4 4
marko147

golf4 osvjetljenje u vratima

Recommended Posts

Skini bravu i ispitaj je, provjeri jel do mikroprekidaca, a i zice su 99%. Ako te bude zanimalo kako da je ispitas bez "otvaranja" mogu ti napisati..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisat cu kako se moze provjeriti brava, i sta su najcesi kvarovi iste. Jer i sam se bavim time. Rastavio sam ih preko 100 komada i vecina kvarova je bila slicne prirode.

 

Prvo i osnovno moras znati raditi sa multimetrom, bez toga nema smisla bilo sta pocinjati. Dalje, vecina auta pocevsi od tih godista 97 vw, audi, seat.... pa dalje na ovamo imaju iste ili slicne brave..

 

Najcesci kvarovi neispravne brave su:

- ne signalizira otvorena vrata na instrument tabli
- ne pali unutrasnje svjetlo u kabini
- ne radi osvjetljenje na vratima....

- takodje ne rade zvucnici u vratima, zbog prekida zica u gumi na pregibu vrata.

 

Vecio dio posla predstavlja skinuti oplatu vrata da bi se doslo do same brave.

 

Izgled brave

676099361_o.jpg

 

 

Sama brava se sastoji od elektronickog dijela i mehanickog dijela:

 

DoorLocks5.jpg

Dole cu napisati kako mozete ispitati mikroprekidac, DAKLE NE RASTAVLJAJTE OVAKO KAO NA SLICI tj NA DVA DIJELA..!!!!

 

Najcesci kvar jeste, mikroprekidac. U vecini slucajeva kupuje se druga brava, ali moze se zamijeniti, a i jeftinija je varijanta...

Audew-Brand-New-Left-Right-Door-Lock-Mic

Kad ste dosli do brave vidjet cete dvije zice ima gore i na slici, crvena i plava. Takodje ima jedan limic sto drzi mikroprekidac i dvije male gumice.

Odvojit ga od toga

 

standard.jpg

 

Mozete presjeci zice i ispitati jednostavno sa multimetrom kao najobicniji prekidac.

WOHywg8.png

 

Ali bolja varijanta jeste ispitati direktno bez sjecenja bilo cega, dakle neka ostane limic na njemu nista ne skidajte... i samim tim znat cete jel 100% do mikroprekidaca. Brava se sastoji od 8 pinova, ukoliko rasklopite bravu vidjet cete gdje koji vodi i od cega je. Ne preporucujem otvaranje brave (elektricnog dijela) jer su 99% sanse da je necete vise sastaviti...

Necu pisati za sta sluzi svaki pin, ali ono sto vas zanima jesu pinovi 7 i 8

d2dL6Rs.png

 

Kablove od multimetra postavite na ove pinove, okrenite na zujalicu, sarafcigerom rucno zatvorite bravu ( to je onaj crni dio sto se pomijera)

Pomjerite ga 2 puta i to znaci da su vrata zatvorena, Povucite za rucicu (zlatni metalni dio) i brava ce se vratit u pocetni polozaj ( otvorena vrata), oznaceno dole na slici...

Ne podmazujte ovaj dio sa nekom gustom mascu, jer samo pravi probleme.

 

 

 

6Ac2Ib3.png

 

 

 

Kad ste pritisnuli taj crni metalni dio (2 puta) (zatvorena vrata) , to znaci da je otvoren strujni krug, mikroprekidac nije pritisnut i samim time na multimetru ne bi trebali cuti zujanje..

 

Povucite polugicu za otvaranje vrata, metalni crni dio ce djelovat po prekidacu i samim time ce zatvoriti strujni krug...

Ukoliko vam sve radi ovako kao sto sam napisao, mikroprekidac je ispravan. Ukoliko nije mijenjajte ga!

Dalje ukoliko je on ispravan, a i dalje se svjetlo ne pali onda vam je preostao tezi nacin i otvaranje brave, jer su velike sanse da je neki od lemova pukao, ili je korodirao. Rjesenje je prelemit kontate i to je to.

 

 

Veoma moguc problem, isto jesu zice u pregibu vrata, za to je potrebno skinuti onu crnu gumu i ispitati zice da li je neka u prekidu.

Jedan od slucajeva..

 

akH4F7D.png

 

Ako nesto nije jasno, pisite...

Edited by amercivic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdje kupiti i koji mikroprekidac?

Edited by Mouse-RI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam da sam nesto zaboravio haha,,

 

Postoji razlika izmedju prekidaca, tj. za lijevu i desnu stranu vozila

 

Ovdje kod nas ne moze se naci isti kao sto se ugradjivao u bravu, ali kinezi imaju rjesenje za sve.

 

LIJEVA STRANA :

 

http://www.ebay.com/itm/252019290489?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

DESNA STRANA:

 

http://www.ebay.com/itm/New-OEM-Right-Door-Lock-Microswitch-for-VW-Passat-B5-Bora-Golf-MK4-3BD-998-786-/252040035876

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko su kod ovlastenog za lijeva i desna vrata?

ima više vrsta

sa centralnim,bez...

al od 800kn pa do 1600kn svaki

imaš i zamjenske od AEC firme pa vidi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne postoji OEM samo mikroprekidač nego samo komplet brava

posebno mikropredičač ima za bravu haube i nisam siguran može li posebno za gepek,a za vrata nema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda nekom pomogne, kataloski mikroprekidaca koje sam koristio za Audi A3 8P:

3BD 998 785

3BD 998 786

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne postoji OEM samo mikroprekidač nego samo komplet brava

posebno mikropredičač ima za bravu haube i nisam siguran može li posebno za gepek,a za vrata nema

 

Ovo sto si ti napisao nije tacno. Problem barem meni jeste sto ovdje ne mogu nigdje kupiti prekidac posebno nego moram narucivati. Za gepek nema.

 

Postoji OEM za bravu vrata, sa kataloskim brojem 3BD998785/6 . Pase i na vw,audi,seat,skodu od cca 95-tih do 2000+ godista

 

KzOoeS4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoces rec ovo kinesko sta si stavio sliku da je oem part?

 

Gdje moras narucivat?

 

Ako postoji part number koji je aktualan u katalogu i dostupan, odes u ovlasteni i narucis i moraju ti ga prodat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekad davno kad sam trazio u ovl. nisam imao kat. broj od prekidaca tako da ne znam kakva je sad situacija.

U Kini se ovaj kat. broj ocigledno koristi, i po svemu sudeci moze se prekidac kupiti posebno. Mozda im je drugaciji standad, nemam pojma..

 

Ja ih narucujem sa ebay-a i nema nikakve razlike izmedju onog sto je prije bio u bravi i ovog novog, Ugradio sam ih do sad 100-tinjak, niko se nije zalio, i iskreno zaboli me jel OEM++++++ ili nije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguran si da za gepek nema? Meni na S3 8L prekida svjetlo u bunkeru, malo radi malo ne radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze se taj u gepeku posebno kupiti, Ako ti prekida ili su lemovi na bravi sto je veoma moguce, ili zice negdje. Svakako skini i ispitaj bravu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekipa molim pomoc tko je imao iskustva...radi se o golfu 4 3 vrata.. skinuo sam komplet suvozacevu bravu i ispostavilo se da je mikroprekidac ispravan a problem je bio u losim kontaktima mikroprekidaca na ploci u bravi, rastavio sam komplet bravu zalemio novi mikroprekidac (isti kao orginal) i vratio sve nazad.. sad mi se svjetlo pali ali problem je kad zakljucam auto ta vrata mogu otvorit,sve drugo radi normalno.. u cemu bi mogao biti problem??

Edited by edition95

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ne radi centralno koje je prije rastavljanja radilo?

 

A kada je zakljucas rucno, jel se otkljuca na centralno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dize, spusta pipak...mozda je puknuo federčić jedan... Bar je to meni bio problem, mali kao navoj žice. Morao polovnu cijelu bravu stavit, a ostalo sve ispravno. Nemos pokrpat taj feder. Pitat nekoga ključara, ili tkonse bavi elektronikom auta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prije rastavljanja je sve radilo. A nisam je probao rucno zakljucat..

A sto se tice pipka kad zakljucam on ne ide dole a kad otkljucam samo trzne u stranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ti se samo pipak iskopcao kada si vracao tapecirung pa blokira u nekom polozaju

 

Rastavi i slozi ispocetka onu sipku od pipka u leziste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni vracao tapacirung ali bez obzira na pipak kad zakljucam auto mogu ta vrata iznutra i izvanka otvorit..

Mislis da pipak utjece na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si skidao bravu, onda si vidio u sta i pod kojim kutem moras stangicu od pipka ugurat u kuciste, ako ona nije sjela kako treba onda ga nece zakljucat, probaj stangicu skroz skinut pa vidit ako radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dize, spusta pipak...mozda je puknuo federčić jedan... Bar je to meni bio problem, mali kao navoj žice. Morao polovnu cijelu bravu stavit, a ostalo sve ispravno. Nemos pokrpat taj feder. Pitat nekoga ključara, ili tkonse bavi elektronikom auta...

Kod Mercedesa A klase je to boljka i te opruge pucaju samo tako. Ujaku sam nabavio jednu oprugu preko ebaya, stavio u bravu i radi bez problema a novu je htio kupiti koja bi ga koštala 1500 kn, tako da bi možda bilo moguće i za VW naći set za popravak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 07. 12. 2023. at 10:15, <TDI> said:

Dolje imaš otvorene teme po tom pitanju pa se nadoveži na neku od njih, a pošto si se nedavno registrirao prvo pretraži teme na forumu jer svaka je valjda otvorena i po nekoliko puta. Moj savjet stavi ga na VCDS da vidi koju grešku izbacuje, vjerujem da će biti Comfort module + brava, što znači da je mikroprekidač brave na vozačevoj strani vrlo vjerojatno razlog tomu, imam isti problem ali ga ne stignem riješiti, uz to možeš prekontrolirati radi sebe žice u pregibu gdje su vrata pa i onaj odzada na gepeku, lijeva strana, toliko da si siguran.

- Golf MK4 brava
- golf4 osvjetljenje u vratima

2 minutes ago, LukaS2604 said:

imas li link vidim da neki spominju da ima taj mikroprekidac u chipoteci? Nazalost nemogu naci nigdje link posto su stare teme bile to...

Da ga i imam stari link sigurno više radio ne bi, znači potraži ga na stranicama Chipoteke ili napravi direktno upit prema njima, no meni izgleda da više nisu dobavljivi i to već odavno. Ako si čitao obje teme koje sam ti predložio vidio bi da je isti dobavljiv preko AliExpressa i većina nas ga je i od tamo kupila, pa ti ostaje ta mogućnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 4