2 2
bundyboy

Promjena zupčastog remena - Savjet

Recommended Posts

Pozdrav,

trebao bi promjeniti zupčasti remen, gledao sam nekoliko videa na YT gdje pokazuju kako to napraviti.

međutim oko nekih koraka nisam siguran.

prvo, kada okrećem zupčanik radilice, trebam namjestiti da zarez na čelu bregaste ne poravna sa glavom

nakon toga treba umetnitu poseban alat da to drži, da se ne miče

ali ja taj alat nemam, pa sam mislio da stavi ključ koji će držati

jer sam na jednom videu vidio da je tako čovjek napravio.

drugo, nije mi jasno zašto se stari remen označuje, i te oznake prebacuju na novi remen ?

dali zupčasti remen ima neke svoje oznake na sebi koje pokazuju gdje je početak ili već nešto ?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kakva te sila natjerala na to. Ali nemoj sta zajebat i budi pazljiv. Nadam se da je neki prosti motor upitanju :)

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tih držača na AliExpressu povoljno za kupiti, malo zagoglaj pa potraži odgovarajuć, a tu je i Tokić i drugi ako ti je hića u pitanju i ako hoćeš da se posao napravi pouzdano i bez neke havarije, iako bih se ovdje sa kolegom složio da to bolje prepustiš nekome tko to svakodnevno radi, pa kada vidiš kako, onda se drugi puta upusti sam u taj posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Pedja83 said:

Ne znam kakva te sila natjerala na to. Ali nemoj sta zajebat i budi pazljiv. Nadam se da je neki prosti motor upitanju :)

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka
 

 

2 hours ago, <TDI> said:

Ima tih držača na AliExpressu povoljno za kupiti, malo zagoglaj pa potraži odgovarajuć, a tu je i Tokić i drugi ako ti je hića u pitanju i ako hoćeš da se posao napravi pouzdano i bez neke havarije, iako bih se ovdje sa kolegom složio da to bolje prepustiš nekome tko to svakodnevno radi, pa kada vidiš kako, onda se drugi puta upusti sam u taj posao.

znam da je riskantno to raditi, međutim fora je u tome što remen ima dosta tih mikro brazdi po sebi. i ne bi želio da mi pukne remen tokom vožnje do servisa.

jer onda mogu pravac Cios...

pa za sada trenutno namjeravam se upustiti u to... 😬

u međuvremenu sam skužio sljedeće:

da se sa starog remena prenašaju oznake na novi remen, kao dodatno sigurnost

da kada se postavi novi remen, i ako oznake ne odgovaraju oznakama na motoru

onda to znači da se je nekaj pomaklo..

pa se onda treba ponovo podesiti.

znam da bi sa držačem bilo lakše, ali velim na jednom videu čovjek stavi dugački ključ i to normalno drži...

naravno bilo bi super kad bi netko došao do mene tko se u to kuži.. ☺️

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam ti i htio predložiti, nabavi dijelove i nađi nekoga tko bi došao do tebe i sve to odradio, kada skužiš kako ide, i koji alat treba, onda drugi puta sam odradiš, ali ako nemaš tu mogućnost informiraj se prije pa vjerujem da neće biti problema. Potraži postupak na Volkswagen Workshop Service and Repair Manuals, tamo i ja uvijek pogledam kakav je postupak i toga se držim, uz neke izmjene ako vidim da se može i bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još da si napisao koji motor i koji auto, možda bi neko pomogao.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mur3633 said:

Još da si napisao koji motor i koji auto, možda bi neko pomogao.

Golf 3 1.9 TDI - 66kw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na motor s boš pumpom nisam radio, ali na PD jesam.

Mogu samo jedno da ti kažem, bez alata ništa. Šanse nema da ga možeš 'odokativno' uzubiti da valja, uvijek će da bježi bar jedan zub. Malo im je dovoljno da bježi i da ne rade kako treba.

Bitno ti je da ga zaključaš na radilici i btegastoj.

Tako da prvo naruči alat na Ali pa onda radi.
I odgledaj dosta snimaka na YT.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo bi trebalo ovako izgledati:

mk2-3-cam-timing.jpg

a kako treba u rupi izgledati točan položaj ?

s37.jpg

što se sa čime treba podudarati ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega pogledaj si ovaj video da vidis što i kako..  lik sve lijepo objasnio.
nedaj se zabuniti što ovaj ti je 1.9TD (AAZ) na TDI isti princip osim razlika u ubrizgavanju goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odličan video i lijepo objašnjeno ali opet dolazimo do onoga što smo gore naveli, da bez alata nema posla. Namještati zupčasti remen sa dva odvijača je po meni nikakav posao, bolje se onda ne upuštat u to. Evo još nešto materijala, isto dobro pojašnjeno pa neka ti se nađe.

  VW Jetta TDI and VW Passat timing belt replacement, part 1 - removal
Servicing fuel injection system Removing and installing injection pump

Nisam nikako na VWSRM naći gdje se nalazi zamjena zupčastog, ali i u ovom donjem linku ima nešto i o remenu.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 07. 03. 2024. at 9:35, <TDI> said:

Odličan video i lijepo objašnjeno ali opet dolazimo do onoga što smo gore naveli, da bez alata nema posla. Namještati zupčasti remen sa dva odvijača je po meni nikakav posao, bolje se onda ne upuštat u to. Evo još nešto materijala, isto dobro pojašnjeno pa neka ti se nađe.

  VW Jetta TDI and VW Passat timing belt replacement, part 1 - removal
Servicing fuel injection system Removing and installing injection pump

Nisam nikako na VWSRM naći gdje se nalazi zamjena zupčastog, ali i u ovom donjem linku ima nešto i o remenu.

možete mi reći koji je ovo remen sa slike:

SILNIK-1-9-DIESEL-VW-GOLF-III-Typ-samoch

ovaj tanji remen

našao sam čovjeka koji će doći do mene, pa da promjenim zupčasti remen.

pa kada već to mjenjam, budem stavio novi remen za alternator, i taj tanji remen.

slika je sa interneta.. 

i ako mi možete reći koji bi to bio remen sa ovog web shopa: https://www.autokreso.hr/vw--golf-iii-1h1-505--1-9-tdi-66kw-1868/autodijelovi/

jer ću od njih sve naručiti

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim to je klinasti remen sto pogoni servo pumpu volana. Dodje u skf garnituri kanalnog remena. I moja preporuka da uzmes sav set SKF jer se najmanje kopira.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Pedja83 said:

Koliko vidim to je klinasti remen sto pogoni servo pumpu volana. Dodje u skf garnituri kanalnog remena. I moja preporuka da uzmes sav set SKF jer se najmanje kopira.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka
 

evo sada sam sve odabrao, pa bi kupio sljedeće za Golfa 3 1.9 TDI - 66kw

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/ina-komplet-zupcastih-remena-10440507/

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/ina-klinasti-remen-10445268/

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/veliki-servis/remen-kanalni/bosch-klinasti-orebreni-remen-10214378/

s tim kada sam mjerio duljinu klinastog remena, meni je kod mjerenja ispalo 760mm

a kada gledam dostupne klinaste remene, ima duljina 730mm - koju sam ja i odabrao

i ima 790mm

pa pretpostavljam da sam dobro odabrao 730mm ? jer pretpostavljam da se tih 30mm s vremenom raširi kod stezanja ?

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema sanse da se remen toliko izduzi. Ima li kakvih oznaka na remenu? Bojim se da ti ne dodje pogresan.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
58 minutes ago, Pedja83 said:

Nema sanse da se remen toliko izduzi. Ima li kakvih oznaka na remenu? Bojim se da ti ne dodje pogresan.

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka
 

nisam ga skidao, budem ga sutra skinuo, pa ću pogledati. 😃

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kako si ga merio pobogu :)

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Pedja83 said:

Pa kako si ga merio pobogu :)

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka
 

nebi vjerovao uzeo sam krojački metar 🤣

i omotao sam oko remena

ali budem ga danas skinuo, ponovo izmjerio i pogledao oznake

by the way, kakav flomaster se smije koristiti kod označavanje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo kakav paint marker u boji. Obični tintni ti se neće vidit

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za klinasti remen si dobro odabrao 11.5x730mm , duži ide sa klimom..
Gledam gore kod narudzbe  jesi siguran dal imas sve dijelove ?
kad vec planiras sve mijenjati oko zupčastog remena , fali ti jedna rolica u setu, k tome i na staznom remenu je plastična rolica, a što je s pumpom vode (imas ju na izvolte) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 14. 03. 2024. at 22:24, djuro said:

Za klinasti remen si dobro odabrao 11.5x730mm , duži ide sa klimom..
Gledam gore kod narudzbe  jesi siguran dal imas sve dijelove ?
kad vec planiras sve mijenjati oko zupčastog remena , fali ti jedna rolica u setu, k tome i na staznom remenu je plastična rolica, a što je s pumpom vode (imas ju na izvolte) ?

na kraju sam ovo naručio:

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/veliki-servis/remen-kanalni/ina-klinasti-orebreni-remen-10445493/

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/ina-komplet-zupcastih-remena-10440379/

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/ostali-proizvodi/redovni-i-veliki-servis/ina-klinasti-remen-10445268/

to je prema broju šasije.

nisam naručio pumpu za vodu. jer radi dobro. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje ju zamijeni jer ne znaš što je ugrađeno, koliko je prošla i kada je stavljena, a pošto već sve mijenjaš onda bi i nju trebalo jer pumpe imaju vremenski ili prijeđeni interval zamijene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam gledao video al pokušam objasnit po uputama proizvođača. Ako pričamo o tdi motoru u trojci ide ovako.

Radilica ima oznaku na zamasnjaku, zarez prati perforaciju na zvonu mjenjača.

Kad se dođe do zupčanika radilice (dakle skinut mikro remen,remenica radilice) onda se na njega nanese il korektorom il nekim flomasterom oznaka na zub i dio dekla na bloku motora.

Gore bregasta..... skida se ventil dekl (dakle ide onda novi diht ventildekla i onih 6 gumica)

Bregasta se blokira skroz desno...ima utor u bregastoj u koju ulazi blokada... Ako blokada nemoze ući onda je potrebno okrenut radilicu za jos jedan krug (jer utor nije po sredini bregaste nego bas ga je moguce ubacit samo kad je bregasta u fazi) i tad opet naštimat na onaj marker i onda vidit dal ulazi blokada na bregastu.

Ako je blokada ušla ide se na boš pumpu...ovisno o izvedbi tu ide i razlicita blokada... detaljnije mozemo po slikama. Blokada ulazi u utor i to je to sto se tice pumpe.

Sad smo sve uzupčili i sad treba odvit centralni vijak zupčanika bregaste, tu treba pazit da se odvija dok ona blokada nije u utoru jer ako ostane vrlo vjerovatno će se odlomit komad bregaste. Dakle...treba kontra držač koji se utiče u sami zupčanik bregaste te se tako odvija centralni saraf. Kad se saraf odvije...to je cca 1-2 kruga zasad.... bregasta se blokira blokadom i onda se odvije matica na natezaču remena da se smanji tenzija na zupčanicima / razvodu. Remenica bregaste se izbijačem lagano kucne i tako se "smakne/odljepi sa bregaste i sad tu vise nemamo direktnu vezu (kasnije je to bitno).

 Dalje je sad vec lako....skida se remen natezač rolice i mjenja se sve to plus brezon od natezača... 

Postavi se kaiš na radilicu....pumpu natezač i onu remenicu bregaste skidamo i stavljamo u remen i onda nabacujemo na bregastu. Vijak se samo rukom dovede da lagano stisne zupčanik... i onda se nateže remen do mjerke na natezaču (ako nema mjerke onda ide ipak po iskustvu a to je nekih 45stupnjeva da se remen moze rukom zavrnut. Kad je nategnuto čekiraju se oznaka i blokade pumpa-radilica i vijak bregaste se stegne 20Nm. 

Skidaju se blokade i radilica se okrece 2 kruga i motor se opet fazira tj dovodi na blokade i kontrolira se dal je sve kako bi trebalo... ako nije korigira se (bregasta opet iznova...odvit izbit....). Ako je sve ok... vijak bregaste se stegne 60Nm. 

Sve se složi i opali motor i ugrije na 80c antifriza i onda  se s diagnostikom (Vcds naj bolje) ode na TDI Timing gdje se očitaje kut ubrizgavanja (graf) i ako je u tolerancama to je to a ako nije onda se štela da bude iznad srednje vrijednosti.

Štela se sa zakretanjem pumpe.... Tu treba pazit na vijke pumpe da se nezaborave zavidat nakon štelanja. Pomicanjem pumpe prema glavi motora dobija se rano ubrizgavanje a odmicanjem od glave kasno.

Ja to radim dok motor radi....tako da 2vijka pumpe lagano samo dotegnem i da se pumpa može micat na lagano kuckanje čekićom... tu treba pazit na odvijene vijke pumpe da ih zupčanik nezahvati :)

Nakon sto se dobio kut onda se ugasi motor. Stegnu vijci pumpe... odviju lajtunzi s pumpe ...dosta je samo za krug.... I onda se stegnu i tjt. Tad je sve po ps.

 Vidis koliko je teksta a ovo je samo onako brzinski i ispričano u široko.

Moj savjet da nađeš vw meha koji ima sve gore navedeno i daš dite materi.

Na tom motoru bih zamjenio remenicu alternatora i ugradio ovu sa praznim hodom....zato sto je onda puno manje vibracija na mikro remenu i njegovom natezaču i dobije se mirniji rad motora...a i cijeli sklop je rasterećen.

Oko vodene pumpe se uvijek lome koplja al sad je prilika za njenu zamjenu jer je sad puno lakse za zamjenit je.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 09. 03. 2024. at 0:18, mur3633 said:

Meyle je ok marka, imam dobro iskustvo sa njima.

 

JP group je rame uz rame sa Topranom. To je ta budget klasa

 

On 08. 03. 2024. at 14:35, mara- said:

Stavljen Meyle, puuuno bolja situacija, sad je sve na mjestu. Prednji koji je inicijalno zamjenjen je bio JP Group, smeće od marke, i nije čudo što je tresao. Neko je takođe stavio jedan nosač pogrešno od benzinca, ko će znati kada, vjerovatno i prije mog vlasništva.

 

On 10. 03. 2024. at 19:36, Pedja83 said:

Pa kako si ga merio pobogu :)

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka
 

 

On 14. 03. 2024. at 22:24, djuro said:

Za klinasti remen si dobro odabrao 11.5x730mm , duži ide sa klimom..
Gledam gore kod narudzbe  jesi siguran dal imas sve dijelove ?
kad vec planiras sve mijenjati oko zupčastog remena , fali ti jedna rolica u setu, k tome i na staznom remenu je plastična rolica, a što je s pumpom vode (imas ju na izvolte) ?

 

On 17. 03. 2024. at 8:40, <TDI> said:

Bolje ju zamijeni jer ne znaš što je ugrađeno, koliko je prošla i kada je stavljena, a pošto već sve mijenjaš onda bi i nju trebalo jer pumpe imaju vremenski ili prijeđeni interval zamijene.

 

On 17. 03. 2024. at 19:32, AUTOFREAK said:

Nisam gledao video al pokušam objasnit po uputama proizvođača. Ako pričamo o tdi motoru u trojci ide ovako.

Radilica ima oznaku na zamasnjaku, zarez prati perforaciju na zvonu mjenjača.

Kad se dođe do zupčanika radilice (dakle skinut mikro remen,remenica radilice) onda se na njega nanese il korektorom il nekim flomasterom oznaka na zub i dio dekla na bloku motora.

Gore bregasta..... skida se ventil dekl (dakle ide onda novi diht ventildekla i onih 6 gumica)

Bregasta se blokira skroz desno...ima utor u bregastoj u koju ulazi blokada... Ako blokada nemoze ući onda je potrebno okrenut radilicu za jos jedan krug (jer utor nije po sredini bregaste nego bas ga je moguce ubacit samo kad je bregasta u fazi) i tad opet naštimat na onaj marker i onda vidit dal ulazi blokada na bregastu.

Ako je blokada ušla ide se na boš pumpu...ovisno o izvedbi tu ide i razlicita blokada... detaljnije mozemo po slikama. Blokada ulazi u utor i to je to sto se tice pumpe.

Sad smo sve uzupčili i sad treba odvit centralni vijak zupčanika bregaste, tu treba pazit da se odvija dok ona blokada nije u utoru jer ako ostane vrlo vjerovatno će se odlomit komad bregaste. Dakle...treba kontra držač koji se utiče u sami zupčanik bregaste te se tako odvija centralni saraf. Kad se saraf odvije...to je cca 1-2 kruga zasad.... bregasta se blokira blokadom i onda se odvije matica na natezaču remena da se smanji tenzija na zupčanicima / razvodu. Remenica bregaste se izbijačem lagano kucne i tako se "smakne/odljepi sa bregaste i sad tu vise nemamo direktnu vezu (kasnije je to bitno).

 Dalje je sad vec lako....skida se remen natezač rolice i mjenja se sve to plus brezon od natezača... 

Postavi se kaiš na radilicu....pumpu natezač i onu remenicu bregaste skidamo i stavljamo u remen i onda nabacujemo na bregastu. Vijak se samo rukom dovede da lagano stisne zupčanik... i onda se nateže remen do mjerke na natezaču (ako nema mjerke onda ide ipak po iskustvu a to je nekih 45stupnjeva da se remen moze rukom zavrnut. Kad je nategnuto čekiraju se oznaka i blokade pumpa-radilica i vijak bregaste se stegne 20Nm. 

Skidaju se blokade i radilica se okrece 2 kruga i motor se opet fazira tj dovodi na blokade i kontrolira se dal je sve kako bi trebalo... ako nije korigira se (bregasta opet iznova...odvit izbit....). Ako je sve ok... vijak bregaste se stegne 60Nm. 

Sve se složi i opali motor i ugrije na 80c antifriza i onda  se s diagnostikom (Vcds naj bolje) ode na TDI Timing gdje se očitaje kut ubrizgavanja (graf) i ako je u tolerancama to je to a ako nije onda se štela da bude iznad srednje vrijednosti.

Štela se sa zakretanjem pumpe.... Tu treba pazit na vijke pumpe da se nezaborave zavidat nakon štelanja. Pomicanjem pumpe prema glavi motora dobija se rano ubrizgavanje a odmicanjem od glave kasno.

Ja to radim dok motor radi....tako da 2vijka pumpe lagano samo dotegnem i da se pumpa može micat na lagano kuckanje čekićom... tu treba pazit na odvijene vijke pumpe da ih zupčanik nezahvati :)

Nakon sto se dobio kut onda se ugasi motor. Stegnu vijci pumpe... odviju lajtunzi s pumpe ...dosta je samo za krug.... I onda se stegnu i tjt. Tad je sve po ps.

 Vidis koliko je teksta a ovo je samo onako brzinski i ispričano u široko.

Moj savjet da nađeš vw meha koji ima sve gore navedeno i daš dite materi.

Na tom motoru bih zamjenio remenicu alternatora i ugradio ovu sa praznim hodom....zato sto je onda puno manje vibracija na mikro remenu i njegovom natezaču i dobije se mirniji rad motora...a i cijeli sklop je rasterećen.

Oko vodene pumpe se uvijek lome koplja al sad je prilika za njenu zamjenu jer je sad puno lakse za zamjenit je.

 

 

On 05. 03. 2024. at 13:41, mur3633 said:

Još da si napisao koji motor i koji auto, možda bi neko pomogao.

 

On 05. 03. 2024. at 11:15, <TDI> said:

To sam ti i htio predložiti, nabavi dijelove i nađi nekoga tko bi došao do tebe i sve to odradio, kada skužiš kako ide, i koji alat treba, onda drugi puta sam odradiš, ali ako nemaš tu mogućnost informiraj se prije pa vjerujem da neće biti problema. Potraži postupak na Volkswagen Workshop Service and Repair Manuals, tamo i ja uvijek pogledam kakav je postupak i toga se držim, uz neke izmjene ako vidim da se može i bolje.

pozdrav,

ljudi trebam pomoć...

naime našao sam majstora koji je odlučio doći do mene i to sve promjeniti...

kada je on to napravio, pokušao je upaliti auto, i auto je samo verglao... nije se htio upaliti

on je rekao da je akumulator prazan, što je bilo moguće jer je star i auto je stajao cca 2 tjedna

ja rekao dobro, budem ga napunio... i tak sam stavio puniti akumulator, nije se skroz napunio ali nekih 90%

i idem probati, i opet ista stvar

pa sam si milio da je valjda akumulator svoje odradio... i kupim ja novi akumulator

danas ga ukopčam, i probam upaliti auto

kad opet.... auto samo vergla, i neće se upaliti. jedino sam primijetio da kazaljka za obrtaje ide do nekih 200 okr

i tu stoji...

zvao sam majstora, rekao je da će doći sutra ili prekosutra...

pa me zanima čisto informativno za mene, što bi moglo biti ? odnosno što je on mogao pogrešno napraviti da dođe do te situacije ?

auto prije promjene zupčastog je palio na prvi zub.

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 2