ona je dobro. Isto tako vozim se autocestom 250 - 300 km brzinom 160 km/h, isto upali lampicu ulja. U oba navedena slučaja dva ili tri puta zasvjetli i zasvira alarm i nakon toga nestane kao da ništa nije bilo. Bas taj put pred putovanje autocestom natocio sam ulje do maksimum. Inače, jako sam zadovoljan s tim motorom. Lijepo može povući i ne troši puno.

 

Jeli to premali kapacitet ulja u motoru pa ne može dobro ohladiti pa se dešava isparavanje jer možda motor nije namjenjen za takva opterećenja ili je to do nečega drugoga?! To samo mogu pitati stručnije i iskusnije od mene. Svaki komentar je dobrodošao.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ta paljenja lampice, spoji na dijagnostiku, 100% je nesto zabiljezeno pa ces biti pametniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promjenio sam to remenje prije god dana,sve je ostalo isto. Takoder nekad sam skuzio da se cuje kad u 1. krecem ko da imam blow off ventil, nez kaj bi to bilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promjenio sam to remenje prije god dana,sve je ostalo isto. Takoder nekad sam skuzio da se cuje kad u 1. krecem ko da imam blow off ventil, nez kaj bi to bilo

 

To kao blow off se čuje samo kada radi čišćenje DPF-a. To je kao ''malo'' čišćenje kada ne pali nikakvu lampicu. Prijmetit ćeš da su okretaji malo povišeni na leru. To zna početi raditi i kada motor nije došao na radnu temperaturu. U tom slučaju se jako brzo zagrije i čim malo dirneš gas turbina puše ko luda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu, stavit ću ovdje. Dva dana nakon redovnog servisa, upalim auto ujutro i odmah skužim da se pored klasičnog roktanja dizela čuje još jedan novi zvuk, kao metalno zveckanje. Mislio sam prvo da ne fali možda ulja pa se čuju podizači ili nešto, ali nije do toga. Sa strane motora se u leru baš ništa ne čuje, može se čuti samo iz unutrašnjosti, nabolje se čuje između 1000-2000 okretaja. Na leru se obično ne čuje ili je jedva primjetno. Zvuk je kao da se neki lanac olabavio. Auto ima 105.000 km, ne gore nikakve lampice, normalo vuče itd. Ima netko ideju što bi moglo biti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

samo bi htio podijeliti s vama što je uzrok paljenja lampice.

 

Pošto se nekada upali, par puta u zavoju i nakon nekih neravnina pa i nakon dobrog "peglanja" auta pomislio da da je samo neispravnost instalacije, da je neka životinja pregrizla dio žice pa nekada odspaja jer sva izolacija kod turba i na poklopcu je unakažena. Uputim se na put 500 km u jednom smjeru, a nakon 300 km sa 100 - 160 km/h vožnje primijetim da kad spustim okretaje ispod 2000 da mi se upali lampica odmah sam posumnjao da je nešto ozbiljnije. Čime sam stigao kući odmah sam otišao kod lokalnog servisera koji mi je napravio redovan servis te prekontrolirao preko dijagnostike moj problem i rekao mi da sam ga najvjerojatnije preopteretio tj. da taj auto nije za takvu vožnju jer ima mali motor (1,6 TDI). Rekoh ajde dobro, nisam ga stiskao osim kad baš moram i primjetim da se češće javalja paljenje lampice. Odmah odem u drugi servis tj. "Auto-Robi Požega" jer priča se da su najbolji u dijagnostici u Požegi. Nakon što je majstor sve pregledao javilo mu je par pritiska pri niskom okretajima i odmah sam znao da sam nagrabo.
Nakon što su motor otvorili vidjeli su da je pločica letećeg ležaja istrošena u tolikoj mjeri da više nije imala kanal za prolazak ulja. To je bio problem paljenja lampice.
Zbog moje kasne intervencije nije mi se ispratilo popravljati motor već sam kupio novi. Stari motor se nije isplatilo popravljati jer uzrok svemu tome je bilo iskrivljno koljenasto vratilo. Najvjerojatnije je ga prijašnji vlasnik pregrijao (3 godine nakon što sam ga kupio dok sam ga prao prijetim naljepnicu neke trgovine preko poklopca motora, dakle više nitko ne zna koliko je taj motor imao kilometara).
Na starom motoru nije bilo ispravno koljenasto, taj jedan leteći i čak se i blok izobličio. Također dvije brizgaljke nisu bile ispravne te bilo je vrijeme za promjenu seta kvačila i zamašnjaka.
Kupio sam od prijatelja 1,6 TDI motor sa Škode Octavia (2013) kojoj je bilo razbijen zadnji kraj. Motor napravio cca. 30000 km.
Sad je sve u redu s autom. Sve je odgovaralo s motora osim usisne grane (na Golfu varijabilna) i zamašnjaka koji je jednomaseni, a na starom motoru je dvomaseni.

Da zaključim: 1. proučite auto koji kupujete i provozajte više komada jer da ja jesam primjetio bi odmah da moj previše "bruji" u niskim okretajima. Mislio sad da je to normalno jer je mali motor (budala).
2. shvatite jako ozbiljno lampicu ulja bilo ona žuta, a pogotovo crvena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1