2 2
jooka

Passat b5.5 1.9tdi. 74 kw 2002 Problem prvo paljenje

Recommended Posts

Pozdrav, imam problem pa ako se neko susreo ili zna o čemu se radi. Znači ovako, crijeva od antifriza su bila jako tvrda i nabijao je pritisak u bocu. Skinuli glavu i brtva malo svirnila ali dovoljno da nabija. Testirao glavu sve pet,komplet ravnanje glave i obrada. Nove brtve sve šarafi crijepa koja su loša i sve ostalo sto treba. Uglavnom da ne dužim sve je super ali imam problem samo prvog paljenja. Znači prvo paljenje kao da vrati gorivo u rezervoar i onda kad jednom upali svako sljedeće paljenje je na cosak zuba. Primjetio sam da kada je rezervar prazniji duže vrti i upali pa otresa a kako sam ga natočio neki dan na pola od pola do punog upali klasično kao i svaki put kako treba. Šta se događa i da napomenem prije dok to nije skidano sve auto je palio na cosak bio prazan ili pun 

Edited by jooka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pumpa u spremniku, povratni ventil na filteru goriva ili tandem pumpa ako je OEM LUK-ova možda...

Što ne pitaš stručnjaka koji ti je to sve slagao?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, said:

Reko je da ćemo obavezno vidjet šta je ali da vozimo malo ovako dok sjedne na mjesto. Mene zanima dali se neko susreo možda pošto je kvar došao od jednom jel je sve radilo tip top. I sad kad ima skoro pun rezervar pali na cosak zuba kao i vruć 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda to legne sve na svoje, vidjet ćeš ali prati stanje.

Da li si radio možda provjeru dizni kada je sve već bilo dolje, informativno me zanima?

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, said:

Nisam još ništa radio ni kontrolirao kad je sve do zadnjeg dana bilo sve tip top. I paljenje i potrošnja

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, teško paljenje kad je hladan, pričajte mi o tome

 

Ne bi trebalo da je moglo išta da bude zbog dihtunga glave. Jedino ako je loše uštelovao dizne, pa da nešto zbog toga zeza. Ko zna kako ga je i uzubio. Ili ako nije neki majstor prevarant pa da je uzeo tvoje ispravne dizne i stavio loše ili tandem pumpu ili ko zna.

 

Ne čačkaj ništa na svoju ruku, vrati mu auto, to ti je najbolja opcija za početak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš, 9. stranica napisanog u razdoblju od 12/2019 pa do ove godine. :) * Golf 4 PD TDI teško pali Ajd, sada si ga sredio i trebao bi te dobrano služiti.

Ma ne vjerujem, lik je O.K., malo smo se Joka i ja privatno dopisivali pa mislim da nije, nego nadam se da je dizne vratio na ista mjesta i da ih je podesio sa alatom kako VW kaže, mada da sam na njegovom mjestu kad je već sve to radio dao bih PD dizne bez obzira što su tip-top na dijagnostiku i da mi se da ispis za svaku kako baca i ako je sve O.K., onda ih mirno vratit. Znam da je bilo puno posla i ako se ne varam dao je glavu na hidro test pa ravnanje ali bez obzira, ipak je to PD iz 2002., preko 20. let pa prema tome ima sigurno i puno km, uz uvjet da km nije skidana.

Nego, kad smo se dotakli PD dizni, a istrošenost ležišta na glavi je ovdje neizostavni detalj, pogotovo ako motor ima do/ili preko 300tkm postoji set držača koji rade Austrijanci od aluminija pa se onaj OEM skida, stavlja ovaj set koji ide u obliku slova "L" pa ima veću pokrivenost, manje vibracije i fino se vijci stegnu sa imbus ključem + Loctite. Uz cijeli set ide i prva deblja gumica za dizne koja onda pokriva pohabanost ležišta glave, cijeli set cca. 500€, neki dan gledao ona dva Nijemca "Die Autodoktoren" koji popravljaju vozila koje nitko popraviti ne može. :) Znači, manje posla, nema skidanja glave kao što si ti dao da se rade ulošci za ležišta, po meni pravi posao ovo što si ti radio ali ovo je kao ono, prva pomoć bez skidanja pa ako valja, a valja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam jesam li pisao, ali čovjek koji rastura VW Golf 4 i Passat B5.5, dao mi je 20ak glava da biram koja mi pasuje. Samo sam jednu našao da je baš dobra, tj. jedva malo načeta. Sve ostale su bile katastrofa.

 

Ovaj set je malo skup, mjerkao sam da ga uzmem, ali šta znam. Možda iskopam negdje još dvije dobre glave za rezervu i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo gore što sam spomenuo za set je bilo za VW Touran PD sa 270tkm i već su gumice dobile, a s njom i ležište pa što sad reć ili napravit, strah me i pomislit ali kod mene je 278tkm i taman za gumice mijenjat ili ostavit...

A što je bilo sa onom glavom koju si dao raditi uloške za PD dizne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situacija je takva da je majstor tip top i posao je obavljen super. Rađeno je sve komplet, od kontrole glave do obrade i sve što ide, nova bregasta podizaci i ležajevi komplet setovi za dizne bosch. Nova brtva glave i neznam jesam što izostavio. Znači auto je komplet rađen za ostaviti ga a ne za udaju i sve novo. Sad je ostao taj detalj da prvo paljenje je rečeno problem pogotovo ako je rezervar pri kraju. Sad kad je pun skoro pali kao inače na cosak a da nekazen kad jednom upali ili je vruć ne smijem ključ taknuti. Osjeti se pri prvom paljenju da otresa i to nas vodi k tome da kao da ostane bez gorivo i dok navuče otresa. Kratko traje ali traje i onda cijeli dan nema problema ali kažem kad je rezervar s gorivom pri kraju a kad je pun ništa. Kontali smo da nije možda do setova gumica jel čitao sam dosta da se stavlja najbolje elring ili Victor reinz a ne bosch pa da propusti kompresiju i rekao je da ćemo i to prekontrolirati ali ja kažem onda bi propustio i kad je pun rezervar a ne samo kad je prazan. Ne znam što se moglo dogoditi u svemu tome dok su bili radovi 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mur3633

Pricao si ranije o tim glavama, kad vec pricas o tome dokle si stigao sa sklapanjem svoga mk4? Jesi li ga uspio upaliti?  I ti si imao isti taj problem sa palenjem, probavao si sve i svasta i na kraju sav motor je zavrsio u dijelovima :( Nadam se da toga nece biti na ovom novom motoru...

Edited by VW_GTD23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jooka, ako imaš negdje pozajmi drugu tandem pumpu i pumpu u rezervoaru, pa probaj. Nema što drugo da bude. Jedino ako majstor nije zamijenio gumice na T račvi na filteru nafte, pa da vuče po malo vazduh, mada sumnjam.

 

[mention=364079]mur3633[/mention] Pricao si ranije o tim glavama, kad vec pricas o tome dokle si stigao sa sklapanjem svoga mk4? Jesi li ga uspio upaliti?  I ti si imao isti taj problem sa palenjem, probavao si sve i svasta i na kraju sav motor je zavrsio u dijelovima Nadam se da toga nece biti na ovom novom motoru...

 

Sklopio skoro sve, nikako vremena da uhvatim da odradim završne radove. Ostalo još crijeva da se povežu, namontiraju prsa naprijed i povežu poluosovine i to bi bilo to. Blok je bio dosta loš, ko zna kakva je kompresija bila i da i to možda nije bio uzrok. Ko će ga znati, nadam se da će to biti prošlost.

 

Što se tiče fabričke glave sa mog motora što je bila piksirana, poslao sam je u penziju, jer su piksne dobile onako solidno za nekih 20 000km.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo kao u Alan Ford romanu, pa platio si da ta glava i dalje bude u funkciji na kraju ništa od cijele priče. Ispada da je onaj austrijski set sa "L" držačima i sa debljom gumicom koji sam gore spomenuo onda bolja alternativa nego metanje metalnih uložaka, o poslu i koliko to sve košta (stavljanje metalnih uložaka) ne treba ni komentirati. Od kud tolika pohabanost ležišta za tu km koju si napravio?!

Pomalo me boli glava od PD motora, inače nemam problema sa mojim i stvarno super radi ali sve se vrti oko glave motora i PD dizni, a ti dijelovi (novo) koštaju kao da su od suhog zlata. Nova dizna 1000€/kom., a glava cca. 2000€, i kada počne kopanje po glavi i PD diznama i ako nemaš sreće da sve to od prve uspije nema kraja problemima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi li promjeno i blok motora? Dosta velik vremenski zahvat pored finansijskog razvuce se na skoro vise od 2 godine :( Dosta brze i jeftinije bi bilo da si naso drugi PD mtoror u dobarom stanju od  131KS/150KS i poslije postepeno radio generalku na njemu. Ali svaka cast na trudu i volji i ja kada nesto planiram uvijek mi se razvuce u nedogled. Nadam se da ce biti video od prvog paljenja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pali, radi, ide ništa ne dirati i nema glavobolje oko PDa.

 

Ne znam koliko ste me ukapirali

 

Tri glave imam

Fabrička glava V410 Germany, ona je piksirana ranije i već je načeta nakon 20 000km. Vierovatno piksne od lošeg materijala

 

Glava sa AVF motora (2004.) od 190 000km pređenih, sicevi bukvalno uništeni. Glava oznake V420, Poland

 

Treća glava (V410, Germany) koju sam skoro kupio bukvalno kao nova, ima skoro pa nove siceve. Nju sam sredio, stavio nove ventile i gumice ventila. Majstori su rekli da su vođice odlične i da ih nije bilo potrebe mijenjati. Ovu glavu sam i namontirao, na dizne stavio obične Bosch gumice i to je to.

 

Što se tiče piksiranja PD glave - ne preporučujem.

 

 

 

Blok motora je ostao fabrički AJM izbušen na 2.0, pa je kao nov. Tu su legli i novi Mahle klipovi sa karikama i prebačene su "iznutrice"(radilica, klipnjača, uljna pumpa, uljne brizgalice) iz AVF motora koje su iste i na ASZ i na ARL.

 

 

 

Što se tiče kupovine ASZ ili ARL motora, to je kratkog daha, pogotovo kod nas u CG, gdje ih je baš teško naći, a većini primjeraka je duša izvađena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, mur3633 said:

 

Fiter nov stavljen Febi. Uglavnom ostaje što ti kažes druga tandem ili u rezervoaru. Reko je da ne srljamo sve radi što je najbitnije pa budemo vidjeli. Misterija je u svemu tome što se to dogodilo odjednom. Znači do jučer auto palio tip top i 3 dana kasnije kad se sve namotiralo novo taj problem se pojavio. Budem sutra još senzor temperature motora promjenio jel je totalno zelen i varira kazaljka. To je čisto onako. 

Edited by jooka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kukaj Joka, dobro si prošao nakon svega, glava čitava, nije pukla, a na putu ti se motor pregrijavao, tako da je onda super ispalo. Ovakve stvari se događaju, bolje sada nego kasnije, prati i javi majstoru pa će on dalje rješavati. Kada se sjetim onog tvog starog Passata i taj je imao problema, ajoj. :)
Passat AFN 81KW - pukli klipovi afn Najsmješnije mi je bila ona fora sa tvojom fotkom od klipova i guzom koja se kasnije pojavila, nasmija me do suza haha.

@mur3633,
da, baš, bolje ne dirati dok sve fino radi, a i za ovu godinu mi je dosta radova na motoru, odmaram do danjeg.

Mislim da je kod tebe loše odrađeno bušenje i stavljanje uložaka u glavu, ako je fulao nagib kuta i za nekoliko 0,10mm ili uložak nije bio točno izmjeren koliko je ulaz za diznu na glavi pa je dizna udarala o uložak, tko će ga sada znat, ujedno moguć i uzrok svim onim problemima koje si imao sa paljenjem, tako da možda i nije bio problem u diznama. Inače se ovo ne bi smjelo dogoditi ako je sve dobro napravljeno jer kako to da na aluminiju sa gumicama toliko izdrži i k tome s ovim lošim OEM držačem. No, dobro da si javio kakvo je stanje na kraju bilo, mislio sam da je ovo najbolje rješenje poslije kupovine nove glave ili nabavke rabljene u dobrom stanju, što isto baš nije lako, no sada barem znamo ako se netko odluči za ovaj poduhvat što može očekivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, <TDI> said:

Ne kukaj Joka, dobro si prošao nakon svega, glava čitava, nije pukla, a na putu ti se motor pregrijavao, tako da je onda super ispalo. Ovakve stvari se događaju, bolje sada nego kasnije, prati i javi majstoru pa će on dalje rješavati. Kada se sjetim onog tvog starog Passata i taj je imao problema, ajoj. :)
Passat AFN 81KW - pukli klipovi afn Najsmješnije mi je bila ona fora sa tvojom fotkom od klipova i guzom koja se kasnije pojavila, nasmija me do suza haha.

 

Pa ajd reci, skoro pa ista situacija i opet radovi. Je mislio ajd malo novije finije ovo ono i reko bar nek malo izdrži i onda ćemo pomalo ako bude šta trebalo a ono ćorak. S starim radovi bili čim sam ga kupio, a sad s ovim. Pa j...... Jel nemoze biti malo mir.🤣🤣🤣🤣🤣 Jasno mi je sve da to nije novo i tako je kako je ali ono. A dobro je. Od muke sam odmah i sve 4 nove gume kupio i nadam se da je zasad mirna situacija. Jedino još to paljenje da eliminiramo i to je to. Majstor ga je komplet prekontrolirano i kaže u vrlo dobrom je stanju sve tako da sam se i odlučio na te radove a da je bilo neko smeće bilo bi samo brtva i vraćaj sve nazad i pređi srećo na drugog. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, baš te ide ali bit će sve O.K., malo strpljenja naći će se kvar već.

Zanimala bi me lista dijelova što si sve zamijenio, koji proizvođač, njihova cijena i gdje je uzeto pa ako imaš račune da ih ovdje staviš ili napraviš listu sa cijenom i ovim testiranjem glave i koliko je sve to na kraju koštalo.

Dobro radi usporedbe cijena jer si dijelove sada friško uzeo pa da imamo, nije hitno kada nađeš vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gle, da ti budem iskren cijene su abnormalno velike ali šta ćeš poznanik vamo poznanik tamo i nakraju koliko se god moglo spustilo uglavnom ja predovoljan kad sam čuo koliko šta košta. 

Ina bregasta, ina hidropodizači i gliko ležajevi 275 eura 

Ravnanje glave i obrada vetili uglavnom sređivanje glave 70 eura. 

Komplet prateći djelovi znači vijci glave novi, brtve usis ispuh, neka crijeva koja su loša komplet bosch setovi za svaku diznu, brtva glave, šarafi dizni i još svega pomalo plus mimo toga nove pločice prednje cca 200 eura. Ne znam jel sam šta izostavio. Uglavnom nakupi se ali kao smo odlučili da nam se auto jako lijep i sviđa i udoban ma ono rekli smo da ćemo ga popraviti i ostaviti. (ja sam ga htio samo sklepati i prodati ali bolja polovica predvladala) i u svojoj muci uzeo sve 4 gume nove debica frigo hp2. Uglavnom identične sava eskimo uhp 2 čini mi se. Bila neka akcija a dimenzija je 225 45 17 malo poveća a dobra cijena pa nek ide k vragu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, toliko da imam uvida koliko su te dijelovi koštali i što si uzimao, naravno svi tražimo da što povoljnije platimo ali da nije nauštrb kvalitete, barem je tako kod mene. Ništa, sretno sa ovim problemom i nadam se da ćeš ga što prije riješiti, javi kakvo je stanje kada pronađete kvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedan update ako je do toga slučajno, budemo vidjeli. Znači sve je napravljeno tip top i imam problem prvog starta, uglavnom kazaljka je počela varirati i ne pokazivati temperaturu kako treba pa stavio hella novi indikator (mada stari nije prijavljivao grešku) i za sada svako prvo paljenje je na čosak kao i svako ostalo paljenje. Nadam se da je do toga i da je problem riješen. Uglavnom u razgovoru s mehaničarom smo došli do zaključka ako je indikator slao krive informacije za prvo paljenje moguće da je do toga jel svako prvo paljenje ima drugačije ubrizgavanje naspram svakog drugog paljenja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2