2 2
lageros-zg

ATE kočioni diskovi made in P.R.C (iliti Kina)

Recommended Posts

Poštovana ekipa!

 

S obzirom da uvijek volim podijeliti informacije koje imam u svom radu, vjerujem da će i ovo biti poprilično initeresantna informacija za sve vas ovdje, ali i šire.

 

Naime, kako i sam naslov teme kaže, radi se o najtraženijem i meni osobno najboljem brandu za kočnice kad govorimo o komercijalnom korištenju, ATE-u.

Najčešće su diskovi bili Made in Germany ili Italy, dok disk pločice Made in Czech Republic i sve je to uglavnom radilo i uvijek bilo ono najbolje što se tražilo i cijenilo..... ali, u nazad par mjeseci sam primjetio da su na 2 pozicije počeli dolaziti diskovi zapakirani u svoje standardne plave kutije, ali zamotane u prozirni najlon. Pomislio sam, super novost, još malo pojačano i nekako drugačije, zanimljivije, no nisam gledao gdje se proizvodi.

Osobno sam "zagriženi" ATE-ovac i dalje, ali nekako me ovo neugodno iznenadilo, jer eto, na žalost dogodila mi se i reklamacija na te diskove. Pa iako je to tek jedan par i kako se kaže da jedna lasta ne čini proljeće, ipak sada u ovom slučaju postajem oprezan čak toliko da pišem ovaj tekst kako bih sve vas ovdje upoznao s time i da su mogući problemi. Neću, niti ne mogu generalizirati da je to generalno na svim tim diskovima, možda je samo bila greška u tim jednim, ali ipak... osjećam se dužnim to podijeliti.

 

E sad, onaj najveći problem je u tome što se radi o kočionim diskovima koji su najčešći na modelima Golf 5 i 6, te na Škodama, Seatima i Audijima koji imaju promjer diskova 280mm. Za sada još ne mogu reći da su i druge dimenzije, jer ih još nisam dobio, ali čini mi se da je i za taj isti model bilo tako i za stražnje kotače, dimenzije 253mm.

 

Za sada neku alternativu gledam kroz ATE POWER diskove koji su nešto skuplji od običnih, ali još uvijek su sa područja EU, a drugo osim ATE-a nudim TRW opciju (jer i TRW je jednako tako zastupljen u VAG koncernu sa svojim proizvodima), a bitno je napomenuti da su ATE i TRW najčešće i prije od drugih standardno počeli raditi diskove u izvedbi HIGH CARBON odnosno visoko karbonizirane, a TEXTAR i BREMBO su to tek od nedavno počeli stavljati u prodaju, ali i dalje imaju za ove modele gore navedene one koji nisu visoko karbonizirani, već su samo presvučeni/premazani što je u konačnici ipak nešto slabija opcija u materijalu izrade.

Naravno da su i ovi kineski ATE jednako tako visko karbonizirani, ali eto, možda su to problemi s prvim serijama dok se tamo ta tvornica ne uhoda ili što već.

 

Žao mi je što nisam poslikao, ali budem nekom drugom prilikom.

 

Eto, ja i dalje ostajem ljubitelj branda ATE i prvo ime što uvijek nudim, ali bojim se da će na ovom modelu diskova TRW nekako preuzeti primat u prodaji ili povećanje ATE POWER diskova na autima :D

 

Lijep pozdrav svima!

 

Anđelko

 

Lageros d.o.o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta ljudi se u zadnje vrijeme zali na ATE, nebitno od kuda su, evo ja na Bmw stavio Made in Germany i nakon cca 5k km protresli, sada idu na reklamaciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam kolegu koji moze natjerat diskove i za manje da protresu. Satro je i ate power i swag i jos par brendova

Inace ate power rullz, imam ih na svome i nema zamjerke. dok su hladne malo je tvrda bremza al kad se zagriju pa to koci ko nespaseno.

Edit: u kombinaciji sa ATE plocicama naravno :D

Edited by RAZZOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

svima preporucam ATE ali nisam sretan sto je sad PRC ( :lol2 ) proizvodnja

 

moji su kupljeni prije par mjeseci Germany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu svi prc, zavisi gdje se kupuju, recimo u Rijeci u Partneru od Tokica su Germany, ali ne znam dal ih uzimaju od tokica ili Intercarsa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako puno puta se događa da se posao ugradnje ne odradi dovoljno dobro (kako bi rekao jedan moj prijatelj koji se bavi šarafljenjem), a i ja sam imao sa originalnim Ford diskovima i disk pločicama problem (samo govorim original, jer znamo da Ford ne radi dijelove, ali original pakiranje) ni nakon 3000 km.

Problem je bila loša ugradnja i toga ima jako, jako puno.

S druge strane kada se kaže da ovisi gdje se kupuje, to je doslovno svejedno, jer sve ide s istog centralnog skladišta. Dakle, nema razlike. Sada jedino može biti još razlike u tome što je možda nekome ostalo još stare zalihe, ali sve nove pošiljke za one diskove koje sam gore naveo su made in PRC.

 

E sad, kako je baš taj Made in Germany "zakuhao" jako puno problema, jer su mnogi na konto toga počeli pisati da je proizvedeno u Njemačkoj, a Njemačku je vidjelo samo u tranzitu, to je pak drugi par cipela ili da ne govorim o falsificiranoj robi iliti lažnjacima kojih ima, a pogotovo na tržištu Balkana i istočnije, jer eto, takvog smo karaktera pa se gleda kako što bolje smuljati i slično. Naravno, nisu to svi, ima i vrlo dobrih i odličnih dobavljača/trgovaca/majstora, ali to se onda može vidjeti i po cijenama usluge i slično, jer to je ono što vrijedi i ljudi sami to prepoznaju.

 

No isto tako po pitanju kočnica, s dolaskom samouslužnih autopraonica, događa se da nakon nekog puta i onako sa vrućim diskovima se ide prati auto, a samim time i kroz felge i diskovi, to je također uzročnik problema i piganja diskova. Jednako tako i kišno vrijeme i lokve vode mogu raditi probleme na vrućim diskovima, jer zakon termofizike je vrlo jasan, tako da ako nam se dogodi nešto takvo, nemamo sreće, jednako kao i ako naletite na udarnu rupu i popigate felgu ili čak nastrada amortizer, a da o općenito elementima ovjesa (kugle, spone stabilizatora, krajnici...) ne govorim kako jednako tako budu kolateralne "žrtve" loših cesta ili recimo loše vožnje kod penjanja na ivičnjake i slično.

Puno je stvari koje utječu na sam rad mnogo elemenata na vozilu, a s godinama i kilometražom na leđima jednako tako ni samo vozilo više nije u "centru" kao kada je izašlo iz tvornice onako utegnuto, tako da ne zaboravite i to, a vjerujem da je mnogima poznato i to da za neke radnje treba napraviti više izmjena dijelova kako bi to sve bilo kako treba, a to onda iziskuje i više novaca iz našeg džepa pa onda ipak ne napravimo to, ali onda znamo zanovijetati da poslije nešto nije u redu, a zaboravljamo da posao nismo odradili u potpunosti itd...itd...

 

Ja kao ATE-ovac sam jako tužan zbog toga što su tako odlučili, a pogotovo na nečemu što je gotovo svakodnevna prodaja zbog velike količine vozila na koja se ti diskovi ugrađuju i nadam se da će se čim prije to sve dovesti u red i ponovno povratiti povjerenje koje je ovime sada poljuljano.

 

A samo bih još dodao problem i konstruktora vozila, jer primjerice na AUDIju A6 zadnje ili predzadnje generacije, 3.0TDI, automatik, konstruirali su prednje kočnice tako da su preslabe, premale, kako god, i što god se montiralo jednostavno ih uništava. Za sada najbolje što se pokazalo ili da kažem nešto duže preživi je ATE POWER disk (govorim o komercijalnim diskovima, ne onim EBC i slično što košta bolesne novce), ali i njega također uništi, ali ima takvih slučajeva i na nekim drugim modelima vozila gdje su premali diskovi u odnosu na vozilo i njegovu veličinu/težinu.

 

Nije danas jedan brand jamstvo da će nešto raditi savršeno, jer mnogo je pratećih elemenata koji utječu na sam rad, a na kraju svega i mi kao vozači odnosno "kočničari" koji svojim djelovanjem, što kroz način vožnje ili nepažnja mogu pridonjeti problemu.

Edited by lageros-zg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponukan temom upravo sam pogledao da provjerim što piše na mojim kutijama u kojima su ostali prijašnji diskovi od ugradnje jer sam prošle godine od vas uzimao ATE Power set sa keramikom i obje su 'Made in Germany' ali bratić iz Njemačke je početkom 2015. kupio set za Passata i ugradio ga kod nas ali za njega nema stražnji Power disk nego obični i piše 'Made in P.R.C.' jer sam uzeo kutije od njega pa su se već i tada stražnji obični diskovi proizvodili u Kini a cijeli set je kupljen drito u Njemačkoj i to baš u pokrajini Hessen gdje im se nalazi središnjica u Frankfurtu na Majni.

Stražnji ATE disk za Pasata 282x12, edicija: 02/2011
dsc_0004_29zu3q.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema mjesta čuđenju, jednostavno ''drugi'' igrači te tjeraju da ides na smanjenje troškova inače si pojeden u kratkom roku.....

Ovdje je pitanje samo kontrola kvalitete, na kojoj je razini u Kini, možemo samo nagađat.....

Svi živi tamo sele proizvodnju iz poznatih razloga....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si ATE ne bi dozvolio da nema jeke kontrole kvalitete proizvodnje u Kini i da se sve radi kao u Njemačkoj, jedino ostaje ono ipak je to Kina pa su ljudi skeptični ali brand bi trebao ostat brand bez obzira gdje se proizvodi jer samo tako može i dalje imati povjerenje kupaca u suprotnome ga sigurno gubi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prije nekih 3g I možda kaj sitno, skinut dolje ATE kaj je stavljen u DE, I naravno daj stavi ATE,

nakon ni 5000km skinul sam ih dolje I nabacil se s njima.

to jednostavno nije kočilo.

Nakon toga stavljen Textar i preporod, počeli lagano trest nakon 45kkm I to nebi da ih mulac u praoni nije zalil.

 

Sad vozim na Speedmaxu bušeno/rezani u kombinaciji sa TRW pločicama, jedina mana pločice su mekane i zaseru felgu(polirane)

imaju pod sobom oko 60kkm I još toliko če vjerojatno izgurat, o.k meni je uglavnom vožnja na AC pa ne pimplam stalno kočnicu.

Koče predobro nema veze dali su hladne, mokre, vruče, masu od skoro 2t treba zaustavit, I to rade bez problema.

 

Mislim da su dobra vremena ATE-a prošla, kao i nekad Bremba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si ATE ne bi dozvolio da nema jeke kontrole kvalitete proizvodnje u Kini i da se sve radi kao u Njemačkoj, jedino ostaje ono ipak je to Kina pa su ljudi skeptični ali brand bi trebao ostat brand bez obzira gdje se proizvodi jer samo tako može i dalje imati povjerenje kupaca u suprotnome ga sigurno gubi.

Vidiš ovo ''brand'' ti postane mrtvo slovo na papiru, pogotovo u današnje vrijeme, a to je čista varka, jer ljudi i dalje kupuju na temelju ''brenda'' a proizvod je postao ''shit'' nakon što su taj brand uzdigli na neku višu razinu.

Kapitalizam radi svoje.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gle, postoji vrlo jednostavna metoda... Ako me diskovi zadovolje i dobro me sluze uzet cu ih ponovno a ako ne, uzimam drugu marku i to je moje osobno mjerilo kvalitete. Nekome ATE nije sjeo ali ja imam pozitivno iskustvo s njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu diskovi, ali su pločice. Prije par dana stavio ATE pločice napred i nazad, kombinacija sa Brembo diskovima

koji su već lagano spremni za izmjenu i auto koči prebolesno. Prezadovoljan sam.

S tim da je to sve popraćeno izmjenom kočione tekućine (ATE TYP200).

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2