1 1
atha

Felge sa Mercedesa na VW?

Recommended Posts

Bok svima,

 

jedno pitanje samo.

Dakle oba proizvodjaca imaju razmak rupa 5x112, no razlika je u centralnoj rupi.

Moj Golf ima 57,1, a Mercered 66mm i onda je naprosto razlika u tom dijelu.

Znam da se mogu staviti ti nekakvi prstenovi ili distance sa konusom sa jedne mjere na drugu, ali koliko sam skuzio nije bas nesto previse povoljno.

 

Moje pitanje je ustvari - ta centralna rupa na felgi kada se stavi na centralnu vidu na kotacu, ustvari sama po sebi drzi felgu i ako je razmak neodgovarajuci (razlika u promjeru centralne rupe) nema vise tu cvrstocu koju mora imati?

Ili?

Par slika je za ilustraciju samo...

 

image.jpg image.jpg image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prstenovi nisu skupi i nemoj se vozit bez njih.

 

Ni blizu. Nisu moje slike ni felge, vec cisto ovako informativno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je... tih pet sarafa nemoze je ni centrirat a ni drzat razne slile pri voznji...

Piku sa javi za prstenove.... nije bas tak skupo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam zimske imao od mercedesa, vozao ih tako preko zime nikad nista sve super, a bilo je i brze voznje i svega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš plastične prstenove za kupiti i uopce nisu skupi

Malo potrazi po trgovinama a i većina vulkanizera ih zna imati...

Zašto riskirati...

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dobio te prstenove gratis kad sam uzeo felge od Audia. Ima ih i na njuski, nisu skupi. Ne isplati se riskirati i stavljati felge bez toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, hvala svima na odgovorima. Potraziti cu prstenove. Zvao sam vec par vulkanizera, no nemaju ih i predlazu da se iskljucivo naprave plasticni kod tokara.

 

Drugo pitanje. Original felge su mi 17" 7J ET49, a jedne koje me zanimaju su isto 17" ali 8J ET43.

Gume su 225/45 17.

 

Moje shvacanje je da ce guma biti "nategnutija" zbog vece sirine (8J) felge, odnosno da ce bocne strane gume biti nakošenije, a ET manji 6mm da bi felga bila 6mm isturenija prema van.

Ima li kakvih tehnickih limita i limita prema zakonu za to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da sarafi centriraju (i ne samo centriraju nego i nose felgu) posto i kad imas rupu tocnu, imas luft od kojih mm do dva a time automatski je felga van centra kad je postavis. Prsten je dobra stvar jer lakse zarafis felgu ali on ne sluzi za centriranje. Eto, ako sam u krivu, demantirajte me :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da sarafi centriraju (i ne samo centriraju nego i nose felgu) posto i kad imas rupu tocnu, imas luft od kojih mm do dva a time automatski je felga van centra kad je postavis. Prsten je dobra stvar jer lakse zarafis felgu ali on ne sluzi za centriranje. Eto, ako sam u krivu, demantirajte me :)

Pri kupovini alu felgi isto sam kemijao ali nema puno kemije.

Vulkanizer mi sve objasnio cak imao i neki prirucnik pa mi je rekao nek si pogledam.

Mora biti prsten bilo plasticni ili metalni ali mora biti jer takvo je pravilo struke...

Ali uvjek ce netko reci ja vozim bez i sve ok, vozi ekipa i na drugim dimenzijama guma koje nisu upisane pa kad se nesto dogodi (prometna) kriv si automatski jer vozilo nije tehnicki ispravno...

Malo sam sad pobjegao od teme sorry....

 

 

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da sarafi centriraju (i ne samo centriraju nego i nose felgu) posto i kad imas rupu tocnu, imas luft od kojih mm do dva a time automatski je felga van centra kad je postavis. Prsten je dobra stvar jer lakse zarafis felgu ali on ne sluzi za centriranje. Eto, ako sam u krivu, demantirajte me :)

Centralna rupa centrira felgu da ne trese pri brzoj voznji, sarafi drze felgu na mjestu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te prstene ti napravi bilo koji tokar od plastike...cca 20 kuna komad bar sam ja toliko platio kod tokara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam platio alu mislim 80kn komad. Napravi ti po mjeri i to kad sjedne nema mrdanja.

Ja se ne bi zajebavao i vozio bez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da sarafi centriraju (i ne samo centriraju nego i nose felgu) posto i kad imas rupu tocnu, imas luft od kojih mm do dva a time automatski je felga van centra kad je postavis. Prsten je dobra stvar jer lakse zarafis felgu ali on ne sluzi za centriranje. Eto, ako sam u krivu, demantirajte me :)

 

ti previše misliš a i previše tipkaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ti previše misliš a i previše tipkaš

Da si covjek napisao bi gdje sam pogrijesio a ne bi me ovako vrijedjao.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogrjesio si sto mislis da sarafi centriraju

Prsten centrira i ako ima lufta onda ne valja prsten...prsten mora na knap sjedat na glavcinu i isto tako u felgu mora sjest na knap

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da sjeda na knap, a znam da ne sjeda uvijek, znamo da prstena ima i plasticnih pa je malo smjesno vjerovati da su oni glavni razlog za centriranje. Da pomazu da se felga lakse postavi i zasarafi da, ali uvjeren sam da i bez prstena kad zasarafis felgu ona biva ispravno centrirana. Naravno ako se ispravno montira. Poanta je da prsten pomaze pri centriranju ali nije apsolutno nuzan i bitan je samo i jedino kod montaze, nakon sto se zategnu sarafi, nema vise nikakvu funkciju.

 

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Edited by projektilski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varas se...namontiraj felge bez prstena pa ces vidjet kako tresu kad vozis malo brze

A i u ostalom zasto onda auti imaju npr 57.1mm centralnu rupu ili 56.6mm npr i orginal felge sjedaju na taj promjer u dlaku ako to nije bitno toliko...

Na zimskom setupu se vozim bez prstena naprijed znaci felga samo na sarafima i uvjek trese nema isusa da bude u centru

Edited by said

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vec treće auto vozim sa distancama bez onoga zuba na koji felga nasjeda i nikada nista treslo nije tako da nije nuzno da ce tresti.

 

Poslano sa mog HUAWEI SCL-L21 koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se ja mozda varam al eto ja nikad nisam uspio namontirat da ne trese bez prstena...a kao i ti imam distance bez dosjeda za felgu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prstenovi autopartes plasticni 10kn komad!

 

Sto se tice prstena, imao dva puta felge,razlicite na razlicitim autima bez prstena.. Nista nije treslo,sve dok ne pocnes kocit s nekih 100-120.. Kad sam stavio prstenove sve se smirilo.. S tim da sam sarafe/konuse podmazo i stezo jedan po jedan i lagano do tvrdog...

 

Dovoljno je upotrijebit mozak i pogledat jer u orginalu dolaze felge s vecom centralnom rupom nego na autu..

 

Kad se kupuju distance od boljih proizvođača,svi imaju na sebi izbocen dosjed za felgu..

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

I jedan copy/paste strucne osobe...

 

-c/p-centralna rupa smanjuje radialna (gore-dole i naprijed - nazad) naprezanja u felgi. Šarafi, ako nisu specijalni, NIKAD ne smiju biti opterećeni na smik (odrez) - dakle iz razloga sigurnosti ne smije se dozvoliti da felga, koja možda nije dobro prišaraflenja, optereti šarafe na odrez (a to će se dogoditi ako aksialna sila postane veća od sile trenja felga-glavčina, koja opet ovisi o umnošku faktoru trenja čelik-čelik ili čelik-aluminij i momenta kojim je felga prišarafljena na glavčinu).

 

Dakle da skratim - centralna rupa je dodatno osiguranje da ne počupaš šarafe koji nisu dovoljno stegnuti ili su se olabavili s vremenom (nakon 100 km treba prekontrolirat šarafe na alu felgi). Faktor trenja između alu felge i čelične glavčine je veći nego čelik-čelik (znaš i sam da je nekad vrlo teško skinut alu felgu koja je zapekla na glavčini). Eto to je razlog zašto alu felga MOŽE imat adapter. Naglasak je na može. Teoretski možeš ti i za čeličnu felgu potokarit prsten pa se uzdat u sreću da se šarafi nisu otegnuli. A ako se otegnu (i pri tom ne mislim da ISPADNU - dovoljno je da se olabave) onda će bit veselo. Na svoje oči sam vidio šarafe koje je felga odrezala ko da su od putra.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi hvala svima na odgovorima, i na diskusiji koja se stvorila. :)

 

Zamolio bih i ako imate sto za dodati na moje drugo pitanje. :)

 

"Drugo pitanje. Original felge su mi 17" 7J ET49, a jedne koje me zanimaju su isto 17" ali 8J ET43.

Gume su 225/45 17.

 

Moje shvacanje je da ce guma biti "nategnutija" zbog vece sirine (8J) felge, odnosno da ce bocne strane gume biti nakošenije, a ET manji 6mm da bi felga bila 6mm isturenija prema van.

Ima li kakvih tehnickih limita i limita prema zakonu za to?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varas se...namontiraj felge bez prstena pa ces vidjet kako tresu kad vozis malo brze

A i u ostalom zasto onda auti imaju npr 57.1mm centralnu rupu ili 56.6mm npr i orginal felge sjedaju na taj promjer u dlaku ako to nije bitno toliko...

Na zimskom setupu se vozim bez prstena naprijed znaci felga samo na sarafima i uvjek trese nema isusa da bude u centru

 

Original felge imaju tocnu rupu zato jer je to potpuno normalno da ce imati kad znaju koliko treba biti. Bilo bi potpuno glupo da rade vece rupe kad za to nema potrebe. I da, trebam se korigirati, jer sam krivo napisao da prsteni ne sluze za centriranje, sluze da, ali htio sam napomenuti da nisu nuzni ako se zna sto se radi i da bez njih, kad se felga ispravno montira (da ne trese), nema nikakvih posljedica u voznji jer sarafi drze felgu a ne prsteni.

 

I kao sto je rallyeg60 rekao, postoje distance bez prstena i malo sposobniji vulkanizeri ce montirati felgu bez da trese i na takve distance.

 

Da sumiramo, prsten je korisna stvar, ali da je nuzan i nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da sumiramo, prsten je korisna stvar, ali da je nuzan i nije.

 

I ovo je vjerojatno istina. Ali isto tako, riskirati radi troska od ispod 100 kn (za plasticne) je suludo.

 

Toliko love trosimo svi na nekakve gluposti oko auta i onda si netko ne zeli kupit prsten za felgu, meni to ne ide u glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jasno, mozda je izgledalo da sam ja protiv prstena ali nisam :)

 

Ne znam zasto je pojedincima tako tesko normalno komunicirati.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 1