2 2
daniels

Kvačilo Valeo kit4P?

Recommended Posts

Jel ima tko kakve informacije, saznanja, iskustva sa tim setom kvačila?

 

eto čist me zanima jel to I u stvarnosti radi kak treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu ti puno pomoći sa informacijama i iskustvom, ali imam doma taj novi set i ići će na prodaju jer ću ipak staviti dvomaseni tako da... Ako se odlučiš, 092 212 5157 Luka :zivio

 

Nadam se da adminima ne smeta ovaj post :gleda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima tko kakve informacije, saznanja, iskustva sa tim setom kvačila?

 

eto čist me zanima jel to I u stvarnosti radi kak treba?

 

na generaciji boch pumpoa 90 110 ps radi perfektno. nema buke a hvata lijepo

 

za PD motore nije

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam na dva golf 4 al PD 105ks

nikakvih problema čak je ovaj jedan već potrošija i taj set (mislima da je napravija oko 150 000.karavan pa uvik pun stvari) pa se nešto raspitiva el može samo lamela i korpa. ali nisam trenutno kod kuće pa neznam šta je riješija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma moze i u sesticu i u peticu.

 

ja sam mislio da nema nikakvih zvukova i da se koristi kao i ovo dvomaseno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitam na nekom tining, forum da i onako za stage IIi dalje više stavljaju jednomasene, jel se ubije inače DMF.

Za getribu se ne bojim jel znam da na te getribe se ide sa 450Nm i 250ks a trebal bi držat skoro 700Nm,

Ja sam trenutno daleko od tog i ne mislim ič više od 180ks i 350Nm. sad je na 160ks i negdi oko 330Nm i to ide fino.

Za svakodnevni auto dovoljno.

 

Sad je u tokiču neka akcija ali imaju samo taj valeo I ispada 3487,50kn nekak mi se čini previse, jel set bez zamašnjak 1150kn se da nač.

 

Dakle trebalo bi radit jednomaseno o.k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ daniels - broj šasije molim u PM pa pošaljem ponudu u svim opcijama sa svojim cijenama... a što se tiče odgovora na pitanje iz prvog posta......

 

 

Uuuuuuuu, zanimljiva tema ;-)
Već sam ja počeo raditi neki "fensi/šmensi" tekst na tu temu, jer u nazad nekih 7 godina od kako sam se počeo baviti prodajom auto dijelova i uz sve to pratiti razna zbivanja nakon prodaje (s obzirom da me svi znate da uvijek volim biti u žiži zbivanja i čuti povratne informacije), tako i u ovom slučaju s ovim vrlo čestim problemom na vozilima koja ga imaju.
E sad, dosta ljudi ovdje je reklo puno toga, ali ipak, vjerujem da se mora znati još nekih popratnih stvari (iako, ne kažem da nema žita i u kukolju ;) )
Zamašnjak s dvije mase je konstruiran tako da na sebe preuzima/prihvaća sve nepravilnosti rada motora te daje onaj uglađeni rad (da nama pod guzicama bude ljepše se voziti - pardon na izrazu). Uglavnom najčešće na dizelskim motorima, jer su uglavnom bili zvani i traktori zbog svih tih vibracija i bučnog zvuka itd..itd što je bila najčešća odlika takvih motora.
S druge pak strane, ono što malo tko ima informaciju je ta, da proizvođači tih dijelova (LUK, SACHS, VALEO) deklariraju trajnost takvog zamašnjaka od 180.000-250.000 km, s time da se to umanjuje usljed jačeg režima korištenja (npr taxi, policija..., gradska vožnja), isto tako i produljuje usljed nekog laganijeg režima vožnje (pretežno autoceste i duže relacije).
Zamašnjak kao proizvod nije trajan, a uz to isto tako je i osjetljiv na mnoge vanjske čimbenike u njegovom radu, ali i prije rada isto tako (transport, rukovanje usljed montaže s krivim alatom....), jer on je zbog svoje konstrukcije kao napeta puška koja jedva čeka opaljenje, a k tome je i sklopljen od više komponenti.
LUK (kao prvi koji je konstruirao dvomaseni zamašnjak) i SACHS se razlikuju u konstrukciji samog zamašnjaka i to je u nacrtu/presjeku jako vidljivo, a osobno za sada nisam uspio dokučiti koji bi bio bolji u odnosu jedan na drugoga.
LUK zamašnjak ima po jednu veliku uprugu na svakoj polovici kruga, dok SACHS ima 5 opruga po svakoj polovici kruga s time da su 3 kao standradne opruge za standardna opterećenja, a 2 su jače opruge za ona jača opterećenja koja dolaze u radu.
Slikovni prikaz:
LUK zamašnjak
DMF-2.jpg
SACHS zamašnjak
image_55436.jpg
E sad, ono što uglavnom radi probleme zamašnjaku u radu je poprilično frustrirajuće, jer svima nama je auto stvar koju želimo koristiti pod normalno, bez da sad moramo paziti na te neke "sitnice". A ono što uzrokuje kraći vijek zamašnjaka s dvije mase je sljedeće:
- neispravni nosači motora (zamašnjak mora biti na "ravnom")
- režim vožnje (voziti ga gotovo kao benzinca, prilikom pretjecanja npr, ako se vozite u 5 brzini na nekih 50 km/h radi uštede goriva ili zato jer auto ne cuka zbog tog zamašnjaka, jer svi uglavnom znate da ako se tako vozite s vozilom bez zamašnjaka da će auto cukati, onda morate znati da taj isti zamašnjak mora zauzdati to cukanje od tonu i pol + još ubrzanje)
- neispravne dizne (usljed neispravnosti šalje loš i neispravan signal koji ovaj opet mora ispravljati)
- udarne rupe (kako sam već gore više rekao, transprot također može oštetiti zamašnjak)
- neispravna klapna gasa (također usljed neispravnosti dolazi do oštećenja zamašnjaka)
- preveliko opterećenje motora (usljed vožnje npr kamp prikolice ili glisera ....)
- neispravan anlaser (najčešće kod paljenja radi tako da motor hoće iskočiti van i naravno tako oštećuje zamašnjak)
E sad! Spominje se i reparacija zamašnjaka. Osobno nisam neki fan toga, jer uglavnom je kratkog vijeka, barem u nekim dosadašnjim slučajevima što sam mogao čuti.
Nekada davno, s početka mog rada s auto dijelovima i s dolaskom jednomasene opcije, a ujedno i jeftinije u odnosu na dvomaseni set i ja sam zagovarao jednomasenu opciju, jer je bila povoljnija i po meni opet povratak na staro i dugotrajno. No, do sada se pokazalo kako ipak nisam bio u pravu, jer u konačnici sam motor je konstruiran tako da sve drugo "igranje" i izmjene radnih postavki utječe na rad drugih komponenti na vozilu, a i svi govore kako je danas kvaliteta izrade lošija nego li je to bilo prije. I kad sve to zbrojite, dolazimo do sljedećeg.
Ugradnjom jednomasenog zamašnjaka događa se sljedeće:
- rad motora više nije isti kao s dvomasenim
- način vožnje i ponašanje auta više nije isto
- iako lamela ima pojačane opruge, s time se ne oslobađa opterećenje na radilicu koja može puknuti ili
- zbog ne upijanja vibracija, preko radilice se oštećuje remenica radilice (ona s gumenim dijelom u sebi također što ublažuje vibracije) te isto tako i cijeli niz pratećih elemenata na kanalnom remenu (natezač, klizač, remenica alternatora kao i pumpa vode ako ide preko kanalnog remena) što na kraju dovodi do skupljeg kvara nego li je danas razlika cijene između jednomasenog i dvomasenog zamašnjaka)
Iako bude onih koji će reći da su to sve gluposti da lamela ima pojačane opruge umjesto zamašnjaka i da je to dovoljno, a i da se jednomaseni zamašnjak ne giba, na žalost praksa ipak pokazuje drugačije, a i sami ljudi govore da su nezadovoljni nakon te konverzije s dvomasenog zamašnjaka na jednomaseni. I opet ponavljam, da, bude onih koji će biti zadovojni, ali ja gledam statistički prosjek toga, a to je na 10 nezadovoljnih, dođe 1-2 zadovoljnih... za mene i dalje premalo. A tko ima novaca za eksperimentiranje i slično, ja se ne bunim, ali ja krećem od sebe uvijek pa tako idem i prema van.
S druge pak strane, dosta se susrećem s nestručnom ili nedovoljno dobro odrađenom montažom novog zamašnjaka.
Kada se takav zahvat radi na motoru koji je preko 200.000 km, obavezno obratiti pozornost na nosače motora, jer dosta puta je to bio problem pa su se radile nepotrebne panike i reklamacije na proizvod, a nakon promijene nosača motora, sve je bilo opet kako treba, ali isto tako neovisno o kilometraži, vrlo često se događa da s ponovnim sklapanjem svih komponenti, nekako se ofrlje postavi anlaser te dolazi (do gore spomenutog) divljanja motora prilikom paljenja, ali osim što možda nije dobro sve vraćeno, možda je i sam anlaser već pri kraju pa shodno tome, ako imate dvomaseni zamašnjak na vozilu i imate simptome da prilikom paljenja motor skače, a u vožnji ili prilikom gašenja nema nekih posebnih nepravilnosti, najprije pogledajte anlaser da li je ispravan pa možda ipak prođete jeftinije.
I na kraju svega, koliko god se slažem da je sve to besmisleno što su napravili dio koji zapravo služi za "šišanje" iliti "deranje" novčanika, ipak se slažem da neke konverzije za standardna vozila jednostavno nema smisla dugoročno gledano, jer čini se da su mislili na sve pa samim time se može dogoditi da prođete ne duplo skuplje, već možda i 3-4 puta skuplje zbog mogućih potrošenih dijelova usljed te jedne promijene s dvomasenog na jednomaseni zamašnjak.
E da, jako bitna napomena!
Bez adekvatnog alata nije uputno ugrađivati dvomaseni zamašnjak!
LUK
SACHS
Valjda je ovo bar malo imalo koristi pisati :D
:zivio
P.S.
Ovo sam napisao isključivo iz razloga da svi dobijete valjane informacije o onome što se uči u svijetu autodijelova, jer mnoge informacije nisu javno dostupne svakome ili ih se slabo prati, tako da se nadam da nema onih koji su se možda ovim tekstom našli uvrijeđeni i slično, a svatko ima pravo raditi sa svojim vozilom i novcem što ga god volja :)
P.P.S
I naravno, za bilo kakvadodatna pitanja, uvijek stojim na raspolaganju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sad na kraju nakon opsežnog odgovora, koji set se preporuča Luk , Sachs ili Valeo?

Ja sam sad na 275k km prvi set je unutra ( dvomaseni), ali već ''čujem '' da će trebat uskoro zamjena.

Neki kažu da je to sve isti vrag i da bilo koji se uzme...ali ja sam više osobno za Luk i Sachs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim sad o.k sve to sa jednomasenim i dizanjem snage i momenta i bolje njega stavit da se ne ubije DMF,

 

ali opet eto DMF mi je izvrtio oko 450KKm više od pola na čipsu pa na jačem turbu i diznama,

o.k ja nemam gradske vožnje doslovno niš,

 

V.G baš i ne smatram gradskom i to ako jednom tjedno prođem centrum, sve ostalo mi ja Ac na 150+km/h,

 

kad vozim po lokalnoj vozim se normalno, a za preticanja 1-2 niže da je na min 2500rpm da imam max moment

i velik dio snage da kad krenem ga povuče a ne da tri dana pretičem.

 

I da kvačilo je reklo by-by i to na eto 450kkm ne drobi ali je proklizalo u 4-tvrtoj ali sam ako ga poklopim u pod, u normalnoj vožnji niš.

 

I da Andjelko idu odmah gore i novi febi nosači hidraulični, stazni remeni i španeri, anlaser repariran i alternator.

 

P.S.

Imaš poruku u inboxu.

Edited by daniels

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sad na kraju nakon opsežnog odgovora, koji set se preporuča Luk , Sachs ili Valeo?

Ja sam sad na 275k km prvi set je unutra ( dvomaseni), ali već ''čujem '' da će trebat uskoro zamjena.

Neki kažu da je to sve isti vrag i da bilo koji se uzme...ali ja sam više osobno za Luk i Sachs.

 

Valeo u ovom slučaju nema DMF, ali LUk i SACHS su jendako zastupljeni kod VAG koncerna, tako da, ja osobno ne preporučam jednog više od drugoga, uglavnom dođe na isto na kraju kad se podvuče crta. Najviše se gleda cijena na kraju svega.

Mislim sad o.k sve to sa jednomasenim i dizanjem snage i momenta i bolje njega stavit da se ne ubije DMF,

 

ali opet eto DMF mi je izvrtio oko 450KKm više od pola na čipsu pa na jačem turbu i diznama,

o.k ja nemam gradske vožnje doslovno niš,

 

V.G baš i ne smatram gradskom i to ako jednom tjedno prođem centrum, sve ostalo mi ja Ac na 150+km/h,

 

kad vozim po lokalnoj vozim se normalno, a za preticanja 1-2 niže da je na min 2500rpm da imam max moment

i velik dio snage da kad krenem ga povuče a ne da tri dana pretičem.

 

I da kvačilo je reklo by-by i to na eto 450kkm ne drobi ali je proklizalo u 4-tvrtoj ali sam ako ga poklopim u pod, u normalnoj vožnji niš.

 

I da Andjelko idu odmah gore i novi febi nosači hidraulični, stazni remeni i španeri, anlaser repariran i alternator.

 

P.S.

Imaš poruku u inboxu.

 

Ja već odgovorio... uglavnom LUK bi ti bio 3.570,00 Kn/set

Samo mi se javi na kontakt čim je prije moguće, jer imam ga vani, ali blizu granice tako da mi je već ujutro kod mene.

Mogu ja i s moba naručiti, tako da mi je bitno da se javiš do 19h danasm jer iduća isporuka mi je tek u petak opet.

 

Čujemo se!

 

Anđelko

 

P.S.

Mislim da je cijena za komplet set s DMF-om vrlo pristojna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manje te košta nego SACH set za PD ASZ (96kW) motor. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, nisi vidio cijene u ovlastenom :) a ovdje je razlika sanduk zuje i porcija cevapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvačilo se vozi u gepeku,

Hvala Anđelko I da moramo na kavu jedan dan kad danas bila gužva,

neku suradnju možda dogovorit. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio si brz. :)

Ove ništa ali početkom slijedeće godine sigurno ide nova spojka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gle auto mi treba svakodnevno, treba to zamjenit I još tog nema tu puno izbora,

ili popravi ili čekaj da se sve raspadne I napravi još veču štetu.

jbt stavil sam oem dizne da ga ne ubijem dokraja prije dana izmjene pa nemrem se sad priviknut fali snage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvačilo se vozi u gepeku,

Hvala Anđelko I da moramo na kavu jedan dan kad danas bila gužva,

neku suradnju možda dogovorit. :)

 

Nema na čemu! :)

A po pitanju suradnje, dapače, ima raznih opcija i mogućnosti tako da vrlo rado, a onda idemo van firme, jer onako nema šanse da nešto konkretno popričamo :D Blizu nam je onaj birc pa možemo tamo i onda biti na miru :)

 

Uglavnom, čujemo se i vidimo :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ga zamjenjeno, pa sad budemo vidjeli koliko če novo izdržat.

 

Al nekak si mislim da sam još mogo ovog vozit :)

 

Kvacilo1.jpg

kva_ilo2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene sigurnih 160kkm, da je i mjenjao prijašni vlasnik, ovo je dosta za to 228mm DMF, I na 160+ks I 350Nm,

ovo sad da izdrži 100kkm to je dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2